photo_2023-12-29_19-03-54

جنگ غزه، جنگ ایمان و عقیده است

کشورهای اسلامی خود را باید برای جهاد آماده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف، مولوی ابراهیم باخدا در مراسم نماز جمعه هشتم دی‌ماه شهر خواف با بیان آیه: «وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ» پیرامون عزت مسلمانان در گذشته و حال به ایراد سخن پرداخت.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف در ابتدای سخنان خود گفت: آنچه که امروزه ما را به فکر فرو برده است، اوضاع مسلمانان است. وضعیت مسلمانان و جوامع اسلامی امروزه بسیار نگران کننده است اما در گذشته چنین نبوده و مسلمانان دارای عزت و عظمت بودند.

وی افزود: در ابتدای رسالت، پیامبر اکرم(ص) سه سال مخفیانه مردم را دعوت می‌دادند و آنگاه که خداوند امر کرد تا دعوت را آشکارا نمایند، پس از آن آشکارا نمودن دعوت الی الله بود که دشمنان اسلام دسیسه چینی می‌کنند. در طی 23سال رسالت رسول الله(ص) مسلمانان با وجودیکه اندک‌‎ و ضعیف‌اند اما عزتمند و با شرافتند. غزوه‌ها و جنگ‌های متعدد صورت می‌گیرد و آن ها در کنار پیامبر(ص) از ایشان مسلمانی را می‌آموزند و در مقابل کفار ایستادگی می‌کنند.

ایستادگی شاگرد مکتب رسول الله در مقابل مرتدین

سخنران نماز جمعه خواف در وصف اولین خلیفه و جانشین رسول اکرم(ص) اینگونه بیان کرد: پس از آن حضرت(ص) ابوبکر صدیق(رض)؛ بهترین، بافضیلت‌ترین و با تقواترین مسلمانان جانشین پیامبر(ص) می‌شود. در دوره‌ای که برخی مرتد و برخی نیز ادعای نبوت می‌کنند. اما ابوبکر صدیق(رض) ندای «آیا در دین نقصی ایجاد بشه و من ابوبکر زنده باشم؟» را سر می‌دهد و به خدا قسم می‌جنگم با کسی که فرق بگذارد بین نماز و زکات.

مولوی باخدا ادامه داد: پس از آنکه حضرت ابوبکر(رض) طی دوسال و سه ماه خلافت خویش آشتفگی‌ها را برطرف می‌نماید و اوضاع را سروسامان می‌دهد، وفات کرد و عمر فاروق(رض) دومین خلیفه مسلمانان شد. در دوران حضرت عمر(رض) فتوحات گسترش می‌یابد و ایران رو روم دو ابر قدرت آن زمان در مقابل مسلمانان به زانو در می‌آیند.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف در ادامه بیان دوران شکوهمند اسلام گفت: در دوران حضرت عثمان(رض) خلیفه سوم مسلمانان راه فتح و پیروزی همچنان باز است و از طریق دریاها نیز مسلمانان فتوحات را آغاز می‌کنند.

دوران خلافت حضرت علی؛ شروع دوباره اختلافات داخلی و دسیسه دشمنان

سخنران نماز جمعه خواف در بیان اختلافات داخلی دوران خلافت حضرت علی(رض) تصریح کرد: پادشاه روم به حضرت معاویه(رض) طی نامه‌ای بیان می‌کند: «شنیدیم که با عموزاده دچار مشکل شده‌اید، اگر می‌خواهید ما برای یاریتان بیاییم؟» اما حضرت معاویه(رض) که مشکلی با خلافت حضرت علی(رض) نداشت در پاسخ پادشاه روم ضمن اینکه او را سگ روم خطاب می‌کند می‌نویسد: «دو برادر با هم مشاجره کردند، تو چکاره‌ای و اگر پای خود را از گلیم‌ات درازتر بکنی با برادرم علی(رض) با سپاهی به جنگ با تو خواهیم آمد که ابتدایش در روم و انتهایش در نزد ما باشد».

وی در ادامه بیان تاریخ عزتمند اسلام افزود: هنگامی که خالد بن ولید به مرزهای ایران می‌رسد به پادشاه آن نامه‌ای می‌نویسد و می‌گوید: «تسلیم شو و اسلام بیاور، سالم می‌مانی زیرا با مردانی آمده‌ام که چنان شهادت را دوست دارند که شما زنده بودن را دوست دارید» در این موقعیت که پادشاه ایران در حالت ضعف قرار دارد به پادشاه چین نامه می‌نویسد و درخواست کمک می‌کند اما با پاسخ رد مواجه می‌شود زیرا که اینان مردانی هستند که اگر بخواهند کوه‌ها را از جای برکنند، برمی‌کنند.

مولوی باخدا ادامه داد: این عظمت و شکوه در دوره‌های بعد نیز ادامه داشت. در دوران زمامداری هارون‌الرشید خلیفه عباسی 20 هزار نفر در سپاه هارون‌الرشید بود که حقوق بگیر نبودند و جزو سربازانی بودند که فقط برای خدا آمده بودند. اسلام چنین عزت و عظمتی داشته است.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف افزود: در دوران خلافت معتصم عباسی شخصی نزد او آمد و گفت زنان مسلمان در روم فریاد کمک برآورده‌اند و از خلیفه مسلمانان درخواست کمک دارند و این آغاز جهاد و جنگ با اروپا می‌شود و در نتیجه آن بخش‌های مهمی از حکومت روم نیز فتح می‌گردد. و این چنین حالتی هم در دروان زمامداری حجاج بن یوسف نیز برای مسلمان در مسیر تجارت هند رخ می‌دهد و حجاج برای دادرسی به فریاد زنان مسلمان دربند دزدان دریایی هند سپاهیان را عازم هند و سند کرد و در نتیجه آنجا فتح گردید.

سخنران نماز جمعه خواف تصریح کرد: در دوران حکومت آلپ ارسلان پادشاه سلجوقیان رومیان با سپاهی 600 هزار نفری به جنگ با مسلمانان می‌آید، جنگی برای عقیده و ایمان، آلپ ارسلان فرصت جمع آوری سپاهیان را ندارد و تنها با 5 هزار نیروی نظامی به مقابله با رومیان می‌رود.

وی ادامه داد: در این هنگام که آلپ ارسلان وضعیت نیروهای رومی را می‌بیند دستور می‌دهد تا وقت نماز جمعه صبر کنید. روز جمعه هنگام نماز جمعه غسل می‌کند‌، کفن می‌پوشد و بر منبر بالا می‌رود و خطاب به نیروهایش می‌گوید: «امروز اسلام در خطر است و خطری بزرگ اسلام را دارد تهدید می‌کند و من امروز بر لااله الا الله می‌ترسم و نگران آن هستم، اگر شما برای خدا و نصرت دین خدا به اینجا آمده‌اید که بنشینید و باشید و الا بروید و آزادید زیرا این یک نبرد سخت است و ما از مرگ ترسی نداریم». سپاهیان همه کفن پوش به نبرد با 600 هزار نفر رفتند و پس از پیروزی آنان که زنده مانده بودند گریه کنان بازمی‌گشتند که کفن پوشیدیم اما شهید نشدیم.

آن عزت و غیرت مسلمانان چه شده است؟

مولوی باخدا ضمن گلایه از وضعیت مسلمانان در عصر حاضر، گفت: امروزه مسلمانان در سرتاسر دنیا به ویژه غزه مسلمانان به خاک و خون کشیده شده‌اند و مسلمانان در وضعیت نامطلوبی است.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف ادامه داد: غزه که امروزه نام آن با خون و شهادت عجین شده است با بیش از 2 میلیون مسلمان این حدیث رسول اکرم(ص) برای آن مصداق دارد «روزی می‌رسد که دشمنان شما، امت و ملت کفر همه علیه شما هم پیمان می‌شوند و دست به دست هم می‌دهند برای نابود کردن شما». حدود سه ماه است که جنگ غزه آغاز شده است و ملت های کفر یکی پس از دیگری با اسرائیل هم پیمان شدند. در آن زمان که رسول اکرم(ص) آن حدیث را بیان کردند، صحابه از رسول الله(ص) سوال کرند که آیا این چیرگی دشمن بر ما از کمی و اندکی ما هست؟ پیامبر(ص) فرمودند: «خیر، بلکه شما آن روزی خیلی زیاد هستید ولی شما کفی است مانند کف روی دریا. الله متعال از قلب های دشمنان شما ترس از شما را می‌گیرد و در قلب های شما وهم می‌اندازد، وهم یعنی عشق دنیا و ترس از مرگ».

سخنران نماز جمعه خواف تصریح کرد: امروزه دو میلیارد مسلمان در 57 کشور اسلامی که بیشترین انرژی و منابع طبیعی را هم در اختیار دارند اما در دفاع از غزه ناتوان هستند و تا به حال بیش از 20 هزار انسان شهید شدند که نصف آن ها زنان و کودکان بودند و کشورهای اسلامی نشسته‌‌اند و نگاه می‌کنند.ندانن اننیب ینبایاب

وی ادامه داد: در زمان خلفای راشدین مسلمانان توانستند عراق و ایران و روم را فتح کنند، عباسیان، امویان، سلجوقیان و عثمانیان همگی فتوحات ارزشمندی برای اسلام داشتند اما در زمان ما چه فتح شد؟ متاسفانه بیشترین آمار فقر، استفاده از لوازم آرایشی، مشکلات اقتصادی و بدترین نظام اداری در کشورهای اسلامی است. حاکمان کشورهای اسلامی غلامان حلقه به گوش دشمنان‌اند.

آیا شهادت 20 هزار نفر باعث بیداری مسلمانان نشد؟

مولوی باخدا افزود: اگر شهادت بیش از 20 هزار نفر نتوانسته مسلمانان و به خصوص سران کشورهای اسلامی را بیدار کند پس کی قرار است بیدار شویم؟ اگر امروز وقت نصرت و یاری رساندن به اهل غزه نرسیده پس کی می‌رسد؟ تاریخ را که بررسی کنیم می‌بینیم که حجاج بن یوسف که فرودی خون ریز بود نیز در برابر فریاد و ناله زنان مسلمان ننشست و به دادشان رسید.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف در مزمت حاکمان اسلامی اذعان داشت: خنده، نفس کشیدن و زندگی بر حاکمان اسلامی حرام است اگر در مقابل ظلم به غزه سکوت کرده و از قبله اول مسلمانان دفاع نکنید. چه زمانی قرار است بیدار شویم و اگر تسلیحات ما امروز برای دفاع از زنان و کودکان مسلمان استفاده نشود پس چه زمانی قرار است به کار ما بیاید؟

سخنران نماز جمعه خواف در پایان عنوان کرد: امروزه مردم غزه نیستند که به خاک و خون کشیده می‌شوند، بلکه این عزت و کرامت دو میلیارد مسلمان است که دارد نابود می‌شود و مسلمانان فقط نظاره‌گرند، پیام ما به تمام سران کشورهای اسلامی این است که امروز باید به پا خیزیم، و حرکتی بکنیم. این جنگ، جنگ ایمان و عقیده است و جنگ بر سر یک قطعه سرزمین نیست.

وی ادامه داد: شعبه مهم اسلام که امروز ترک شده باید احیا شود، جهاد باید زنده شود. کشورهای اسلامی خود را باید برای جهاد آماده کنند. رسول الله(ص) می‌فرمایند: «کسی که به غزه نرود و جنگ نکند و آروزی جهاد و شهادت نداشته باشد بر شعبه‌ای بر نفاق وفات کرده است». آیا ما می‌خواهیم که مرگ ما چنین باشد؟

مولوی باخدا خطاب به مردم غزه گفت: پیام ما به مردم غزه این آیه قرآن کریم است: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»صبر کنید و همدیگر را به صبر و شکیبایی امر کنید و تقوا بگزینید، باشد که شما رستگار شوید. ما می‌خواهیم که در کنار شما باشیم و با شما شهید شویم اما دستان ما بسته است و راهی برای رسیدن به شما اهل غزه نیست و این را از ما قبول کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *