با تعصّب و تشتّت امری به نتیجه نخواهد رسید

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، حضرت مولانا مطهری در خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ مرداد روستای مژن‌آباد خواف، با تلاوت آیه "يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ" ضمن اظهار خرسندی از حضور در این روستا خاطرنشان کردند:

از این که به برکت ماه مبارک رمضان، صلح و صفایی در آن ماه بین مردم این روستا به‌وجود آمد یک نوع رحمتی از جانب الله بود که این امر مهم که برگرفته از قرآن و سنت بود، را در قلب شما القا کرد و صلح و آشتی برقرار شد.
خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ» مومنین همه برادر هستند و اعضای یک تن هستند؛ پس باید با همدیگر با صلح و صفا زندگی کنند.
مولانا مطهری افزودند: مومنین باید در کنار یکدیگر و با همدیگر باشند و اگر قرار باشد هر کس به سمت و جهتی حرکت کند آن وقت برای عالَم اسلام مصیبت است.
پیامبر اکرم(ص) در حدیثی می‌فرمایند: "صل من قطعک واعف عن من ظلمک و أحسن الی من أساء الیک" هر کس ارتباط خود را با تو قطع می‌کند تو خود را به او متصل کن و در مقابل، تواضع کن. هر کس که برای خدا تواضع و فروتنی کند خداوند متعال او را بلند می‌کند، و اگر کسی بر تو ستم کرده او را معاف کن و کسی که نسبت به تو بدی کرده تو به او احسان کن.
در حدیثی دیگر پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: مومنین به مثل جسد واحداند.
بنی آدم اعضای یکدیگرند / که درآفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار
ایشان ادامه دادند: دردی از این بدتر چیست که دو برادر از یکدیگر روی‌گردان باشند و به غیبت و تهمت یکدیگر گرفتار شوند؟!
مدیر حوزه علمیه احناف خواف فرمودند: هر کس برای اصلاح فاصله بین مومنان سعی و تلاش می‌کند سعی‌اش  ممدوح و پسندیده است.
مولانا سید ابوالحسن ندوی در سخنی می‌فرمایند: شخص مسلمان از مصائب و مسائلی که به او می‌گذرد تجربه حاصل می‌نماید، حتی از گناهی که انجام می‌دهد برمی‌گردد و پشیمان می‌شود، توبه و استغفار می‌کند و شاید از اول هم بهتر شود.
ایشان افزودند: انسان کامل اینطور نیست که اصلاً خطا نکند. حدیث است که می‌فرماید همه انسانها بنی آدم‌اند و بنی آدم نیز اهل خطا هستند، اما بهترین انسان کسی است که از گناهان خود نادم باشد و کمال انسانی در همین است.
خداوند متعال در مذمّت و نکوهش منافقین در زمان رسول الله(ص) می‌فرماید: در سال چند مرتبه آنها را آزمایش و امتحان می‌کنیم اما درس نمی‌گیرند، توبه نمی‌کنند و بیدار نمی‌شوند.
ریاست مجمع فقه اهل سنت خراسان رضوی یادآور شدند: خداوند متعال به شما محبت عنایت کرد و شما را بیدار نمود؛ پس این همبستگی را مستحکم بگیرید و خدا را بر این نعمت شکر کنید و پایبند باشید.
ایشان تاکید کردند: با تعصّب و تشتّت امری به نتیجه نخواهد رسید؛ پس در کنار یکدیگر برادروار از مشورت یکدیگر استفاده نموده و سعی شود که منکرات و محرمات در جامعه نباشد، زیرا دشمنان اسلام می‌خواهند از این طریق ما را از این دین منحرف ‌کنند تا رابطه مسلمانان با مسجد، نماز، قرآن و سنت قطع شود.
مولانا مطهری خطاب به علما فرمودند: به علما توصیه می‌شود که با مردم و در کنار مردم باشند و طوری رفتار نکنند که هر کدام راهی را در پیش بگیرند که خلاف وحدت امت اسلامی باشد، و به کسی که خواسته باشد خلاف وحدت راهی را انتخاب نماید، به او اجازه داده نخواهد شد.
ایشان افزودند: علمای محترم قدر خود را بدانند و با مردم باشند و یکدیگر را ارشاد و نصیحت نمایند تا اینکه خداوند متعال به همه عزت و کرامت عنایت کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper