در شهرهایی که اهل سنت و تشیع با همدیگر زندگی می‌کنند باید با یک دید به آنها نگاه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، حضرت مولانا حبیب‌الرحمن مطهری – مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف – در مراسم نماز جمعه(۲۰ بهمن ماه ۹۶) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضًا»(حجرات/۱۲) پیرامون گمان بد به ایراد سخن پرداختند.
ایشان در مقدمه سخنان خویش گفتند: یکی از امراض اخلاقی و درونی انسان، گمان بد نسبت به دیگران است. همانطور که حسد، غیبت و تهمت از امراض و بیماری‌های باطنی است و برای خود انسان و جامعه مضر است، به همان صورت، گمان بد نیز از امراض باطنی، مهلک و از گناهان کبیره است. به همین خاطر خداوند متعال این صفت را نکوهش نموده و در عین حال خیلی مشفقانه نصیحت می‌کند: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ»(حجرات/۱۲) اى كسانى كه ايمان آورده‏‌ايد، از بسيارى از گمان‌ها بپرهيزيد كه پاره‏‌اى از گمان‌ها گناه است.
پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وسلم می‌فرمایند: از گمان بد به دیگران اجتناب کنید، زیرا گمان بد به دیگران، دروغ‌ترین سخن است.
ایشان افزودند: شاید خیلی از ما این صفت زشت را گناه حساب نکنیم، اما باید دانست که بدگمانی در نزد خداوند متعال گناه بزرگی است و این گناه دل محسوب می‌شود.
مولانا مطهری در زمینه گمان نیک تأکید کردند: گمان نیک نسبت به برادر مسلمان نوعی عبادت محسوب می‌شود و خداوند متعال چنین صفتی را دوست دارد. پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وسلم می‌فرمایند: گمان نیک از نتیجه انجام عبادات صحیح و نیکوست.
ایشان ادامه دادند: شخص مسلمان باید از گمان بد نسبت به دیگران بپرهیزد، خصوصاً گمان بد اگر نسبت به شخصی باشد که این گمان بد بر او برده نمی‌شود و برخلاف واقع است، باید جداً از آن پرهیز و اجتناب کرد.
علما می‌نویسند: آن کسانی‌که نسبت به دیگران گمان بد دارند، مشخص است که دل خودشان مریض است که فقط با توهّمات خود به آبروی دیگران تعرض می‌کنند.
امام غزالی(رحمه‌الله) می‌فرماید: علت اینکه گمان بد نسبت به دیگران گناه است بدین جهت است که خداوند متعال فقط عالم به اسرار و درون مخلوقات است و آنچه در دل‌ها می‌گذرد فقط او می‌داند و انسان‌ها از درون اشخاص آگاه نیستند.
حضرت امام ابوحنیفه(رحمه‌الله) به شاگرد خود نصیحت می‌کند: ای شاگردم؛ خدا تو را هدایت کند. از تعجیل در کارها بپرهیز و با اطمینان، کار کن و در آنچه که می‌شنوی درنگ کن و فوراً قضاوت نکن. هر گاه از من سخنی شنیدی که برای تو ناخوشایند بود از خودم بخواه تا برایت تحلیل و تفسیر کنم. چه بسا که یک سخن برای انسان ناپسند جلوه می‌کند اما وقتی به حقیقت آن پی می‌برد خوشحال می‌شود. فرزندم؛ در جامعه افرادی یافت می‌شوند که وقتی سخن ناپسندی می‌شنوند، فرصت را غنیمت شمرده، آن را عَلَم می‌کنند و سپس در میان مردم شایع می‌کنند و به تفسیر آن می‌پردازند و آبروی دیگران را می‌برند.
مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف در زمینه زیان‌های اجتماعی و فردی گمان بد خاطرنشان کردند: گمان بد تبعات و ضررهای زیادی برای اجتماع و فرد دارد؛ اول: ایجاد تفرقه و اختلاف میان مسلمانان.
ایشان در این زمینه افزودند: گمان بد در میان مسلمانان تفرقه، اختلاف و دشمنی ایجاد می‌کند. خیلی از خانواده‌ها به خاطر بدگمانی متلاشی می‌شوند و خیلی از افراد مومن و بی‌گناه مورد اتهام قرار می‌گیرند.
دوم: گمان بد در میان مسلمانان، نفاق ایجاد می‌کند. سوم: گمان بد در میان مسلمانان بی‌اعتمادی به وجود می‌آورد و این یکی از نقشه‌های شوم دشمنان اسلام است.
پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وسلم می‌فرمایند: به مومنین گمان نیک داشته باشید.
سیدنا عمر رضی‌ الله عنه می‌فرمایند: به سخنی که از دهان برادر مسلمانت خارج می‌شود و می‌توانی آن سخن را بر خیر و خوبی حمل کنی، به وی گمان نیک داشته باش.

?وحدت و اخوت، اجرای عدالت، رفع تبعیض‌ها، مشارکت همه اقوام و مذاهب در اداره کشور و رعایت حقوق همه مردم از جمله مواردی است که می تواند این انقلاب را در مقابل توطئه‌های دشمن بیمه کند.

حضرت مولانا مطهری در بخش دیگر سخنان خویش ضمن تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی در این زمینه خاطرنشان کردند: در ۳۹ سال پیش، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی به رهبری امام راحل(رح) و با حضور مردم از همه اقشار و اقوام، در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به پیروزی رسید. پیروزی انقلاب اسلامی، یک رخدادهای مهم تاریخی بود که با شعار “استقلال آزادی جمهوری اسلامی” به وجود آمد و باعث بیداری ملت‌ها شد.
ایشان افزودند: پیروزی انقلاب اسلامی برای مردم ایران یک نعمت بود که با ریختن خون شهدا و همت مردم از اقشار مختلف، متحقق شد. یکی از اهداف و ویژگی‌های این انقلاب، اسلامی‌بودن آن بود که برمبنای اسلام، قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی بنا شد و این سخنان، از رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری کاملاً مشهود بوده و هست.
مولانا مطهری تأکید کردند: انقلاب اسلامی با همت مردم به اینجا رسید و الان آنچه که این انقلاب را می‌تواند در مقابل توطئه‌های دشمن بیمه کند، وحدت و اخوت، اجرای عدالت، رفع تبعیض‌ها، مشارکت همه اقوام و مذاهب در اداره کشور و رعایت حقوق همه مردم است. و اگر به هر یک از این موارد خدشه وارد شود خطر در پیش است.
ایشان تصریح کردند: مردم و همه مسئولین باید به توصیه‌های امام راحل(رح) و رهنمودهای مقام معظم رهبری نسبت به ظلم‌ستیزی و رفع تبعیض توجه کنند و هر عملی که باعث نارضایتی مردم، مانع از اجرای قانون اساسی و اجرای فرمان مقام معظم رهبری گردد باید مسئولین از آن اجتناب کنند.

?در شهرهایی که اهل سنت و تشیع با همدیگر زندگی می‌کنند باید با یک دید به آنها نگاه شود.

سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف افزودند: در شهرهایی که اهل سنت و تشیع با همدیگر زندگی می‌کنند باید با یک دید به آنها نگاه شود و وحدتی که بدان تأکید شده باید وحدت عملی باشد.
ایشان تأکید کردند: کارهایی که در انقلاب اسلامی برای مردم صورت گرفته را نادیده نمی‌گیریم و قدر آن را می‌دانیم، اما سخن ما این است که در شهرهای تلفیقی نباید تبعیضی مشاهده شود.
ایشان در زمینه مشکلات مردم در شهرستان تصریح کردند: با توجه به گفته‌هایی مبنی بر اینکه علما مشکلات مردم را به گوش مسئولین نمی‌رسانند باید گفت که حوزه علمیه احناف خواف مشکلات مردم را به همه مسئولین و آقای جهانگیری – معاون اول رئیس جمهور – به صورت کتبی منتقل کرده و وظیفه علما نیز همین است که مشکلات را منتقل کنند.
ایشان ضمن قددرانی از زحمات سرهنگ صمدی – فرمانده هنگ مرزی – و تمام نیروهای امنیتی که در این مسیر تلاش می‌کنند، امنیت را نعمت بسیار بزرگی برای مردم ایران یاد کردند و افزودند: این امنیتی که خداوند متعال به ما عنایت کرده قدر آن را بدانیم و شکر آن را به جا آوریم.
?ایشان در پایان سخنان خویش در زمینه راهپیمایی ۲۲ بهمن تأکید کردند: تقاضا است که همه مردم به خصوص مردم شریف خواف در راهپیمایی ۲۲ بهمن در روز یکشنبه حضور فعال داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *