تداوم و بقای انقلاب در گرو “اتحاد و همبستگی”، “عدم تبعیض” و “توجه به اقشار مختلف جامعه” است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، حضرت مولانا حبیب‌الرحمن مطهری – مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف – در مراسم امروز نماز جمعه (۱۹ بهمن‌ماه ۹۷) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ ﴿٢١﴾»(روم) پیرامون “محبت و مهربانی بین انسانها” به ایراد سخن پرداختند.
ایشان در زمینه محبت و مهربانی عنوان داشتند: محبت صفتی‌ست که انسانها را وادار به رأفت، عطوفت، مهربانی و عشق نسبت به یکدیگرمی‌کند. محبت، مودت و عشق انواعی دارد؛ اول: محبت الله با بندگان، دوم: محبت بندگان نسبت به الله، سوم: محبت و مهربانی بین عموم انسانها، چهارم: محبت و مودت بین افراد خاص؛ مانند محبت زوجین نسبت به یکدیگر، محبت پدر و مادر نسبت به فرزندان و محبت به همسایه‌ها.
مولانا مطهری در بیان محبت الله با بندگان اظهار داشتند: خداوند متعال در دنیا و آخرت به بندگان خود عشق می‌ورزد و نسبت به آنها محبت و احسان دارد. محبت الله نسبت به بندگان در این دنیا کاملاً واضح و آشکار است. خداوند متعال انسان را به بهترین صورت خلق کرده است که این همان محبت الله نسبت به انسانهاست. خداوند متعال بیماران را شفا عنایت می‌کند، گمراهان را هدایت می‌کند، باران رحمت می‌فرستد، رزق و روزی به آنها عنایت می‌کند، سکینه و آرامش در قلوب ایجاد می‌کند. محبت الله در آخرت نیز به بهترین صورت خواهد بود؛ گناهان بندگان را در صورت توبه می‌بخشد، لغزش‌های بندگان مومن را معاف می‌گرداند، جنت‌الفردوس و شفاعت پیامبر اکرم(ص) را به آنها عنایت خواهد کرد.
ایشان افزودند: بندگان مومن نیز خداوند متعال را دوست دارند. وقتی انسانها می‌بینند که الله متعال خالق‌، رازق، عزت‌دهنده و ذلیل‌کننده است، مریضان را شفا می‌دهد و به آنها لطف و احسان می‌کند، انسانها نیز نسبت به خداوند متعال عشق و محبت می‌ورزند، اوامر الهی را اطاعت می‌کنند و او را نافرمانی نمی‌کنند.
ایشان در زمینه محبت بین انسانها فرمودند: در قرآن مجید و احادیث نبوی نسبت به محبت و مهربانی بین انسانها توصیه فراوان شده است. وقتی این محبت و مهربانی برای انسانها ایجاد شد، دیگر کینه، حسادت، نفاق و دشمنی بین آنها به وجود نخواهد آمد و در عوض، قلب انسانها صاف و پاک می‌شود، ظاهر و باطن آنها یکی خواهد بود، ایثار و از خودگذشتگی بین آنها به اوج می‌رسد و آزار و اذیت بین آنها دیگر نخواهد بود و این است معنای محبت و عشق واقعی به دیگران.
مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف در زمینه «اهمیت معاشرت نیکو بین زوجین» خاطرنشان کرد: اسلام، زوجین را به معاشرت نیکو نسبت به یکدیگر امر فرموده است. قرآن کریم، شوهر را به معاشرت معروف و نیک با همسر خود توصیه نموده و می‌فرماید:«وعاشروهن بالمعروف» با همسرانتان به نیکویی رفتار کنید. همچنین قرآن مجید به زوجین توصیه نموده که محبت خود را نسبت به یکدیگر اظهار کنند و در جلب محبت به یکدیگر از هیچ کوششی دریغ نورزند.
ایشان در بیان «وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر» توصیه نمودند: زن وظیفه دارد از شوهر خود تمکین کند و رضایت وی را جلب نماید و از آنچه شوهر دوست ندارد اجتناب ورزد. از طرفی باید شوهر مخارج زندگی را تأمین نموده و احتیاجات زن را برآورده سازد. زن و شوهر باید نیازهای طبیعی که مربوط به غرائز جنسی و اظهار علاقه و محبت است برآورده سازند.

مولانا مطهری تأکید کردند: اسلام نسبت به زوجین سفارش کرده که با یکدیگر با زبان خوش سخن بگویند و بدزبان نباشند، احترام و تعظیم یکدیگر را داشته و صفا و صمیمیت را بین خود ایجاد نمایند، خواسته‌های مشروع یکدیگر را حتی‌الامکان برآورده و از بدگمانی پرهیز کنند. از طرفی، برای زن و شوهر، پاکدامنی لازم و ضروری است، لذا باید از بی‌بند و باری به شدت اجتناب شود و رضایت خداوند متعال و بقای نسل برای‌شان مهم و مدنظر قرار گیرد.
ایشان افزودند: متأسفانه امروزه رفت و آمدهای نادرست، اختلاط زنان و مردان بیگانه با یکدیگر، صحبت کردن و خندیدن در کنار هم و در نتیجه، آشنا شدن با یکدیگر و ارتباط تلفنی برقرار کردن باعث شده تا آثار شومی در جامعه شاهد باشیم که این اعمال، غیر از رسوایی در پیش خدا و بندگان نتیجه‌ای دیگر به دنبال نخواهد داشت.
سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف در زمینه فضای مجازی توصیه نمودند: فضای مجازی نیز بلای دیگری است که به جان جامعه اعم از زن و مرد افتاده که اکثر طلاق‌ها و انحرافات جنسی نتیجه همین فضای مجازی است. زن و شوهر به جای اینکه بنشینند و با هم صحبت کنند و به فکر فرزندان خود باشند و آنها را دلگرم و در تربیت آنها متعهد باشند، ساعتها مشغول موبایل و فضای مجازی می‌شوند و با دیگران ارتباط نامشروع برقرار می‌کنند که باعث بروز فساد اخلاقی می‌شود. لذا باید همه مردم، تقوای الهی پیشه کنند و از خداوند متعال بترسند و مراقب خود و خانواده باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، حضرت مولانا مطهری در مراسم امروز نماز جمعه (۱۹ بهمن‌ماه ۹۷) اهل سنت خواف، ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر انقلاب اسلامی خدمت تمام مسئولین و ملت شریف ایران عنوان کردند: در چهل سال پیش در چنین روزهایی، مردم ایران با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» که خواستار استقلال و نظام اسلامی بودند، به رهبری امام راحل قیام نموده و رژیم شاه را ساقط کردند. از جمله مشکلات رژیم گذشته این بود که متکی به قدرت‌های مادی و بیگانه بود و از همه مهمتر، به قدرت الله متعال، احکامات الهی و امور معنوی توجهی نداشت که این مشکلات باعث نارضایتی مردم شد.
ایشان تصریح کردند: برای این انقلاب، همه اقشار مردم اعم از شیعه و سنی و حتی ادیان دیگر با اتحاد و همدلی قیام کردند تا اینکه این حرکت مردمی به پیروزی رسید و جمهوری اسلامی برقرار شد. انقلاب اسلامی در این چند سال فراز و نشیب‌هایی داشته است. انقلاب اسلامی دستاوردها و پیشرفت‌های خوبی در بحث امنیت، دانش پزشکی، انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، تکنولوژی‌ و علوم دیگر داشته که باعث افتخار است.
مولانا مطهری تداوم و بقای انقلاب را در گرو اتحاد و همبستگی، عدم تبعیض و توجه به اقشار مختلف مردم دانستند و تأکید کردند: برای تداوم انقلاب و بقای آن، اتحاد و همبستگی لازم و ضروری است. باید به همه اقشار مختلف مردم توجه شود، عدالت‌محوری و عدم تبعیض سرلوحه همه مسئولان باشد تا مردم احساس نکنند که انقلاب مربوط به قشر خاصی است.
ریاست محترم مجمع فقه اهل سنت خراسان افزودند: مردم اهل سنت، کشور و نظام و رهبر خود را دوست دارند و برای این کشور و انقلاب شهید، جانباز، معلول و … هدیه نموده‌اند که در همین شهرستان خواف صد و یک نفر شهید داده‌ایم.
ایشان خاطرنشان کردند: همانطور که امام راحل فرمودند شیعه و سنی با هم برادر و برابرند و در حقوق مساوی‌اند، باید همینطور اعمال شود که خط امام و رهبری همین است و هر کس خود را انقلابی می‌داند باید همین خط و روش را اختیار کند. آنچه که مهم و ضروری‌ست این است که به عقاید یکدیگر احترام گذاشته شود و آزادی کامل مذهبی رعایت شود. خوشبختانه مقام معظم رهبری در چند روز گذشته، در آغاز ایام فاطمیه به همه سخنوران فرمودند: نباید سخنی زده شود که دل برادران اهل سنت رنجیده شود. لذا باید یکدیگر را تحمل کنیم و وحدت و برادری را حفظ کنیم. از طرفی مسئولین باید به فکر اقتصاد و معیشت مردم نیز باشند که خوشبختانه دو روز پیش آقای لاریجانی فرمودند که مقام معظم رهبری دستور ویژه داده‌اند تا ساختار بودجه اصلاح گردد که انشاءالله مفید واقع شود.
مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف یادآور شدند: در طی چند روز گذشته، شاهد حضور وزیر محترم نیرو، استاندار محترم خراسان رضوی جناب آقای مهندس رزم‌حسینی، معاونت محترم وزیر راه و معاونت محترم وزیر صنعت و معدن در شهرستان خواف بودیم که امید است حضور آنها باعث رفع مشکلات شهرستان و همچنین معدن سنگ آهن باشد.

ایشان در بخش دیگر سخنان خویش خطاب به نمازگزاران فرمودند: شکر و سپاس الله را در مقابل این باران که رحمت الهی است داشته باشیم و دعا و استغفار زیاد کنیم تا خداوند متعال رحمات و برکات خود را سرازیر بگرداند.

ایشان همچنین در خاتمه سخنان خویش مردم را برای حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرده و فرمودند: مردم شریف خواف انشاءالله حضور باشکوهی همچون سالهای قبل در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشته باشند. دشمنان این راهپیمایی را رصد می‌کنند و ما وظیفه داریم همه با هم در این راهپیمایی حضور فعال داشته باشیم.

مشاهده گالری عکس در پایین همین مطلب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *