شرط یاری خداوند، یاری دین خدا است.

در این آیه خداوند متعال با بندگان یک شرط مطرح می فرماید که اگر شما خدا را یاری کنید خدا هم شما را یاری می‌کند. همه ما انسان ها در تمام امورات زندگی دنیوی و اخروی خویش به یاری خداوند نیاز داریم و حتی مخلوقات آسمانی و زمینی، همگان نیازمند یاری الله متعال اند. در برابر رفع مشکلات و درخواست نعمات باید راهی را در پیش بگیریم که خداوند ما را یاری کند و همانطور که خدا شرط می گذارد اگر شما خدا یعنی دین خدا را یاری کنید خدا هم شما را یاری می‌کند.
ایشان افزود: اولین مورد از راه های یاری دادن دین خدا، تلاش برای ادای فرایض دین خدا و رونق دادن آنست.
نبی اکرم(ص) برای اینکه دین خدا را یاری و بر جامعه حاکم نمایند مبعوث شدند و بر پنج مورد تاکید داشته و آن ها را ارکان دین می‌نامیدند؛ شهادتین أن لاالله الا الله و أن محمد رسول الله، نماز، زکات، روزه ماه رمضان و حج.
این یک بخش بزرگی از دین خدا است که رسول الله(ص) روی آن صحّه گذاشته و جزو ارکان دین معرفی کردند.
خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید:« إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِيدًا»
تنها چیزی که خدا با تاکید در قرآن می فرماید اصلا بخشیده نمی‌شود شرک است؛ پس بایستی همواره در آیات قرآن و احادیث نبی (ص) بررسی کرد تا ایمان و توحید واقعی چیست و زنگار ایمان را شستشو داد و بر این اساس زندگی کرد.
دومین رکن بزرگ مسلمانی، به پا داشتن نماز است. تمام خادمین، هیئت امنا، ائمه جماعت، داعیان نماز همگی یاری گر دین خدا هستند و نوعی جهاد جاری است و اختصاص به قشر و گروه خاصی ندارد.
مولوی مومن خاطرنشان کرد: ادای زکات بخشی از یاری دین است؛ حضرت ابوبکر(رض) در زمان خلافت خویش فرمودند: من با مانعین زکات جهاد می‌کنم و بین نماز و زکات فرق نمی‌گذارم و هر دو فرض خدا است.
جایگاه و عظمت حج را ترویج و تبلیغ نماییم تا مسلمانی نباشد که استطاعت داشته و کار نیک بسیار انجام داده باشد ولی حج نرفته باشد.
مولوی مومن افزود: دومین راه یاری دادن دین خدا تلاش برای ترویج فرهنگ اسلامی در بین جوامع مسلمین از طریق حوزه های علمیه، جماعت تبلیغ و … است و عموم مردم وظیفه دارند تا با ترویج فرهنگ قرآنی و سیره نبوی(ص) سعی کنند عقاید اسلامی و سیره رسول الله(ص) در قلوب همگان راسخ و ثابت شود و از این طریق دین خدا را یاری کنند.

ایشان افزود: سومین راه یاری دادن دین خدا جهاد، امربه معروف و نهی از منکر و تعلیم و تعلم قرآن، سنت و شاخه علوم دینی است.
اگر امر به معروف و نهی از منکر جایگاه اصلی خود را در جامعه پیدا و عملی شود اکثر مشکلات رفع خواهد شد.
ایشان تصریح کرد: بخش بزرگ یاری دین خدا تعلیم و تعلم آن است که برای اولین بار توسط رسول الله(ص) آغاز و پس از ایشان اصحاب و داعیان و در آخر منجر به تشکیل حوزه های علمیه شد.
مولوی مومن ادامه داد: اگر حوزه های علمیه و تعلیم و تعلم و علوم دین نمی‌بود آیا امروز قرآن، سنت و احکام دینی در بین جوامع بود؟
دین از طریق همین حوزه های علمیه نسل به نسل منتقل شده است و وقتی نقش حوزه های علمیه و تعلیم و تعلم ادامه راه رسول اکرم(ص) است باید جایگاه آن عالمان دینی که محور اصلی این یاری دین‌اند همانند حضرت مولانا خواجه شمس الدین مطهری(رح) و همراهان ایشان در خراسان زمین با عشق به دین باعث شد با حمایت های مردم آن زمان موفق به راه اندازی حوزه علمیه ای شده که تا اکنون زنده و پویا بوده و با داشتن ۷۰۰ طلبه جزو بزرگترین حوزه های ایران به شمار می‌آید و هرکس در هر حد و نحوی کمکی کرده قطعا در اجر اخروی آن شریک است.
ایشان در رابطه با برگزاری شانزدهمین همایش دانش آموختگی طلاب حوزه علمیه احناف خواف افزود: هیچ برنامه ای امورات لازم دیگر را نباید تحت الشعاع قرار دهد و اکنون بخش فرهنگ و دین از ضروریات زندگی بوده و مشکلات اقتصادی و مخاطرات طبیعی نمی‌تواند آن را متوقف نماید، زیرا امر دین پایه گذار کمک رسانی و خیرات به محرومان و آسیب دیدگان است و در همین ایام گروهی از سوی حوزه علمیه احناف خواف جهت تحویل کمک های مردم خواف به سیل زدگان استان گلستان به این محل سفر کرده اند تا التیام بخش قسمتی از درد هموطنان ما باشند.
مراسم دانش آموختگی نیز امری است که حدود چند ماه مردم ما در فکر این مراسم و یک فعالیت دینی اند و این باعث شده تا مردم شوق همکاری و خدمت دینی در آن ها موج زده و هرکس با مال و جان خود آماده برای خدمت در این مراسم باشد.
ایشان ادامه داد: همه مردم خواف در روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ میزبان مراسم دانش آموختگی طلاب حوزه علمیه احناف خواف هستند و از همه مردم هم اکنون دعوت عمومی بعمل می‌آید تا در این مراسم شرکت نمایند.
استاد حوزه علمیه احناف خواف ضمن محکوم نمودن تحریم آمریکا علیه سپاه اذعان داشت: تحریم سپاه پاسداران از سوی ایالات محتده آمریکا ناشی از نقشی است که سپاه در جمهوری اسلامی، امنیت و خدمت رسانی داشته است و هر نهادی که مفیدتر و خدمت رسان تر باشد بیشتر مورد تعرض دشمنان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *