هدف اصلی در نظام جمهوری اسلامی ایران، تأمین عدالت است

ایشان در مقدمه سخنان‌ خویش گفت: امروزه در جوامع، بی‌اعتمادی به همدیگر به وجود آمده و باعث بی‌امنیتی شده است؛ اگر در هر جامعه‌ای به هر دلیلی بی‌اعتمادی به وجود بیاید، منجر به بی‌امنیتی می‌شود و مردم با ترس و وحشت زندگی می‌کنند.
ایشان افزود: مردم به بخشی از حقوق اسلامی و وظایف پایبندند، اما بخش عمده‌ای از وظایف را که باید رعایت کنند نسبت به آنها بی‌اطلاع‌اند و اگر هم اطلاع داشته باشند توجه نمی‌کنند که این منجر به فروپاشی سیستم یک جامعه می‌شود.
مولوی باهیئت، حقوق اولیه هر مسلمان را در ضمن آیات و احادیث یادآور شد و خاطرنشان کرد: اول: پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند: ( أن یُسلِّم علیه إذا لَقِیَهُ )، زمانیکه برادر مسلمان خود را ملاقات می‌کند به او سلام بگوید، چرا که سلام کردن در بسیاری از روایات دیگر به آن تاکید شده است و باعث ورود انسان به بهشت می‌شود. پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم در جایی دیگر فرمودند: ( وَ الذی نفسی بیَده، لا تَدخُلوا الجنّة حتی تُؤمِنُوا وَ لا تُؤمِنُوا حتی تحَابُّوا أَوَلا أدُلُّکُم علی شئٍ إذا فَعَلتُموه تَحَاببتُم أفشُوا السلام بینکم) قسم به ذاتی که جانم در دست اوست، داخل بهشت نمی‌شوید تا زمانی‌که ایمان نیاورید، و مومن نمی‌باشید تا زمانیکه همدیگر را دوست نداشته باشید، آیا شما را به چیزی راهنمایی نکنم که اگر آن کار را انجام دهید همدیگر را دوست می‌دارید، سلام را در بین خودتان افشا کنید.
دوم: ( أن یُشمّتَه إذا عطسَ ) اگر برادر مسلمانش عطسه زد جواب عطسه او را با «یَرحَمُکَ الله» بدهد.
سوم: ( أن یَعوده إذا مرِض وَ یَدعوَ له بِالشفاء)، زمانی‌که برادر مسلمان مریض شد او را عیادت کند و برای او دعای عافیت کند.
چهارم: ( ان یَشهَد جَنازَته إذا ماتَ )، به جنازه برادر مسلمان خود شرکت کند.
پنجم: ( أن یَنصح لهُ إذا إستنصح لَهُ )، اگر برادر مسلمان طلب نصیحت کرد، حتما او را نصیحت کند؛ چرا که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم در جایی دیگر فرموده‌اند: ( الدِّینُ النّصیحة ) دین سرتاسر نصیحت و خیرخواهی است.
ششم: (أن یُحبّ لِأخیه ما یُحبّ لِنفسه و یَکرَهُ لَه ما یَکرَه لِنفسه) هر آنچه را که برای خود می‌پسندد برای برادر مسلمان خود بپسندد، و هر آنچه را که برای خود ناپسند می‌داند برای برادر مسلمان خود هم ناپسند بداند.
هفتم: (أن یَنصُرهُ)، او را کمک کند و در هر موقعیت و محیطی که به آن نیاز دارد به یاری آن بشتابد.
هشتم: (أن لا یَمَسّه بِسُوءٍ أو یَنالَه بِمَکروهٍ)، هیچ نوع بدی و عیبی را برای برادر مسلمان خود وارد نکند؛ چرا که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم در جایی دیگر فرمودند: “المسلم مَن سلِم المُسلمون مِن لِسانه و یَده”، مسلمان واقعی کسی است که مسلمان دیگر از دست و زبان او در امان باشد.
نهم: (أن یَتواضع له و لا یَتَکبّر علیه)، تواضع را در برابر برادر مسلمان خود اختیار کند، نه تکبر را.
دهم: (أن لا یَهحُرهُ اکثرَ مِن ثَلاثة أیامٍ)، ناراحتی شخص، با برادر مسلمانش بیشتر از سه روز نباشد.
یازدهم: (أن لا یَغتَابَهُ او یَحتَقِرَهُ او یَسخَر مِنه)، اینکه غیبت برادر مسلمان خود را نکند، حقیر نشمارد، و مسخره نکند.
مدرس حوزه علمیه احناف خواف در بخش دیگر سخنان خویش، دهه فجر را خدمت همه‌ دولت مردان، مسئولان و ملت شریف ایران تبریک گفت و در بیان اهداف انقلاب تصریح کرد: امام راحل اهداف انقلاب را این چنین ذکر کرده است:
اول: اجرای احکام اسلام؛
دوم: قیام برای احیای احکام الهی؛
سوم: کمک به طبقات محروم جامعه و ریشه‌کَن کردن فقر و محرومیت؛
چهارم: پرورش عقلی و فکری و رشد در همه ابعاد مورد نیاز؛
پنجم: تربیت و رشد معنوی و ریشه‌دار کردن ارزش‌های اخلاقی و اسلامی؛
ششم: آبادانی و پیشرفت اقتصادی برای تأمین رفاه عمومی؛
هفتم: استقرار عدالت به معنای گسترش عمیق آن در عرصه‌های مختلف؛
خطیب نماز جمعه اهل سنت خواف دو فراز از بیانات مقام معظم رهبری را یادآور شد و گفت: در تاریخ ۹۶/۱۱/۱۳، مقام معظم رهبری هدف اصلی در کشور و نظام جمهوری اسلامی را، تامین عدالت معرفی نمودند. و در فرازی دیگر در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۱۸ فرمودند: اعتقاد جدی بنده، این است که بسیاری از ناکامی‌های امروز ما در عرصه رسیدن به اهداف انقلاب و اداره مطلوب کشور، به خاطر کم‌اعتنایی مسئولان نسبت به اجرای عدالت است.

ایشان افزود: وظیفه من و شما به عنوان یک ایرانی در تحقق این اهدافی که ذکر شد چیست؟ اول: بنده معتقدم مسئولان در راستای آبادانی، پیشرفت اقتصادی، اجرای عدالت و رفع هر گونه تبعیض، وارد میدان شوند و در این راستا هیچ فرقی بین شیعه و سنی نگذارند.
دوم: معلمان و مربیان باید در راستای پرورش عقلی و فکری و رشد علمی فرزندان مسلمین، از هیچ تلاشی دریغ نورزند.
سوم: پدران و مادران در راستای تربیت و رشد معنوی فرزندان تلاش نمایند و خود نیز، اخلاق اسلامی را کاملاً رعایت نمایند.
چهارم: جوانان و نوجوانان با سعی و تلاش در راستای فراگیری علم و هنر و با شرکت در مراسمات دینی و مذهبی و اعتکاف در مساجد، به نظام اسلامی خود خدمت نمایند.
پنجم: ثروتمندان با کمک به مراکز دینی و آباد نمودن مساجد و مصلی و توجه به مستمندان، دَین خود را به انقلاب اسلامی ادا نمایند.
ششم: علما در راستای اجرای احکام الهی و تبلیغ دین و هدایت انسانها به صراط مستقیم، و برپایی مراسم دینی و مذهبی و تذکر به موقع و به جا، به همه مسئولان باید دَین خود را نسبت به نظام مقدس ادا نمایند.
مولوی باهیئت در فرازی از سخنان خویش گفت: افراد نباید به خاطر بدست آوردن مقام دنیایی، و یا ترس از دست دادن مقام دنیایی، دین خود را ضایع کنند.
ایشان در ادامه گفت: نادان، کسی است که آخرت را به خاطر دنیا و مقام دنیا تباه کند، و نادان‌تر از آن، کسی است که آخرت را به خاطر دنیای دیگران تباه کند.
ایشان در آخر گفت: به معتمدین و اهل فکر پیشنهادی دارم؛ جریانات سیاسی همه در یک روز فیصله و تمام می‌شود؛ اما شما باید به دو مسؤلیت، توجه خاصی داشته باشید، اولین مسؤلیت، مسؤلیت شخصی است که به هر شخص مربوط می‌شود، و دوم: مسؤلیتی که به جامعه مربوط است، یعنی: خوب اندیشیدن و فکر کردن، تا در جامعه محبت و الفت همان طور که قبلاً حاکم بوده، در آینده هم ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *