امروزه مشکلات خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی که بر سر ما می‌آید نتیجه اعمال ماست.

ایشان در مقدمه سخنان خویش گفت: دعا عبادت است و الله متعال می‌فرماید: “وقال ربکم ادعونی استجب لکم” الله متعال در این آیه انسان را برای عبادت خود تشویق کرده است و در حدیثی پیامبر اکرم(ص)می‌فرمایند: دعا عبادت است و در جایی دیگر می‌فرمایند: هیچ چیزی با ارزش‌تر و گرامی‌تر از دعا نزد الله تعالی نیست.
ایشان افزود: دعا به این دلیل نزد الله‌تعالی از همه محبوب‌تر است، زیرا بنده در مقابل الله‌تعالی اظهار ناتوانی و عجز می‌کند.
ایشان ادامه داد: نخواستن از خدا باعث ناخشنودی الله‌تعالی می‌شود. در روایتی پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: کسی که از خداوند متعال، خواسته و حاجت خود را نخواهد الله تعالی او را مورد خشم خود قرار می‌دهد. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: هر کس از الله چیزی بخواهد الله خواسته او را اجابت می‌کند و یا یک بدی را از او دور می‌کند.
مولوی شرافتمند در بیان شرایط دعا خاطرنشان کرد: دعا شرایطی دارد؛ از جمله اینکه باید از ته دل و ارتباط قلبی با الله باشد. در روایتی پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: طوری از خدا درخواست خود را بخواهید که مطمئن باشید خداوند خواسته شما را مورد پذیرش قرار خواهد داد. اما دعای کسی که از روی غفلت باشد مورد پذیرش الله تعالی قرار نمی‌گیرد.
ایشان تصریح کرد: ریختن اشک در مقابل شاهنشاه جهان باعث قبولی دعا می‌شود. لذا بنده بایستی خواسته خود را از ته دل و با زاری و تضرع از خدا بخواهد.
مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف در زمینه “رزق حلال” تاکید کرد: مهمترین رکن اساسی در پذیرش دعا لقمه‌های حلال است. در روایتی حضرت ابوهریره(رض) از حضرت محمد(ص) نقل می‌کنند که ایشان می‌فرمایند: خداوند، پاک است و جز حلال و پاک چیز دیگری نمی‌پسندد، رزق حلال و پاکیزه بخورید و عمل نیک انجام دهید. متاسفانه امروزه رشوه‌خواری در جامعه ما بسیار رواج پيدا کرده است و جلوى حقوق مسلّم دیگران گرفته می‌شود. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: رشوه‌دهنده و رشوه‌گیرنده و واسطه بین آن دو در آتش جهنم‌اند.
ایشان افزود: امروزه مشکلات خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی که بر سر ما می‌آید نتیجه اعمال ماست. اگر ما بد باشیم کسانی بر ما مسلط خواهند شد که انسان‌های بدی خواهند بود. اعمال فردی انسان در سرنوشت او تاثیرگذار است؛ تا زمانی که اعمال ما خوب نشود نباید انتظار این را داشته باشیم تا مدینه فاضله در شهر و کشور ما حاکم شود.
ایشان ادامه داد: اختلاس‌ها، احتکارها و گرانفروشی‌ها نتیجه اعمال ماست. متاسفانه امروزه سران جامعه دچار اختلاس می‌شوند و بدبختی‌هایی برای خود و جامعه به‌وجود می‌آورند. وقتی در سطوح بالا همچنین اختلاس‌هایی صورت  گیرد از سطوح پایین جامعه انتظاری نیست.
مولوی شرافتمند یادآور شد: متاسفانه اوضاع امروز کشور، نتيجه آن بدبختی‌هایی است که مسئولین بر سر ملت آورده‌اند. اگر می‌خواهند در سطوح پایین عدالت و انصاف باشد باید مسئولین بالاتر، کار خود را به درستی انجام دهند. در زمان حضرت عمر(رض) – شخصیتی که عدالت را در تمام دنیا حاکم کرد، شخصیتی که مقام معظم رهبری از عدالت ایشان در اوایل انقلاب سخن گفت – شخصی در جلوی سيدنا عمر بلند می‌شود و حضرت عمر(رض) به او می‌گویند: اگر در من کجی را مشاهده کردی چه می‌کنی؟ شخص پاسخ می‌دهد: به خدا قسم اگر من در تو کجی را ببینم با این شمشیر تو را راست می‌کنم. حضرت عمر(رض) با این سخنش او را توبیخ نکردند و به او ناسزا نگفتند و او را به زندان نیفکندند، بلکه گفتند: الحمدلله در این امت کسانی هستند که کجی عُمر را راست می‌کنند.
ایشان تصریح کرد: متاسفانه در سطوح بالا مشکلاتی که انجام می‌گیرد همه‌ی عواقب آن متوجه افراد فقیر و مستضعف می‌شود. اگر می‌خواهیم دعاهای ما قبول شود سعی کنیم لقمه خود را حلال کنیم. اگر شخصی که در مقام و منصب باشد و دست از خیانت بردارد آن موقع بايد انتظار جامعه فاضله را داشته باشیم. صداقت و راستگویی را پیشه کنیم؛ صداقتی که نشانی از آن حتی در جامعه امروز نمی‌بینیم.
از پیامبر اکرم(ص) پرسیده شد: آیا امکان دارد مسلمان گناه کند؟ فرمودند: بله، پرسیده شد: آیا امکان دارد جنایت انجام دهد؟ فرمودند: بله، عرض کردند: آیا مسلمان دروغ می‌گوید؟ فرمودند: هرگز. متاسفانه دروغگويی بخش اعظمی از جامعه ما را در برگرفته است. پس سعی کنیم در تمام شعبه‌ها، مسلمان به تمام معنا باشیم و با تمام وجود در اسلام داخل شویم.
ایشان در خاتمه سخنان خویش افزود: سعی کنیم برای ديگران مزاحمتی ایجاد نکنیم و مواظب مغازه‌های خود با نصب دوربین و حفاظ‌ها باشیم تا افراد سودجو نتوانند سوءاستفاده کنند و این عمل بر خلاف توکل نیست، بلکه خود توکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *