تا زمانی‌که هر بانک یا موسسه‌ای در چارچوب احکامات فقهی اهل سنت گام بردارد با او همکاری می‌کنیم.

حضرت مولانا مطهری در ابتدا بعد از حمد خداوند، سخنان‌شان را با حدیث پیامبر اکرم(ص) “الله فی عون العبد ما کان العبد فی عون اخیه” آغاز  فرمودند.
ایشان به مسئولین محترم بانک انصار خصوصاً جناب آقای احمدی – ریاست محترم بانک انصار مشهد – و جناب آقای خواجه محمودی – ریاست محترم بانک انصار زاهدان – و مفتی عبدالحلیم قاضی و مفتی کُرد – نمایندگان محترم مدرسه دارالعلوم مکی زاهدان – که در جلسه حضور داشتند خیر مقدم گفته و به جهت برنامه‌ریزی این جلسه تقدیر و تشکر فرمودند.
ریاست محترم مجمع فقهی خراسان خاطرنشان کردند: الحمدلله ما در نظام اسلامی زندگی می‌کنیم که تمام سعی و تلاش‌شان، پیاده‌کردن احکامات اسلامی طبق قرآن و احادیث گهربار نبی مکرم اسلام می‌باشد.
حضرت محمد (صلی الله علیه و سلم) می‌فرمایند: “الله فی عون العبد ما کان العبد فی عون اخیه” خداوند متعال یاری می‌کند آن افرادی را که به دنبال یاری برادران مسلمان خود هستند. در حدیثی دیگر می‌فرمایند: کسی‌که مشکلات برادران مسلمان خود را در این دنیا برطرف کند، خداوند متعال در آخرت مشکلاتش را برطرف خواهد کرد. این احادیث برای ما الگو هستند و باید از این احادیث درس بگیریم.
ایشان تصریح کردند: سعی و تلاش نظام جمهوری اسلامی نیز باید در جهت رفع مشکلات اقتصادی مردم با رعایت مسائل فقهی باشد.
حضرت مولانا مطهری فرمودند: بانک انصار زیرنظر سپاه محترم پاسداران است و سپاه هم به‌دلیل اینکه ولایت‌مدار است بیشتر به این مسائل مقیّد است؛ به همین جهت این جرأت را به خود داده است که گام مثبتی برای خدمت به مردم با رعایت احکامات شرعی و فقه اهل سنت بردارد که این قابل تقدیر و تشکر است.
ایشان افزودند: اگر شعبه‌ای یا حتی یک فردی چه از بانک انصار و یا هر بانک و موسسه‌ای دیگر بیاید و با رعایت قیود اسلامی، قرض‌دادن، مشارکت و مرابحاتش بنابر مذهب اهل سنت باشد و از این طریق بخواهد گره‌ای از مشکلات مسلمین با توجه به اوضاع اقتصادی پیش‌آمده باز نماید، ما از او حمایت کرده و با او همکاری خواهیم کرد.
مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف با توجه به اینکه بانک انصار فعالیتش را زیرنظر دارالافتاء زاهدان آغاز نموده فرمودند: با توجه به اینکه  بانک انصار از پشتوانه بالایی برخوردار است و برخی از فعالیت‌های فقهی زیرنظر دارالافتاء محترم مکی زاهدان است و همانطور که در دیگر امورات ما با دارالافتاء مکی همکاری داریم و در آنجا مجمع فقهی تشکیل می‌شود و نمایندگانی از حوزه‌های علمیه خراسان هم حضور دارند، بنابراین نظر بنده این است تا زمانی که بانک انصار بر مبنای فقه اهل سنت کار کند ما با آنها همکاری خواهیم کرد، در غیر این صورت دارالافتاء زاهدان هم که در رأس است خود را کنار خواهد کشید و مجمع فقهی خراسان هم دیگر همکاری نخواهد کرد.

  • مجمع فقهی اهل سنت خراسان این توان را دارد تا با برگزاری جلساتی در زمینه فعالیت‌های بانک انصار اظهار نظر نماید تا ان‌شاءالله موانع برطرف گردد.

حضرت مولانا مطهری با توجه به فعالیت بانک انصار در برخی از مناطق اهل سنت بیان فرمودند: الحمدلله بانک انصار در برخی استان‌ها و شهرهای کشور فعالیت‌های زیادی داشته است که در رأس امور، علمای اهل سنت بوده‌اند؛ از زاهدان گرفته تا هرمزگان و بندرعباس و ارومیه و ترکمن‌صحرا که امید است شعبه‌هایی در شهرهای مختلف استان خراسان هم باز شود و مجمع فقهی اهل سنت خراسان هم این توان را دارد که با برگزاری جلساتی، اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد، اظهار نظر نماید تا ان‌شاءالله موانع برطرف گردد.
حضرت مولانا مطهری در پایان مجدداً از علمای حاضر در جلسه و از پرسنل محترم بانک انصار تقدیر و تشکر نموده و برای همه کسانی که تلاش می‌کنند تا مشکلی از مشکلات مردم را حل کنند دعای خیر نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *