مقام قرآن بالاترین مقام و بهترین کلام، کلام رب‌العالمین است.

ایشان در ترجمه آیه فوق گفت: خداوند متعال می‌فرماید: خداوند همچنان ذاتی است که از میان مردمی امی و ناخوان، پیامبری را برانگیخته و به سوی‌شان گسیل داشته است، تا آیات خدا را برای ایشان بخواند، و آنان را پاک گرداند. او به ایشان کتاب(قرآن) و شریعت می‌آموزد.
ایشان افزود: خداوند متعال پیامبری را فرستاد که امّی بود، اما معجزه او قرآن عظیم‌الشأن است که همه‌اش حکمت، علم و درس است. هدف از بعثت پیامبر این است که قرآن مجید را بر مردم تلاوت کند و به وسیله این قرآن، مردم را تزکیه و پاک نماید و کتاب و حکمت را به آنها بیاموزد.
مولوی نیکخوی در بیان مقام قرآن اظهار داشت: مقام قرآن بالاترین مقام و بهترین کلام رب‌العالمین است. کسانی‌که تعظیم قرآن می‌کنند و برای ترویج قرآن تلاش می‌نمایند بهترین جایگاه نزد خدا، فرشتگان و انسان‌های مومن دارند. قرآن چنان جایگاهی دارد که برای انسان سبب هدایت و نور می‌شود.
پیامبر اکرم(ص) به ابوذر(رض) فرمودند: لازم بگیر تلاوت قرآن را، زیرا قرآن برای تو سبب تذکره و تعریف در نزد اهل آسمان، و نوری در روی زمین است.
ایشان خاطرنشان کرد: خداوند متعال به مردم این دیار لطف کرد و در این منطقه حوزه علمیه احناف خواف را قرار داد. خداوند متعال این مرکز دینی و دیگر حوزه‌های منطقه را مراکز نور قرار داد که از مناطق مختلف استان و کشور برای فراگیری دین به این مرکز دینی حضور می‌یابند. خداوند متعال نعمت مساجد را عنایت نمود که هر کدام یک مرکز دینی است و در کنار این مراکز، خداوند متعال مردم علاقه‌مند به قرآن و علوم دینی عنایت فرمود؛ مردمی که علما به وجود آنها افتخار می‌کنند و آنها نیز به حوزه و علما افتخار می‌کنند و این خود نشانه دینداری این مردم است.  
وی ادامه داد: به کمک این مجموعه، خداوند متعال ما را موفق گردانید که شهری داشته باشیم که می‌توان آن‌را شهر حافظان و قاریان نامید. الحمدلله در این شهر، فرهنگیان محترم در کنار علما تلاش می‌کنند و با کمک علما، برنامه‌هایی را طرح‌ریزی نموده که پیوسته علاقمندان از دیگر مناطق برای بازدید از این برنامه‌ها تشریف می‌آورند.
مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف در زمینه فعالیت‌های امور مکاتب این حوزه تصریح کرد: با کمک الله‌تعالی در چند سال اخیر دفتر امور مکاتب نظم بیشتری یافته است؛ دانش‌آموزان در مکاتب تا امروز مجموعاً چهارده نفر در شهرستان خواف به صورت پاره‌وقت همراه با تحصیل در مکاتب، مشغول به حفظ قرآن بودند که الحمدلله موفق به حفظ کل قرآن مجید شدند.
ایشان افزود: امور مکاتب حوزه علمیه احناف خواف برای دانش‌آموزان در سطوح مختلف برنامه‌ریزی دارد. برای کودکان چهار تا شش سال در دوره اول مکاتب کلاس‌هایی دایر است که در آن با اشعاری در زمینه‌های آداب، عقیده و اخلاق آشنا می‌شوند و سوره‌های قرآنی را حفظ می‌کنند. همچنین برای دانش‌آموزان اول و دوم ابتدایی حدود دوازده شعبه حفظ تخصصی راه‌اندازی گردید که پس از مطالعه و بررسی‌های فراگیر در مناطق مختلف، برنامه جامعی طراحی شده که با استفاده از تجهیزاتی از قبیل کامپیوتر، هدفون و الگوی استاد منشاوی به‌صورت سمعی – بصری و آشنایی کودک با مفاهیم قرآنی بتوانند قرآن را به بهترین شیوه حفظ نمایند. برای مقاطع ابتدایی، مغرب تا عشا در بیشتر مساجد برنامه آموزش قرآن وجود دارد و برای دوره دبيرستان، روزهای پنجشنبه و جمعه امورمکاتب، آموزش دروس دینی را برنامه‌ریزی کرده است.
ایشان از زحمات و تلاش‌های شورای مرکزی مکاتب، اساتید قرآنی، فرهنگیان محترم اعم از کسانی‌که در تدریس آموزه‌های اسلامی تلاش نموده یا به عنوان رابط فرهنگی در مساجد فعالیت می‌نمایند و اداراتی که مکاتب را در زمینه‌های مختلف یاری می‌نمایند؛ از جمله اداره ورزش و جوانان و علی‌الخصوص مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف حضرت مولانا مطهری و امام جمعه محترم جناب مولوی خواجه صدرالدین احراری تشکر نمود.
در این مراسم تعدادی از حافظان دوره حفظ تخصصی به تلاوت آیاتی از سوره مبارکه بقره به‌صورت همخوانی پرداختند و نُه نفر از دانش‌آموزان مکاتب که موفق به حفظ کل قرآن مجید در مکاتب شده بودند آخرین درس حفظ را قرائت نمودند و سند حفظ کل قرآن را در نماز جمعه از حضرت مولانا مطهری و امام جمعه محترم دریافت نمودند. همچنین سیزده نفر از حافظان و قاریان قرآن مجید که در مسابقات حفظ و قرائت مکاتب رتبه‌های اول تا سوم  استانی را کسب نموده بودند در نمازجمعه تقدیر شدند.
اسامی حافظان قرآن که موفق به اخذ سند حفظ کل قرآن گردیدند عبارتند از:
آقایان: عرفان باصفا، عبدالحکیم دادپور، معین صلاحدید، محمد امین طاهریان، محمد قاسم گمنام، احمد رضا مصدق، امیرحسین مطلوب، محمد امین مفید و یونس مفید.
اسامی رتبه‌های برتر مسابقات استانی مکاتب عبارتند از آقایان:
برهان صاحبدل رتبه اول در قرائت آزاد، احسان عمرانی رتبه اول قرائت متوسطه، احمد رضا مصدق رتبه اول حفظ کل، محمد حنانی رتبه اول حفظ ۲۰ جزء، محمد تاجیک رتبه اول حفظ ۱۵ جزء، امیرمحمد منصوری رتبه اول حفظ ۱۰ جزء، میثم مهیج رتبه اول حفظ ۷ جزء، معین صلاحدید رتبه دوم حفظ ۲۰ جزء، مبین غیبی رتبه دوم حفظ ۵ جزء متوسطه، محمد افتاده رتبه سوم قرائت ابتدایی، محمد مجددی رتبه سوم حفظ کل، سپهر سالارزاده رتبه سوم حفظ ۱۰ جزء، ابراهیم تیموری رتبه سوم حفظ ۵ جزء ابتدایی.
ایشان در پایاین سیزده آبان روز دانش‌آموز را به دانش‌آموزان عزیز تبریک گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *