پدر و مادر، بیشترین حق را در برخورد و حُسن سلوک از طرف فرزندان دارند. – حوزه علمیه احناف خواف

  • پدر و مادر، بیشترین حق را در برخورد و حُسن سلوک از طرف فرزندان دارند.
  • خدمت و رفتار خوب و خوش با والدین کار سخت و پُرمشقتی نیست، زیرا هر فردی با والدینش محبت دارد، و این محبت و اخلاق، در فطرت هر کس وجود دارد و به علت همین محبت، هر فردی خدمت به والدین را قلباً دوست دارد. از طرف دیگر پدر و مادر هم به خاطر محبت زیاد به فرزندان، دوست ندارند کارهای سخت و مشکل را به آنها واگذار نمایند، بلکه از یک کار کوچک و پُرمحبت خوشحال خواهند شد و برای فرزندانشان دعای خیر می‌کنند.
  • خداوند متعال هم این کار را آسان قرار داده‌ است؛ آنجا که در حدیثی آمده است که اجر و پاداش نگاه کردن به والدین برابر با حج و عمره می‌باشد. خلاصه اینکه انسان با خدمت، اطاعت و محبت به والدین می‌تواند اجر و پاداش زیادی را کسب نماید.
  • علمای کرام حق مادر نسبت به پدر را سه برابر بیان کرده‌اند، علتش این است که مادر سختی و مشکلات بیشتری نسبت به پدر برای فرزندان تحمل می‌نماید؛ حتی سختی‌هایی که مادر تحمل می‌کند، در قرآن کریم هم ذکر شده است، و از طرفی دیگر، مادر نسبت به پدر ناتوانی بیشتری دارد و احتیاج به محبت و خدمت بیشتر دارد، به همین دلیل اسلام، خدمت مادر را در برابر خدمت پدر مهم‌تر و ارجح‌تر قرار داده است.
  • برخی افراد در زمان حیات پدر و مادر این مسأله مهم را فراموش می‌کنند و نسبت به آن غفلت می‌ورزند و بعد از وفات آنها پشیمان می‌شوند، به همین دلیل تا هنگامی‌که والدین شما حیات دارند قدردان آنها باشید و از محبت و خدمت به آنها از هیچ کوششی دریغ نورزید.
  • بعد از وفات پدر و مادر راههای خدمت به ایشان همچنان باز است. در حدیثی بیان شده است: شخصی از قبیله بنوسلمه خدمت پیامبر اکرم(ص) حاضر شده عرض نمود: والدینم وفات یافته‌اند، آیا راه خدمت به آنها برایم باز است؟ رسول خدا(ص) فرمودند: بله؛ راه خدمت به آنها بعد از وفات‌شان عبارت است از: ۱- برای آنها دعا کن و طلب آمرزش نما، ۲- عهد و قول آنها را انجام بده، ۳- با اقوام و خویشاوندان آنها صله رحم به‌جا آور، ۴- با دوستان آنها ارتباط برقرار نما.
  • حضرت مولانا مطهری(حفظه‌الله) در پایان، ضمن توصیه همه مردم و علما به نیکی و احسان به والدین فرمودند: معمولاً در جامعه پُر آشوب امروز، افراد زیادی از این مسأله غافل هستند و نسبت به خدمت و محبت به آنها کوتاهی می‌کنند، بنابر این لازم است که همه ما در این موضوع بقیه را آگاه گردانیم.

    ?محمد مکفی رودی

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری