فصل بهار برای این است که بدانیم خدایی وجود دارد و در مقابل خدا احساس مسئولیت کنیم.

وي در مقدمه سخنان خویش اظهار داشت: از آنجایی که در ابتدای سال 1396هجری شمسی هستیم، چه خوب است بدانیم که مبدا تاریخ هجری، مرهون ابتکار و خلاقیت سیدنا عمرفاروق(رض) است، که برای نظم بخشیدن به دیوان سیاسی و اداری کشور، برنامه تقویم و گاه‌شمار را براساس هجرت رسول اکرم(ص) تنظیم کرد. بنابراین این تاریخ از اسلام است و ریشه و اصل آن به اسلام برمی‌گردد. 1396 و 1438یعنی دانش عمری، و این ابتکاری است که این شخصیت خلاق و نابغه برای جهان اسلام به ارمغان آورد، و سپس توسط نوابغ اسلامی چون حکیم عمرخیام و ابوریحان بیرونی و انجمن نجوم و دانشمندان مسلمان آن زمان، این تقویم شکل دقیق‌تری به خود گرفت.

اين مدرس حوزه علمیه احناف خواف در ادامه خاطرنشان کرد: فصل بهار برای این است که بدانیم خدایی وجود دارد و وجود خدا را حس کنیم و در مقابل خدا احساس مسئولیت کنیم. خداوندی که بعد از زمستان، بهار را می آورد و درختان را زنده می‌گرداند و از دل زمین گیاهان را می‌روياند، همان خدایی است که قادر است شما را پس از مرگ زنده کند. و این زنگ خطری است برای آن دسته از به اصطلاح روشن‌فکرانی که به جنگ خدا و رسول و قرآن آمده اند و منکر زنده شدن بعد از مرگ می‌شوند.

وی افزود: قدرت به دست الله است؛ اوست که می‌تواند همه چیز را نابود کند و یا همه را از صفر به نقطه اوج برساند. به همین دلیل خداوند متعال برای اینکه در این دنیا سرگردان و حیران نباشیم، پیامبران را فرستاد و به ما دستور داد که اگر می‌خواهید واقعا در این دنیا پاک زندگی کنید و پاک بمانید، سعی کنید که مانند پیامبران الهی زندگی کنید. در هر جا و در هر مکان مسئولیت ما این است که طبق دستورات خدا و شرع مقدس اسلام عمل کنیم و در همه فصول سال، خدامحور باشیم.

خداوند متعال می‌فرماید: «قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ»(یونس/58) به مردم ابلاغ کن که [اگر می‌خواهند در فصل بهار بنده خدا باشند]، باید به فضل خدا و رحمت الهی تفریح کنند. تفريحشان زیر سایه فضل الهی و رحمت پروردگار باشد.

حضرت ابوموسی اشعری(رض) می‌فرمایند: در آیه فوق منظور از فضل الهی، قرآن عظیم الشان است؛ یعنی اگر واقعا قرآن بخوانیم و به آن عمل کنیم و خود را در آیینه قرآن مشاهده کنیم، هر چه که باشیم اصلاح می‌شویم و به مرور زمان تمام خرافات و بدعات و آلودگی‌ها از زندگی ما بیرون می‌رود.

مولوی موحدی در ادامه یادآور شد: الحمدلله امسال شاهد بارندگی‌های کم نظیری در منطقه بودیم و باید مرهون الطاف الهی باشیم و حسن ظن ما بر این است که بسیاری ان شاء الله از گناهان خود توبه کردند و یا در پرداخت زکات دقت بیشتری کردند. چه خوب است تلاش کنیم در شروع سال جدید به جای تاثیرپذیری از فرهنگ‌های غیر اسلامی، فرهنگ نبوی و صحابه کرام و اهل بیت رسول اکرم(ص) را در پیش بگیریم. باید بدانیم بسیاری از رسم و رسومات رایجی که در این ایام گاهاً مشاهده می‌شود، هیچ کدام در قاموس اسلام نمی‌گنجد.

وي تصریح کرد: ما نميتوانيم مسلمان باشیم و شعار محوریت خدا و رسول را داشته باشیم در حالی که حواسمان به ادیان دیگر و آداب و رسوم آن قوم باشد. حال آن که اصحاب رسول الله(ص) با خون و دل، این دین را از آب و گل در آوردند و در اختیار ما قرار دادند و ما را متدین به این دین کردند.

اين مدرس حوزه علمیه احناف خواف اظهار داشت: همه ما در شروع امسال باید از خداوند متعال بخواهیم که به ما گنهکاران و غافلین، توفیق عبادت و مجاهده بيشتر عنایت فرماید و توفیق یابیم که رهرو راه بزرگان و گذشتگان خود که همان سنت نبوی(ص) و راه اصحاب کرام است باشیم و در آن مسیر گام برداریم.

مولوي موحدي در بخش دیگر سخنان خویش به انتخابات پیش‌رو اشاره و اظهار داشت: اگر کسی می‌خواهد مسئولیت یک سیستم را برعهده گیرد، اگر این قدرت را در خود می‌بیند تا مشکلی از مشکلات مردم را حل کند – چون داشتن قدرت، لازمه انجام یک کار است – و امانت دار باشد، و در اموال و در پُست خود خیانت نکند، نسبت به کاندیداشدن حتما اقدام نماید، و مردم نیز به این چنين کاندیدايی رای دهند.

وي همچنین نسبت به تسهیل ازدواج جوان ها اشاره داشته، تاکید کرد: اگر جوانی قوی و امین است، نباید افراد در مسائل دیگر همچون مهریه و جهيزيه و … سنگ اندازی کنند؛ بلکه مقدمات ازدواج را فراهم کنند، چرا که در این زمان فکر کردن جوان به ازدواج، خودش یک نوع امتیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *