یکی از میراث‌های ماندگار شهر خواف، میراث اخوت، مهربانی و وحدت است – حوزه علمیه احناف خواف

وی در آغاز صحبت بیان داشت: خوشحال هستیم که مراسمات در شهرستان خواف با حضور پررنگ مردم و اقشار مختلف جامعه برگزار شد. این وحدت و اخوت بین مسلمانان، دشمنان اسلام را ناراحت می‌کند و قلب نازنین پیامبر(ص) را خوشحال می‌کند. تشکر می‌کنیم از مردم متدین شهر خواف که همیشه فهم و بصیرت خود را به رخ همگان کشیدند و نشان دادند که امت و ملت متحدی هستند. تاریخ شهرستان خواف، مملوء از تجربه‌های شیرین و زندگی مسالمت‌آمیز برادران شیعه و سنی می‌باشد. این شهر، شهر شمس‌الدین مطهری‌(رح) می‌باشد، شخصی که محور وحدت و اخوت بین امت اسلامی بود. این شهر، شهر احراری‌هاست. آن عالم ساده‌زیست، با بصیرت و انقلابی که قلب او مملوء از مهر رسول خدا(ص) و فرزندان ایشان بود. این شهر، شهر شهیدی‌ها و موحدی‌هاست.

ایشان خاطرنشان کرد: شهر خواف، شهر میراث‌های ماندگار است. یکی از میراث‌های ماندگار شهر خواف که میراث گرانقدری هم هست؛ میراث اخوت، مهربانی و وحدت است. پرچمی که بر دست مولانا شمس‌الدین(رح)، خواجه غوث‌الدین(رح)، مولانا غلام‌احمد موحدی(رح) و مولانا شهیدی(رح) بود، امروز بر دوش فرزندان گرانقدر ایشان است. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: “به یاد آورید نعمتی را که خدا به شما ارزانی داد، و زمانی که شما دشمن یکدیگر بودید، قلب‌های شما را با هم متحد کرد و اخوت و وحدت  را به وسیله‌ی این نعمت(اسلام)، برای شما بخشید”. این نعمت باز هم می‌تواند شما را متحد و منسجم کند و شما را به مسیر عزت و سرافرازی باز گرداند و تمدن باشکوه اسلام را دوباره زنده کند و اسلام را سرآمد دولت‌ها و ملت‌ها بگرداند.

وی افزود: اگر الان نبی کریم(ص) در بین ما نیست، دستورات روح‌بخش او نزد ماست. این خیلی بد است که اسلام و پیامبر(ص) و دستورات انسان‌ساز او از ما باشد و ما از غافله علم و توسعه عقب باشیم. خداوند در قرآن راه را برای ما روشن کرده‌ است و می‌فرماید: “محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم” ای کسانی که می‌خواهید با پیامبر(ص) همراه باشید! ای کسانی که می‌خواهید مورد توجه و عنایت و شفاعت پیامبر(ص) باشید! بدانید که همراه پیامبر(ص)، با دشمنان پیامبر(ص) همراهی نمی‌کند و با آنان ناسازگاری می‌کند. دشمن، منطق دشمن و سبک زندگی دشمن، انقلاب و اسلام را نمی‌پذیرد. اما مسلمان معتقدی که در مقابل دشمن است و رگ گردن او در برابر دشمنان اسلام باد می‌کند، در برابر دیگر مسلمانان و امت پیامبر(ص) مهربان است و نرمی می‌کند. اگر چنین منطقی در زندگی ما بود، مورد توجه پیامبر(ص) قرار می‌گیریم.

حجت‌الاسلام جوانشیری تصریح کرد: امروزه دشمنان اسلام تلاش می‌کنند که شیعه و سنی در کنار هم قرار نگیرند. کسانی که اهل سنت و اهل تشیع را می‌شناسند، دروغ‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را باور نمی‌کنند. ما باهم مشکلی نداریم. شما در هیچ جای عالم شیعه‌ای را پیدا نمی‌کنید که نسبت به سنت پیامبر(ص) بی‌احترام باشد و هیچ اهل سنتی را هم پیدا نمی‌کنید که محب اهل بیت نباشد. دشمن می‌خواهد شیعه را سنت‌ستیز و اهل سنت را اهل بیت ستیز معرفی کند. در بین امت اسلام، هم پیامبر(ص) محترم می‌باشد و هم سنت، اهل‌بیت، اصحاب و یاران او.

ایشان در پایان بیان داشت: ساز اختلاف فقط دل دشمنان اسلام را شاد می‌کند. امروز تشیع لندنی و تسنن آمریکایی یک واقعیت است. یعنی آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها که دشمنان اسلام هستند، می‌خواهند مسلمانان را به جان هم بیندازند. اگر ما باهم باشیم، لطف و رحمت خدا هم با ما خواهد بود ولی اگر فرقه‌فرقه شدیم، اگر متفرق شدیم و هر کسی بر طبل خود بکوبد بدبخت می‌شویم و هم دنیا و هم آخرت ما نابود خواهد شد. این میراث وحدت، میراث پیامبر(ص) است. ببینید در جوامع غربی از پیامبر اسلام(ص) چه چیزی ساخته‌اند؟ پیامبر رحمت را پیامبر شمشیر معرفی کرده‌اند. بله پیامبر ما شمشیر هم داشت ولی قبل از این‌که قلعه‌ای را فتح کند، قلب‌ها را فتح می‌کرد. پیامبر(ص) در مدت ده‌سال آن تمدن باشکوه را خلق کرد. چه کسی می‌تواند در این مدت، این تمدن عظیم را به وجود بیاورد. این کشور اسلامی، سهم همه‌ی ما است و مسئولین باید به همه توجه کنند. آینده کشور، آینده روشنی است. دشمن چه بخواهد چه نخواهد باید بداند که آینده کشور و اسلام روشن است، چون پشت این ادعای ما، وعده خداوند است و وعده خدا هم حق است.

اشتراک گذاری