خواف به یکی از قطب‌های صنعتی و معدنی کشور تبدیل خواهد شد.

معادن سنگ آهن سنگان، جزو بزرگترین معادن سنگ آهن جهان هستند و به همین دلیل کارهای انجام شده در این منطقه منحصر بفرد است.
وی عنوان کرد: بهره‌برداری از طرح‌های معدنی سنگان خواف علاوه بر توسعه شهرستان خواف، بر رشد و توسعه استان‌های خراسان رضوی و جنوبی هم تاثیر خواهد داشت.
رئیس ستاد راهبری و مديريت اقتصاد مقاومتی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو هم برای اکتشاف معادن و هم برای راه‌اندازی آنها برنامه دارد. این موضوع جزء اقتصاد مقاومتی است.
جهانگیری تاکید کرد: وقتی پیمانکار می‌گوید با بکارگیری نیروی انسانی و مهندسان داخلی و استفاده از تولیدات داخلی این طرح‌ها را ساخته است این خود نشانگر اجرای اقتصاد مقاومتی در این منطقه است.
وی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با نظارت دولتی همچون سرمایه‌گذاری بانک ملی در طرح صنعتی معدنی گروه توسعه ملی و بانک پارسیان در کارخانه کنسانتره سنگان را نکته دیگری از اجرای اقتصاد مقاومتی دانست.
معاون اول رئیس جمهور به طولانی شدن اجرای برخی طرح‌های دولتی در کشور اشاره کرد و گفت: اجرای کارخانجات گروه توسعه ملی و اپال پارسیان که در کمتر از ۳۲ ماه انجام شد مایه مباهات است.
وی تلاش مدیران و دست‌اندرکاران اجرای طرح‌های فولادی سنگان خواف را تحسین برانگیز خواند و گفت: عده‌ای در کشور دارند خود را به آب و آتش می‌زنند و تلاش می‌کنند تا توسعه و اشتغال در مناطق محروم ایجاد کنند. از طرفی عده‌ای هم تلاش می‌کنند چوب لای چرخ کار این افراد بگذارند و آنها را آزار دهند و دلسرد کنند. گویا بین این دو گروه تقسیم کار شده است.
وی تاکید کرد: همه به ایران، انقلاب اسلامی و مردم متعهد هستیم و می‌دانیم مردم تحت فشار اقتصادی هستند و باید کار و شغل ایجاد کنیم. توسعه راه آهن از مهمترین برنامه‌های دولت است. با بهره‌برداری از طرح‌هایی همچون راه آهن مشهد – زاهدان و طرح‌های معدنی مشغول توسعه شبکه کشور هستیم.
وی کمبود آب را منحصر به خواف ندانست و گفت: محدودیت منابع آبی مشکل همه ایران است و با کمک همدیگر باید راهکاری پیدا و این مشکل را با هم‌اندیشی و یا انتقال آب برطرف کنیم.
جهانگیری مرز مشترک خواف با افغانستان را یک ویژگی برای این شهرستان دانست و افزود: سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی در طرح‌های معادن سنگ آهن سنگان خواف، این منطقه را به یکی از کانون‌های صنعتی و معدنی تبدیل خواهد کرد.
رئیس ستاد راهبری و مديريت اقتصاد مقاومتی، مردم خواف را نماد همزیستی ملی دانست و ادامه داد: جمهوری  اسلامی از شرایط ثبات، امنیت و اقتدار که نیازمند یک نظام رو به رشد و توسعه است برخوردار است و اقدامات توسعه با سرعت در سراسر کشور دنبال می‌شود.
وی گفت: توسعه کشور نیازمند تفاهم مشترک مابین تصمیم‌گیران است. برای توسعه باید بدانیم مسائل پیش رو چه مسایلی هستند و چه راهکاری می‌خواهد.

لازم به یادآوری‌ست؛ معادن سنگ آهن سنگان با ذخیره بیش از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تنی در ۴۰ کیلومتری شهر خواف قرار دارند.

خواف نیوز با اندکی خلاصه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *