کمترین وظیفه ما نسبت به صحابه این است که از آنها در مجالس خود یاد کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، جناب مولانا حبیب‌الرحمن مطهری در مراسم نماز جمعه (۲۳ خردادماه ۹۹) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «وَالَّذِينَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالَّذِينَ آوَوا وَّنَصَرُوا أُولَئِكَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ» (انفال: ۷۴) با موضوع «فضایل صحابه» به ایراد سخن پرداختند.
ایشان در مقدمه فرمودند: کاملترین، باایمان‌ترین و مسلمان‌ترین این امت، اصحاب رسول الله(ص) بودند و این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد. خدای متعال برای هدایت انسانها انبیا علیهم السلام را مبعوث کرد و بعد از بعثت پیامبر اکرم(ص)، کار دعوت و تبلیغ و بیان قرآن، به اصحاب بزرگوار موکول شد.
دکتر قرضاوی می‌نویسد: اصحاب رسول الله با نور خدا نگاه کردند، و با زبان نبوت صحبت کردند، و با دست تقدیر حرکت کردند.
حضرت عبدالله بن مسعود(رض) می‌فرماید: خداوند متعال به قلب انسانها نگاه کرد و برای نبوت، قلب محمد(ص) را شایسته این کار دید و ایشان را برای امر رسالت انتخاب فرمود. سپس خداوند به قلب انسانها نگاه کرد و قلوب صحابه را آماده دید و برای یاری رساندن به پیامبر(ص) انتخاب نمود. به همین خاطر خدای متعال می‌فرماید: «أُولَئِكَ الَّذِينَ امْتَحَنَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ لِلتَّقْوَی» (حجرات: ۳) صحابه، کسانی هستند که خداوند دلهایشان را برای تقوا پالوده است.
مولانا مطهری در جواب این سوال که چرا باید نسبت به صحابه محبت داشته باشیم، فضایل آنها را در مجالس خود بیان کنیم و یاد آنها را تازه داشته باشیم؛ به بیان چند دلیل پرداخته، خاطرنشان کردند: اولین دلیلی که باعث می‌شود ما صحابه را تعریف کنیم، این است که خالق کائنات، از صحابه کرام تعریف و تمجید نموده است. خداوند متعال می‌فرماید: «وَالَّذِينَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ وَالَّذِينَ آوَوا وَّنَصَرُوا أُولَئِكَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا» (انفال: ۷۴) و كسانى كه ايمان آورده و هجرت كرده و در راه خدا به جهاد پرداخته، و كسانى كه [مهاجران را] پناه داده و يارى كرده‌اند، آنان همان مؤمنان واقعى‌اند.
خداوند متعال در آیه‌ای دیگر در بیان فضایل صحابه می‌فرماید: «وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ رَّضِيَ اللَّـهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ» (توبه: ۱۰۰) پیشگامان نخستین مهاجران و انصار، و کسانی که به نیکی روش آنان را در پیش گرفتند و راه ایشان را به خوبی پیمودند، خداوند از آنان خوشنود است و ایشان هم از خدا خوشنودند.
همچنین خداوند در سوره فتح در تمجید صحابه می‌فرماید: «مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا (۲۹)» محمّد فرستاده‌ی خدا است، و کسانی که با او هستند در برابر کافران تند و سرسخت، و نسبت به یکدیگر مهربان و دلسوزند. ایشان را در حال رکوع و سجود می‌بینی. آنان همواره فضل خدای را می‌جویند و رضای او را می‌طلبند.
 خداوند متعال در آیه‌ای دیگر می‌فرماید: «يَوْمَ لَايُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَی بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ» (تحریم: ۸) روزی که خدا پیامبر و کسانی را که با او ایمان آورده بودند خوار نمی‌گرداند، نورشان از پیشاپیش آنان و سمت راست‌شان می‌شتابد.
مدیریت حوزه علمیه احناف خواف در بیان دومین دلیل نسبت به بیان فضایل صحابه فرمودند: پیامبر اکرم(ص) از صحابه به نیکی یاد کردند و به امت خود این سفارش را نمودند؛ لذا بر ما لازم است از آنها تعریف و تمجید کنیم.
پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: «الله الله فی اصحابی لاتتخذوهم من بعدی غرضا فمن أحبهم فبحبی أحبهم، و من أبغضهم فببغضی أبغضهم و خیرالقرون قرنی ثم الذین یلونهم ثم الذین یلونهم» در مورد صحابه من مراقب باشید؛ بعد از من، نسبت به صحابه کینه‌ای نداشته باشید. هر کس آنها را دوست بدارد، به خاطر محبت با من، آنها را دوست داشته است. و هر کس نسبت به آنها دشمنی داشته باشد، بپبه خاطر دشمنی با من، با آنها دشمنی دارد. بهترین قرنها، قرن من است، سپس کسانی که بعد از آنها می‌آیند، سپس کسانی که بعد از آنها می‌آیند.
پیامبر اکرم(ص) در روایتی دیگر فرمودند: هر کس از شما به اندازه کوه اُحُد طلا و جواهرات خیرات کند، به اندازه نصف مُد گندم خیرات صحابه نمی‌رسد.

ایشان افزودند: هنگامی که صحابه(رض) مشغول حفر خندق بودند، پیامبر اکرم(ص) در قالب بیت شعر، برای آنها دعا فرمودند: «اللهم لا عیش الا عیش الآخرة/فاغفر الانصار و المهاجرة» خدایا، زندگی فقط زندگی آخرت است، مهاجرین و انصار را مغفرت فرما.
پیامبر اکرم(ص) در حدیثی در بیان مناقب انصار می‌فرمایند: «من أحب الأنصار أحبه الله، و من أبغض الأنصار أبغضه الله» هر کس انصار را دوست داشته باشد، خدا او را دوست خواهد داشت. و هر کس با انصار دشمنی و کینه داشته باشد، خدا با او دشمنی خواهد داشت.
سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف با بیان سومین دلیل نسبت به تعریف و تمجید صحابه، مختصراً فرمودند: صحابه کرام، شاگردان مستقیم کلاس رسول الله(ص) بودند. آنها دین، شریعت و قرآن را از رسول الله فرا گرفتند و به ما رساندند.
ایشان در بیان چهارمین دلیل تعریف از صحابه تصریح کردند: ایمان صحابه، معیار قبولی ایمان انسانهای دیگر است. خداوند متعال می‌فرماید: «فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوا وَّإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا هُمْ فِي شِقَاقٍ» (بقره: 137) اگر آنان ایمان بیاورند، همچنان که شما (صحابه) ایمان آورده‌اید، و بدان چیزهائی که شما ایمان دارید، ایشان نیز ایمان داشته باشند، بی‌گمان رهنمود گشته‌اند، و اگر پشت کنند پس راه اختلاف و دشمنانگی را (با شما صحابه) در پیش گرفته‌اند.
ایشان محبت و الفت صحابه نسبت به یکدیگر را، یکی دیگر از دلایل تعریف و تمجید از صحابه بیان نمودند و افزودند: صحابه گرامی رسول الله(ص)، درس محبت، الفت و ایثار را به ما آموختند و اگر حکایات صحابه را بخوانیم، عشق و محبت آنها نسبت به یکدیگر ستودنی است.
ریاست نشست هم‌اندیشی اهل سنت خراسان، در بخش دیگر سخنان خویش تأکید نمودند: ما باید ذکر صحابه را همیشه مدنظر داشته باشیم. همچنان‌که برادران اهل تشیع ما، برای بزرگان خود روز تولد و وفات دارند، ولی در فقه ما اهل سنت به این صورت اجازه داده نشده است، اما حداقل می‌توانیم صحابه رسول الله را در مجالس و مراسمات خود یاد کنیم.
ایشان ادامه دادند: گاهی اوقات، تعریف از صحابه که می‌شود، عده‌ای این تفکر را القا می‌کنند که مسایل و مشکلات جامعه زیاد است و نیازی به گفتن این موضوع نیست! اما باید بدانیم که صحابه، معیار و ملاک ایمان ما هستند و یاد و تعریف آنها بر ما لازم است.
مولانا مطهری با تأکید بر احترام به مقدسات همه ادیان و مذاهب خاطرنشان کردند: در چند روز گذشته، عده‌ای از مردم لبنان به خاطر وضعیت اقتصادی خود، تظاهرات کرده بودند، اما گروهی آمدند و به ام‌المونین حضرت عایشه(رض) توهین کردند که خوشبختانه از طرف گروههای شیعی و جامعه الازهر مصر محکوم شد. لذا باید بزرگان و مسئولین ما نسبت به این مسایل توجه بیشتری داشته باشند تا خدای نکرده کسانی به دنبال توهین به مقدسات نباشند و سوءاستفاده ننمایند.
ایشان در پایان، ضمن تشکر از مجلس دهم نسبت به تصویب طرح “جُرم‌انگاری توهین‌ به مقدسات همه اقوام و مذاهب” فرمودند: خوشحالیم که در آخرین روزهای مجلس دهم، طرح «جرم‌انگاری توهین به مقدسات ادیان، مذاهب و اقوام ایرانی» مورد تصویب قرار گرفت و از همه نمایندگان اهل سنت و تشیع که از این طرح حمایت کردند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *