اگر می‌خواهیم مؤمن واقعی باشیم بایستی به سیره رسول اکرم(ص) نگاه کنیم.

ایشان در مقدمه سخنان خویش فرمودند: خداوند متعال انسان را اشرف مخلوقات قرار داد و بهترین صورت و جسم را برایش انتخاب نمود و به وی عقل و شعور عنایت کرد و صلاحیت اندیشه و فکر را به او داد تا به تمام امور دنیا دسترسی داشته باشد و به وسیله‌ی اختیارش، بهترین عمل را انتخاب نماید.
مولانا مطهری افزودند: خداوند متعال پیامبران را مبعوث کرد تا فرق بین خوبی و بدی را به بندگان بگویند و آنان را اسوه و الگو قرار داد تا نحوه‌ی زندگی را به انسان‌ها بیاموزانند.
ایشان خاطرنشان کردند: خداوند متعال، پیامبر اکرم(ص) را به عنوان آخرین پیامبر مبعوث کرد که یکی از نتایج این بعثت ” و ما ارسلناک الا رحمة للعالمین” بود.
مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف در بیان “مصادیق رحم و شفقت” اظهار داشتند: رحم و شفقت انواع مختلفی دارد؛ از جمله آن: شخص تشنه را آب دادن، گرسنه را سیر کردن، برهنه را لباس پوشاندن، نیاز افراد محتاج را برآورده کردن و به فریاد شخص مصیبت‌زده رسیدن است.
ایشان تصریح کردند: مهمترین رحم و شفقت این است که انسان را از عذاب جهنم نجات دهد و کسی که در معرض هلاکت و تباهی‌ست، او را نجات دهد. همچنین، اخلاق اسلامی را به کسی‌ که از اخلاق به دور است بیاموزد.
مولانا مطهری ادامه دادند: پیامبر اکرم(ص) این موارد را به ما تعلیم دادند و این رحم و شفقت، ویژگی بارز انبیا است که خداوند متعال در وجود انسان‌ها نیز قرار داده است.
ایشان خطاب به نمازگزاران تاکید کردند: اگر می‌خواهیم مؤمن واقعی باشیم بایستی به سیره رسول اکرم(ص) نگاه کنیم و اعمال، رفتار و زندگی خود را بر طبق سنت‌های پیامبر اکرم(ص) قرار دهیم.
ایشان ادامه دادند: از دیگر صفاتی که برای رسول الله(ص) بیان شده این است که نسبت به مسلمانان حریص هستند و می‌خواهند که همه وارد بهشت شوند و اگر مسلمانی با اعمال خود وارد جهنم شود این برای پیامبر(ص) سخت و دشوار است. پس نبایستی آن‌گونه عمل کنیم که خدا و رسول خدا از ما ناراض گردند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *