کشور نیاز به یک چرخش اساسی در سیاست‌های داخلی و خارجی دارد – حوزه علمیه احناف خواف

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان به «رد صلاحیت گسترده و وسیع» کاندیداهای انتخاباتی یازدهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی اشاره کردند و گفتند: جمعی از نخبگان و اندیشمندان از اقشار و طیف‌های مختلف برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند که البته رد صلاحیت افراد توسط شورای نگهبان در این زمینه بسیار عجیب، گسترده و وسیع بوده است.ایشان تصریح کردند: شورای نگهبان در تایید صلاحیت افراد با چینش سلیقه‌ای افراد خاصی را تایید و بقیه همه را رد کرده است که هدف شورای نگهبان از این نوع عملکرد کاملا مشخص و هویداست.ایشان خاطرنشان کردند: یکی از مواردی که در دلیل رد صلاحیت افراد توسط شورای نگهبان به چشم می‌خورد «عدم التزام عملی به اسلام» است؛ جالب این است که بعضی از علمای شیعه و سنّی هم به همین دلیل رد صلاحیت شده‌اند، درحالی‌که اگر علما التزام عملی به اسلام نداشته باشند چه کسی به اسلام التزام دارد؟!مولانا عبدالحمید در ادامه تصریح کردند: شورای محترم نگهبان شرط «التزام عملی به اسلام» را برای تایید صلاحیت افراد قرار داده است؛ مگر این شورا می‌خواهد برای مساجد امام جماعت و یا برای مدارس دینی استاد و مدرّس تعیین کند که چنین شرطی را گذاشته است؟!ایشان تصریح کردند: مجلس مرکز قانون‌گذاری کشور است. باید رجال سیاسی و نخبگان که نسبت به مسائل داخلی و خارجی آگاهی و تسلط دارند در مجلس حضور داشته باشند. اگر می‌خواهیم کشورمان پیشرفت کند و به جایگاه جهانی خودش برسد باید از نخبگان و فرهیختگان و افراد توانمند کار گرفته شود.امام‌جمعه زاهدان بر لزوم «تنوع در انتخابات» تاکید کردند و گفتند: همۀ ما به‌خوبی می‌دانیم که امروز آن انگیزه‌های سابق و چهل سال گذشته در مردم وجود ندارد. اگر در انتخابات تنوع نباشد مردم انگیزۀ لازم را برای شرکت در انتخابات ندارند و احتمال کاهش میزان شرکت‌کنندگان در انتخابات بسیار زیاد است.مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان ساختند: یکدست کردن مجلس شورای اسلامی سبب رشد کشور نمی‌شود. مجلس جای تجزیه و تحلیل مسائل و محلی‌ست که باید در آن افکار و اندیشه‌های مختلف با یکدیگر بحث و تبادل‌نظر کنند تا کشور به رشد و بالندگی برسد.ایشان در ادامه افزودند: باید به ملت بیشتر میدان داده شود تا گزینۀ بهتر را انتخاب کند. حفظ و بقای یک حکومت به‌وسیلۀ زور و سلاح ممکن نیست، بلکه باید دل مردم را به‌دست بیاوریم و بر دل مردم حکومت کنیم. جمهوری اسلامی از طریق توجه به خواسته‌های مردم می‌تواند ادامه پیدا کند. باید ندای مردم را بشنویم.

مولانا عبدالحمید ادامه دادند: «الله» و «مردم» دو محور مهم و اساسی برای یک حکومت و نظام اسلامی‌ست. در وهلۀ اول باید قوانین و دستورات الله تعالی محور باشند، و در مرحلۀ بعدی خواسته و رضایت مردم مورد توجه قرار گیرد، زیرا این مردم هستند که مسئولین ارشد کشور را مستقیما یا بالواسطه انتخاب می‌کنند. لذا باید مردم را نگه داریم.

  • کشور نیاز به یک چرخش اساسی در سیاست‌های داخلی و خارجی دارد

    مولانا عبدالحمید با اشاره به سخنان چند ماه قبل خودشان مبنی بر «تجدیدنظر در سیاست‌های داخلی و خارجی کشور»، خاطرنشان کردند: بنده قبلا بر این نکته تاکید کردم که کشور نیاز به یک چرخش اساسی در سیاست‌های داخلی و خارجی دارد. اگر به این توصیۀ بنده که از روی خیرخواهی و دلسوزی مطرح کرده‌ام توجه می‌شد، امروز کشور با مشکلات کنونی مواجه نبود و شاهد اعتراضاتی که اکنون در کشور جریان دارند نبودیم.ایشان تصریح کردند: تجربه ثابت کرده است که بسیاری از قوانین و شرایط در گزینش افراد و مدیران نه‌تنها کارآیی لازم را نداشته‌اند، بلکه به ضرر کشور تمام شده و سبب شده است مدیران ضعیفی که عملکردشان به نظام ضربه زده است روی کار بیایند.مدیر دارالعلوم زاهدان ادامه دادند: در گزینش مدیران فقط ملاک قراردادن شرکت افراد در مراسم نماز جمعه یا راهپیمایی‌ها کافی نیست، بلکه باید بدون توجه به قومیت و مذهب، به شایستگی، توانمندی، صداقت و وجدان کاری افراد توجه شود. حتی باید از توانمندان و شایستگان دیگر ادیان هم استفاده کنیم تا بتوانیم کشور را به سوی پیشرفت و ترقی سوق دهیم.

    مولانا عبدالحمید در پایان اظهار داشتند: خدا می‌داند که بنده این سخنان را از روی خیرخواهی و دلسوزی می‌گویم، اما متاسفانه به توصیه‌های خیرخواهان توجهی نمی‌شود، درحالی‌که «حکمت» و سخن خیر گمشدۀ انسان مؤمن است و باید آن را از زبان هر کسی که گفته می‌شود مورد توجه قرار دهیم.

    باز نشر از سنی آنلاین

اشتراک گذاری