اگر در جامعه‌ای مهر و عطوفت نباشد، آن جامعه آسایش را به خود نخواهد دید

ایشان در مقدمه سخنان‌ خویش گفت: خداوند متعال در آیات سوره زخرف، جایگاه دوستان مومن و مخلص را بیان کرده، و آنها را نسبت به محبت و صمیمیت در اجتماع امر کرده است.
ایشان گفت: عبادت دو شعبه دارد؛ شعبه اول: به فرامین و دستورات الهی بر می‌گردد که ما چطور خداوند را پرستش کنیم. شعبه دوم: در رابطه با امورات اجتماعی می‌باشد، که اگر در جامعه‌ای مهر و عطوفت نباشد، آن جامعه آسایش را به خود نخواهد دید.
مولوی منصوری افزود: طبق آیه قرآن، همه دوستان در روز قیامت دشمن همدیگر هستند، مگر کسانی‌که تقوا پیشه کنند، و اساسی‌ترین ریشه تقوا، توحید الهی می‌باشد که خداوند به آنها چند نعمت ارزانی می‌دارد:
نعمت اول: خداوند متقین را با لفظ «یا عباد» خطاب کرده، که این نعمت بسیار بزرگی است.
نعمت دوم: «لا خوف علیکم الیوم» خداوند به انسانهای پرهیزگار می‌گوید، از این تاریخ به بعد نگران آینده‌تان نباشید.
نعمت سوم: «و لا أنتم تحزنون» نسبت به گذشته‌تان غم مخورید.
نعمت چهارم: «ادخلوا الجنه أنتم و أزواجکم تحبرون» شما و همسران‌تان داخل بهشت شوید و شاد و خرم باشید.
مدرس حوزه علمیه احناف خواف خاطرنشان کرد: انسان با هر کس محبت می‌کند باید به خاطر خداوند باشد و اگر با کسی دشمنی می‌کند نباید شخصی، مالی و یا به خاطر غرض نفسانی باشد، بلکه در هر حالت فقط باید خداوند را در نظر گرفت. چنانچه پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند: «الحب فی الله و البغض فی الله» محبت و بغض فقط باید به خاطر خداوند باشد.
ایشان در ادامه گفت: حضرت موسی علیه السلام با خداوند مناجات می‌کرد و گفت: خدایا عاقل‌ترین فرد نزد شما چه کسی است، الله تعالی فرمودند: «مَن أنصف عن نفسه» کسی که انصاف را در نظر بگیرد و کلاه خود را قاضی قرار دهد. اگر پدران و مادران و تمام زمام‌داران حکومت، در قبال مسؤلیت‌هایی که به آنها سپرده شده احساس مسؤلیت کنند مشکلات از جامعه برچیده می‌شود.
مولوی منصوری گفت: موارد انصاف را می‌توان در این چند مورد خلاصه کرد:
اول: انصاف در مقابل خداوند، یعنی در تمام امور خدا را در نظر گرفتن.
دوم: انصاف در مقابل خانواده، همانطور که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم  فرمودند: «خیرُکم خیرُکم لاهله»بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده‌ دل سوز تر باشد.
سوم: انصاف در مقابل پدر و مادر، که در هر حالتی هستند باید احترام آنها را داشته باشند، هر چند از طرف آنها ظلمی برسد.
چهارم: انصاف در مقابل فرزندان؛ اگر والدین بتوانند مدیریت کامل و درستی در قبال جوان و نوجوان خود داشته باشند بسیار ارزشمند است، چرا که جوانان ما از نیروی بسیار قوی‌ای برخوردار هستند، و به همان مراتب دشمنان قوی‌ای در انتظار آنان است.
مولوی منصوری افزود: عبادت تنها نماز نیست، بلکه باید حقوق اجتماعی را رعایت کنیم. از جمله حقوق اجتماعی ایجاد صله رحم است. صله رحم در اسلام نقش بسزایی دارد و انسان را به بهشت نزدیک، و از جهنم دور نگه می‌دارد.

یک اعرابی، در صحرا افسار شتر پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم را گرفت و گفت: «أخبرنی بما یُقرّبُنی مِنَ الجَنّهِ ویُباعِدُنی مِن النار» پیامبر در جواب فرمودند:
اول: تَعبدِ الله، خداوند را عبادت کن؛ دوم: تُقیمَ الصلاه،نماز را برپا دار؛ سوم: تُؤتی الزکاه، زکاة اموالت را اداء کن؛  چهارم: تَصِل الرحم ، صله رحم را محکم بگیر.
ایشان در ادامه گفت: شخصی نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم آمد و گفت: من اقوامی دارم که به دیدار من نمی‌آیند، پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم در جواب فرمودند: «صِل مَن قَطَعَکَ» کسی که با تو قطع رابطه کرده شما وصل کنید
«وَاعفُ عَن مَن ظَلَمَکَ» کسی که به تو ظلم کرده گذشت کن، «وَأَحسِن اِلی مَن أَساءَ اِلَیک» کسی که به تو بدی کرده تو به اون نیکی کن.
ایشان نسبت به حقوق همسایه تأکید کرد و گفت: پیامبراکرم صلی الله علیه وسلم  فرمودند: «واللهِ لا یُؤمن والله لا یُؤمن والله لا یُؤمن، قیل مَن یا رَسولَ الله  قالَ: الجارُ الذی لا یَأمَن بَوَائِقَه» کسی که همسایه‌اش از آزار و اذیتش در امان نباشد، آن مؤمن نمی‌باشد.
مولوی منصوری در پایان سخنان خویش، ضمن تقدیر و تشکر فراوان از مردم شریف شهرستان خواف نسبت به کمک‌های نقدی و غیرنقدی به هموطنان محترم در سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: این وظیفه دینی و شرعی من و شما است که درصدد برطرف کردن مشکلات برادران مسلمان خودمان باشیم چرا که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند: «من کان فی حاجة اخیه کان الله فی حاجته و من نفّس عن أخیه کربة مِن کُرَبِ الدنیا نفَّسَ اللهُ عنه کُربَة مِن کُرَبِ یومِ القیامه، من سَتَرَ علی مسلمٍ ستراللهُ علیه فی الدنیا ، و من یَسَر علی مسلم یَسَّراللهُ له فی الدنیا و الآخره، والله فی عَونِ العبدِ مَا دَامَ العبدُ فِی عَون أخیه» خداوند در صدد کمک به بنده مسلمان است تا ما دامی که بنده مسلمان، در صدد نیاز، پرده‌پوشی، غم زدایی و کمک‌رسانی به برادر مسلمان خود باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *