مهمترین وظیفه مسلمان توجه به اصلاح و تزکیه نفس است

ایشان در مقدمه سخنان خویش هفته دولت را تبریک گفتند و یاد و خاطره دو شهید بزرگوار رجایی و باهنر را گرامی داشتند و يادآور شدند: همه مسئولین و دولتمردان باید از این دو شهید ارزشمند درس بگیرند و خدمت به مردم را برای خود افتخار بدانند. و همانطور که در روایات داریم کسی که خداوند متعال به او توفیق خدمت مردم عنایت کند گویا خداوند به او عنایت خاص کرده است که او را در خدمت خلق گمارده است.
مولانا مطهری همچنین انتصاب فرماندار شایسته، پُرتوان و مهربان، آقای مهندس سنجرانی را تبریک گفتند و افزودند: ایشان فرمانداری هستند که در طول خدمت خود سابقه درخشانی دارند و توان و شایستگی‌ای که در ایشان است امید است تا مشکلات شهرستان حل شود. ایشان شخصیتی مومن، متدین و وحدت‌طلب‌اند که امیدواریم خداوند بر توفیقات ایشان بیفزاید.
ایشان در بیان برخی از مهمترین مشکلات شهرستان اظهار داشتند: عموماً مشکلات شهرستان زیاد است، اما چند مورد است که در رأس امور و بیشتر بر سر زبان‌هاست. اولین مشکل شهرستان، جاده‌های مواصلاتی به خواف و معدن سنگ آهن سنگان است که سالانه باعث کشتار جمع زیادی از مردم می‌شود. بحران آب از دیگر دغدغه‌هاست که سفره‌های زیرزمینی این منطقه رو به کاهش است و از طرفی، متاسفانه شرکت‌های معدنی چاه‌های کشاورزی بالاخواف و دشت کرات را با پول بسیار بالایی می‌خرند و آب را منتقل می‌کنند و مردم هم وقتی پول هنگفت را می‌بینند چاه‌ها را می‌فروشند. بنابراین سازمان آب باید از این موارد جلوگیری کند که آب‌های کشاورزی به جاهای دیگر مصرف نشود.
ایشان افزودند: سومین مشکل، عدم بکارگیری از نیروهای محلی و عدم توازن بین مناصب آنهاست. عموماً می‌گویند نُه هزار بیکار در شهرستان وجود دارد که آنها باید در اولویت قرار بگیرند. متاسفانه عموماً از افراد بومی‌ای که استفاده می‌کنند، بیشتر به عنوان یک کارگر ساده است؛ هر چند ممکن است اهل تخصص نیز باشند. همچنین حقوق کارگران محلی کمتر از حقوق غیر بومی‌هاست.
مدیریت حوزه علمیه احناف خواف تصریح کردند: مشکلات شهرستان را یک نفر نمی‌تواند حل کند؛ بلکه باید همه دست به دست هم دهند و این مشکلات را حل کنند. نماینده محترم شهرستان، مقام عالی شهرستان که فرماندار باشد و دیگر مقامات، همچنین شرکت‌ها و همه مردم باید با هم چاره‌اندیشی کنند و برای حل این مشکلات تلاش نمایند. همانطور که عرض شد، شرکت‌ها باید برای رفع مشکل به میدان بیایند و به خاطر درآمدی که الله تعالی به آنها عنایت کرده نباید مغرور شوند و بگویند ما پاسخگو نیستیم. وقتی این چنین درآمدی از خواف و از معدن خارج می‌کنند آنها بايد مقداری از این درآمد را صرف رفع  مشکلات جاده و کمبود آب و سایر مشکلات کنند.

مهمترین وظیفه‌ای که الله تعالی بر دوش والدین قرار داده، تربیت اولاد است
ایشان در بخش دیگر سخنان خویش، با تلاوت آیه “یا ایها الذين آمنوا قوا انفسکم و اهلیکم نارا” و ” قد افلح من زکاها و قد خاب من دساها” به بیان اهتمام‌ورزیدن به دین و اصلاح نفس پرداختند و افزودند: ما باید برای دین و تزکیه نفس خود غم بخوریم. متاسفانه همّ و غم ما مسائل دنیوی شده است، در حالی‌که مهمترین غم، غم دین است. الله تعالی در آیه فوق می‌فرماید: خود و اولاد خود را از آتش جهنم نجات دهید.
مولانا مطهری تاکید کردند: مهمترین وظیفه‌ای که الله تعالی بر دوش والدین گذاشته است، تربیت اولاد می‌باشد؛ که باید آنها را با ادب و اخلاق اسلامی و با احترام به بزرگترها تربیت نمایند و مهمتر اینکه به فرزندان خود، بندگی الله را تعلیم بدهند. اگر ما به این آیه شریفه توجه می‌کردیم و آن را در زندگی به کار می‌بستیم شاهد آسیب‌ها و بحران‌های اجتماعی‌ای که امروز در جامعه هويداست نمی‌بودیم و شاید کمتر دچار آن آسیب‌ها می‌شدیم و این بحران‌ها کمتر دامن‌گیر ما می‌شد. به راستی این چه مصیبت و دردی است که یک جوان بیست ساله، يک جوان هفده ساله را به قتل می‌رساند! این مسائل را کوچک نشماريم.

ایشان تصریح کردند: این همه فساد به خاطر این است که رسم زندگی را به فرزندمان یاد نداده‌ايم که چه طور با پدر و مادر، همسایه و رفیق زندگی کند. مقصر خود ما هستیم، اگر ما رسم زندگی و اخلاق اسلامی و احترام را به او یاد می‌دادیم و متوجه رفتارهايش بودیم و او را به حال خودش رها نمی‌کردیم، این مسائل پیش نمی‌آمد.
ریاست مجمع فقه اهل سنت خراسان رضوی خاطرنشان کردند: در خانواده‌ای که دروغ و غیبت باشد و احترام به مقدسات و بزرگ‌ترها رعایت نشود و هر آن چه از دهانش بیرون بیاید بگوید انتظاری بهتر از این نباید داشته باشیم. اگر می‌خواهیم که خوش‌نصیب و بانصیب باشیم و در زندگی ما برکت باشد باید به طرف دین و اخلاق اسلامی و آداب اسلامی بياييم.
ایشان یادآور شدند: عده‌ای می‌گویند دین افسردگی می‌آورد، زنی که محجبه است افسرده است، در حالی‌که این چنین افرادی در اشتباه به سر می‌برند. انسان هر چه به دین و قرآن و خدا نزدیک‌تر شود آرامش بیشتری خواهد داشت و هر چه از دین فاصله بگیرد افسردگی‌ها بیشتر خواهد شد. در جواب کسانی که این چنین سخنانی بکار می‌برند باید گفت که آیا کسانی‌که تبلیغ بی‌حیایی و بی‌حجابی می‌کنند آرامش دارند؟! آیا بلا و مصیبت به طرف آنها نمی‌آید؟!
الله تعالی می‌فرماید: “الا بذکر الله تطمئن القلوب” با ذکر الله دل‌ها آرامش پیدا می‌کند و مطمئن می‌شود.
ایشان خطاب به نمازگزاران تاکید کردند: بنابراین توبه و استغفار کنیم و به الله بگوییم ای الله نتوانستیم پدر و مادر خوبی باشیم و از الله کمک بطلبیم. بیاییم به طرف دین برگردیم و به فکر رفع این مشکلات باشیم و این زمانی ممکن است که به الله، قرآن و سنت رسول الله(ص) و اصحاب کرام روی بیاوریم. الله تعالی می‌فرماید: “قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله” اگر ادعای محبت الله را دارید پس از رسول الله(ص) پیروی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *