تصور عدم وحدت بین مسلمین، ناشی از عدم شناخت‌ شان به بنیان های اسلامی است.

مولوی گل محمد مومن - مدرس حوزه علمیه احناف خواف مولوی گل محمد مومن - مدرس حوزه علمیه احناف خواف

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف، مولوی گل محمد مومن - مدرس حوزه علمیه احناف خواف - در مراسم نماز جمعه(20 اسفندماه 95) اهل سنت خواف، پیرامون لزوم یکپارچگی و همبستگی اهل ایمان با یکدیگر، به ایراد سخن پرداخت.

پیامبر اکرم(ص) در مورد لزوم یکپارچگی جامعه اسلامی و لزوم همبستگی اهل ایمان با یکدیگر، جامعه مسلمین را به یک تن تشبیه می‌فرمایند و فرمودند: مومنین در شفقت، مهربانی، دلسوزی، محبت، عشق، ملایمت و مهربانی نسبت به یکدیگر به منزله یک بدن هستند. اگر یک عضوی از بدن آسیب دیده باشد هیچ یک از اعضای دیگر آن شب را راحت نمی‌خوابند.

وی افزود: اعضای بدن طوری است که راحتی هر یک از آنها در گرو راحتی تمام اعضای بدن است و رنج هر کدام نیز به نسبت رنج هر یک از اعضای دیگر است.

وی در ادامه به روایتی از حضرت رسول الله(ص) در مورد نهی پیامبر اسلام(ص) از بدگویی و بدبینی و تهمت بین مسلمین پرداخت که می‌فرمایند: هیچ شخصی، شخص دیگری را مورد اتهام قرار نمی‌دهد و نسبت بدی و کفر به او نمی‌دهد، مگر اینکه اگر طرف مقابل اهل آن نبود، گفته او به خودش برمی‌گردد.

مولوی مومن اظهار داشت: در شریعت مقدس اسلام، طبق فرمایشات پیامبر اکرم (ص) فحش و تفحش وجود ندارد.

پیامبر اکرم (ص)می‌فرمایند: هرکس می‌خواهد مورد ترحم خدا قرار بگیرد، باید نسبت به دیگران رحم و شفقت داشته باشد.

وی تصریح کرد: رحم و عفو اسلامی در جایی ظاهر می‌شود که انسان خلاف خواسته خود، سخن ناگواری را بشنود و در مقابل، رافت خود را به کار گیرد.

حضرت انس(رض) در توصیف پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: پیامبر اکرم(ص) حتی نسبت به کفار و مشرکین مکه و منافقین مدینه، هیچگاه دشنامی را به زبان نیاوردند. هیچگاه از دهان مبارک فحش خارج نمی‌شد و اهل لعن نبودند.

پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: بدترین مردم کسی است که مردم از ترس بدی او، از او دوری کنند و جرات نزدیک شدن به او، معامله و رفتار با او را نداشته باشند.

پیامبر اکرم(ص)در حجه الوداع خطاب به مردم فرمودند: ای مردم، الان چه ماهی است؟ صحابه عرض کردند: خدا و رسولش داناترند. پیامبر فرمودند: آیا ذی الحجه نیست؟ صحابه عرض کردند: بله یا رسول الله(ص)، سپس فرمودند: اینجا کدام سرزمین است؟ صحابه عرض کردند: خدا و رسول(ص) داناترند، آنحضرت(ص) فرمودند: آیا اینجا حرم امن الهی و حرم مکه مکرمه نیست؟ صحابه عرض کردند: آری يا رسول الله(ص). بعد فرمودند: امروز چه روزی است؟ صحابه عرض کردند: الله و رسول آگاه‌ترند. سپس فرمودند: آیا امروز یوم النحر(عید قربان) نیست؟ عرض کردند: بله یا رسول الله(ص). همه متعجب و حیران که منظور پیامبر(ص) از اين فرمايشات چه خواهد بود که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ای امت من، این نصیحت مهم را از من بشنوید که جان، مال، خون و آبروی شما بر یکدیگر حرام است، مانند حرمت این شهر مکه مکرمه، این ماه ذی الحجه، و این روز عید قربان، که هر سه تا از محرمات الله متعال است.

در حدیثی دیگر فرمودند: شیطان از اینکه شما بت را پرستش کنید مایوس شده است، اما سعی در ایجاد کینه و دشمنی در بین شما خواهد کرد.

این مدرس حوزه علمیه احناف خواف اظهار داشت: ديدگاه آیات قرآن عظیم الشان و احادیث و روایات حضرت رسول اکرم(ص)، وحدت و اتحاد حقیقی، قلبی، صمیمی و عملی است.

وی ادامه داد: تصور عدم وحدت بین مسلمین، ناشی از عدم شناخت‌ شان به بنیان های اسلامی است.

ما در اسلام سه واژه محبت، احسان و عدالت داریم که باید هر سه واژه در بین مسلمین با یکدیگر وجود داشته باشد. حتی واژه احسان و عدالت نیز باید در رفتار با غیر مسلمانان وجود داشته باشد.

سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف تأکید کرد: اهل سنت و تمام کسانی که به اسلام و متون اسلامی آگاهی دارند همیشه دلسوخته وحدت بودند و هستند و تلاش باید در راستای عملی کردن وحدت و جلب اعتماد یکدیگر باشد.

مولوی مومن تصریح نمود: با توجه به ارشادات مقام معظم رهبری در موارد مختلف، از جمله فرمایش ایشان مبنی بر اینکه اهانت به مقدسات اهل سنت خلاف شرعی و قانونی است، لذا باید هر مسئول و شخصی در هر موقعیتی که باشد، باید از اهانت به مقدسات دیگران خودداری کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper