دجال برای جوامع بشری چنان ویران‌گر است که همه پیامبران الهی درباره آن هشدار داده‌اند.

وی در مقدمه سخنان خویش گفت: جهان امروز در وضعیت بحرانی قرار دارد و بسیاری از کشورها در حال جنگ هستند. اگر خوب توجه شود همه این مسائل ما را متوجه به وقوع پیوستن پیشگویی‌های پیامبر خدا می‌کند. رسول خدا علایم صغرایی برای قیامت معرفی نموده‌اند که بسیاری از این علایم به وقوع پیوسته و علایم کبری نیز به وقوع خواهد پیوست. یکی از علایم کبرای قیامت دجال است. دجال یکی از نشانه‌های حتمی قیامت خواهد بود. دجال برای جوامع بشری چنان ویران‌گر است که همه پیامبران الهی درباره آن هشدار داده‌اند و پیروان خود را از او بر حذر داشته‌اند. در روایات اسلامی دجال در آخرالزمان و پیش از قیام مهدی ظهور می‌کند. او با انجام کارهای شگفت‌انگیز جمع زیادی از مردم را می‌فریبد. دجال در اورشلیم ادعای خدایی می‌کند و سرانجام پس از حکمرانی به مدت چهل روز به دست عیسی مسیح به هلاکت می‌رسد.
ایشان افزود: دجال بر وزن فعال، صیغه مبالغه است. این کلمه از ریشه «دجل» و در زبان فارسی، به معنای بسیار دروغگو و فریب دهنده می‌باشد و کنیه‌اش ابویوسف و دینش یهودی است.
ایشان در زمینه علت نامگذاری دجال به مسیح اظهار داشت: علما در این زمینه گفته اند: زيرا يکي از چشمهايش کور است، و یا اینکه کل زمين را در مدت چهل روز طي مي‌کند. قول اول راجح‌تر است زيرا درحديث مسلم از انس بن مالك روايت شده كه رسول الله فرمودند: «الدَّجَّالُ مَمْسُوحُ الْعَيْنِ مَكْتُوبٌ بَيْنَ عَيْنَيْهِ كَافِرٌ»
وی در زمینه پيشينه دجال گفت: تاريخچه دجال به قبل از اسلام برمي‌گردد. در كتاب انجيل نام دجال نيز به ميان آمده است و داستان خروج دجال در آن زمان بين نصاري شايع بوده است. در اسلام نيز رواياتي در اين موضوع از فريقين (سني وشيعه) وارد شده است، كه روايات اهل سنت در اين باب به مراتب بيشتر از رواياتي است كه در منابع شيعه موجود مي‌باشد و اكثر روايات شيعه نيز در اين موضوع برگرفته شده از منابع حديثي اهل سنت مي‌باشد.
مولوی مکفی در بیان صفات دجال تصریح کرد: صفات او عبارتند از: او مردي جوان، قرمزرنگ، کوتاه قامت، داراي موهاي تاب خورده، پيشاني او باز و گودي زير گلويش عريض است. برجسته‌ترین ویژگی‌های دجال: 1ـ یک چشم بودن: رسول‎الله بر توصیف دو چشم دجال خیلی تاکید فرموده‌اند، چون هر چند بتواند از سایر صفات و ویژگی‌هایش خود را رها سازد، هرگز نمی‌تواند چشم‌هایش را پنهان کند. 2ـ میان دو چشم او نوشته شده است «کافر» یا «ک ف ر»: در مورد این کلمه آمده است که همه مسلمانان چه باسواد و چه بی‌سواد این کلمه را می‌توانند بخوانند و متوجه شوند. 3ـ دجال وارث و فرزندی ندارد. 4ـ همراه داشتن بهشت و دوزخ: از جمله ابزار فریب دجال چیزی شبیه به بهشت و دوزخ یا نهری شبیه آب و نهری شبیه آتش است که آن را به همراه خود دارد. از نصوص چنین برمی‌آید که مردم حقیقت اشیایی را که او به همراه خود دارد، نمی‌شناسند و آنچه که می‌بینند حکایت از واقعیت امر ندارد. 5ـ کشتن و زنده کردن مردم: از جمله ابزار فریب او این است که فرد مؤمن را در نظر مردم می‌کشد و بعد ادعا می‌کند که او را زنده می‌گرداند. 6ـ دجال موفق به تسخیر مکه و مدینه نمی‌شود: زیرا خداوند متعال مکه و مدینه را از دجال و طاعون حفاظت کرده است و محافظت این دو شهر مقدس را به فرشتگان سپرده است.
ایشان در مورد محل ظهور دجال و مدت زمان ماندگاری او بر روی زمین اظهار داشت: دجال از مشرق زمین، از شهرهای فارس خراسان یا اصفهان ظهور می‌کند. در حدیثی که بسیاری از محدثین آن را به نقل از ابوبکر صدیق روایت کرده‌اند، ظهور دجال از خراسان خواهد بود.  در روایتی از انس محل خروج دجال اصفهان بیان شده است و در روایتی که بحارالانوار از امیرالمومنین علی روایت می‌کند: دجال از اصفهان و از دهی كه یهودیه نام دارد خروج می‌كند.
وی در زمینه مدت زمان ماندن دجال بر زمین گفت: صحابه درباره مدت زمان توقف دجال سوال کردند، رسول‎الله فرمودند: ماندن دجال در زمین چهل روز است. یک روز برابر یک سال و روز دوم برابر یک ماه و روز سوم برابر یک هفته و بقیه روزهایش مانند روزهای معمولی شما خواهند بود. سوال شد، ای پیامبر خدا آن روز که برابر یک سال خواهد بود آیا نمازهای یک روز برای ما کافی است؟ فرمودند: خیر، آن روز طولانی را با روزهای معمولی مقایسه نموده و به مقدار هر روز پنج نماز خوانده شود. (مسلم و ابو داود) پاسخ رسول‎الله به سوال صحابه مبنی بر اینکه آیا پنج نماز در آن یک روز که برابر یک سال خواهد بود، کفایت می‌کند یا خیر، حکایت از آن دارد که روزها حقیقتاً نه مجازاً به اندازه یک سال، یک ماه و یک هفته طولانی می‌شوند.
ایشان افزود: بيشتر پيروان دجال اقوام يهود و ترک و همچنين از قوميت‌هاي مختلف ديگرند كه بيشترشان را اعراب و زنان تشکيل مي‌دهند.
مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف در زمینه هلاک شدن و خاتمه دادن به فتنه دجال و نابودی پیروان گفت: طبق روایات هلاکت دجال توسط عیسی در باب لُدّ صورت خواهد گرفت.
ایشان در بیان راه نجات از فتنه دجال خاطرنشان کرد: 1ـ پیوستن به صف مجاهدین با دجال. 2ـ نداشتن اعتماد به خود و نیامدن پیش دجال. 3ـ فرار کردن از دجال. 4ـ تلاوت اوایل یا اواخر سوره کهف بنا بر اختلاف روایات. 5ـ پناه بردن به حرمین.6ـ پناه بردن و دعا کردن به درگاه خداوند متعال.
سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف در زمینه پانزده شعبان و امام مهدی خاطرنشان کرد: توجه به مسائل عقیدتی در سطر اول الفبای مبارزه و جهاد قرار دارد و پیامبر اکرم نیز سیزده سال تمام مشغول درست کردن عقیده صحابه بودند. ما اهل‌سنت به توفیق الهی و برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب در بیان عقیده خود کاملا آزاد هستیم. یکی از مسایل عقیدتی که مربوط به همین روزها است، مسأله حضرت مَهدی است.
ایشان افزود: اهل‌سنت عقیده‌ای به نام امامت در مذهب خود ندارند تا بخواهیم امام دوازدهم را در این عقیده پیدا نماییم. به همین دلیل کسی نمی‌تواند از یک سنی بپرسد که آیا شما به امام دوازدهم اعتقاد داری یا نه؟ زیرا اهل‌سنت اصلا به امامت اعتقاد ندارد و امامت مثل یک زنجیره است که اگر اول را قبول نمودی باید تا دوازدهم همه را قبول کنی، ولی اگر به این عقیده نداشتی نباید در این مورد سؤال شوي.
ایشان تصرح کرد: اهل سنت معتقد است که شخصی به نام محمد از پدر و مادری به نام‌های عبدالله و آمنه و ملقب به مهدی در شهر مکه از خاندان رسول‌اكرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم از نسل حضرات علی و فاطمه در قرب قيامت به منظور احياء و تجديد دين اسلام به دنیا خواهد آمد (هنوز به دنیا نیامده است) و زمام امور مسلمین را بدست خواهد گرفت و عدل و داد را در این دنیا خواهد گستراند و بر مبنا کلام الهی و سنت‌های پیامبر حکم خواهد نمود و ان‌شاءالله اگر آن زمان را دریابیم همه ما مسلمانان به لطف الهی در سپاه ایشان علیه یهود و استکبار جهانی به مبارزه خواهیم پرداخت.
مولوی مکفی ضمن تبریک هفته جوان، در این زمینه افزود: هفته جوان از فردا شروع خواهد شد، ضمن تبریک به جوانان شهرستان و منطقه خواف که جزء بالاترین آمار در سطح استان هستند و نزدیک به 39 هزار جوان ما در منطقه خواف داریم، خواهش من این است که جوانان قدر و منزلت خود را دانسته و با ایمان و اعتقاد صحیح خیر دنیا و آخرت را نصیب خود بگردانند. همچنین امروز کنکور کارشناسی ارشد نیز برگزار می‌گردد و تعداد زیادی از علما، حفاظ و طلاب حوزه‌های علمیه و مردم و جوانان گرانقدر در آن شرکت دارند، برای این عزیزان نیز دعای موفقیت داشته و امیدوارم که بهترین رتبه‌ها و مراتب علمی را به دست آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *