مسجد در فرهنگ اسلامی از جايگاه بسيار رفيع و والايی برخوردار است، به گونه‌ای که به‌عنوان خانۀ خدا بر روی زمين معرفی شده است. اين پايگاه اجتماعی در طول تاريخ اسلام نه فقط محل عبادت و مناجات، بلکه مرکز تصميم‌گيری‌های مهم سياسی، اقتصادی، نظامی؛ مکان نشر معارف دينی و کانون تربيت انسان‌های متعهد به‌ويژه جوانان؛ جايگاه حل معضلات امت اسلامی و محور وحدت مسلمانان و پشتوانۀ محکمی برای حکومت اسلامی بوده است.

تولد فرزند، امید و شادمانی را به خانواده اهدا می‌کند. نوزاد، نعمت خداوندی است که حیات و تداوم خانوادگی را نوید می‌دهد و فرصتی یگانه فراهم می‌سازد تا زن و مرد، مادر و پدرشدن را تجربه کنند. پرورش کودک برای پدر و مادر، یک کار مشترک است که هم‌زمان فرصتی ایجاد می‌کند تا آنها در کنار یکدیگر با رسیدگی به فرزند خویش، پیوند خود را نیز بیش از پیش تقویت کنند. اما پرورش یک فرزند کار آسانی نیست و همه می‌دانند که پرورش یک فرزند سالم نیاز به آموزش دارد. استفاده از آموزه‌های دینی و اخلاقی و متخصصان و مشاوران می‌تواند این امر را هم تسهیل و هم پربار نماید.

خانواده، نخستين نهاد اجتماعى است كه در زندگى جمعى انسان شكل گرفته و مهمترين نقش را در توسعه و رشد مراحل حيات بشر از ابتدا تا هنوز و تا فرجام زندگى، نسبت به ساير نهادهاى اجتماعى داراست و تنها نظام اجتماعی‌ست که در همه جوامع، از مذهبی و غیرمذهبی پذیرفته شده و توسعه یافته است؛ و در جوامع مختلف دارای نقش، پایگاه و منزلت‌های گوناگون است. با این که هسته‌ای کوچک از اجتماع است، در حیات اجتماعی مردم نقش و تأثیری فوق‌العاده دارد.

21 تیرماه روز عفاف و حجاب

  • شاید امروزه برخی از افراد معاند با اسلام اعترضاتی را بر حجاب که دین مقدس اسلام آن را مقرر نموده، وارد می‌کنند و می‌گویند: حجاب چه فواید و فلسفه‌ای دارد؟ در حالی که زن با رعایت حجاب، خود را محبوس می‌کند و  حجاب باعث اذیت او می‌شود. اما فلسفه‌‌ی حجاب این است که کانون گرم خانواده و محبت زوجین باقی بماند و اختلافات و نفرت، آن را به سردی نکشاند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی محمد موحدی - مدرس حوزه علمیه احناف خواف - در مراسم نماز جمعه (۱۳ فروردین‌ماه ۱۴۰۰) اهل سنت شهر خواف، با تلاوت آیات "مثل الذین اتخذوا من دون الله اولیاء کمثل العنکبوت اتخذت بیتا و انّ اوهن البیوت لبیت العنکبوت لو کانوا یعلمون. ان الله یعلم ما یدعون من دونه من شی و هو العزیز الحکیم. وتلک الامثال نضربها للناس و مایعقلها الا العالمون" به ایراد سخن پرداخت.

حضرت شیخ الاسلام مفتی محمدتقی عثمانی (دامت برکاتهم) در خطبات اصلاحی می‌فرماید: مورد دیگری که از روی تجربه به شما باید بگویم این است که پس از اقامه نماز صبح از خداوند متعال بخواهید که:

در قرآن کریم برای حالت و وقت خوابیدن الفاظ مختلفی بیان شده که عبارتند از:

به دروازهٔ مسجد رسیدم، نماز مغرب نزدیک شده بود. زن جوانی بر پله‌های دم در مسجد نشسته بود که رنگ چهره‌اش از درد و رنج فراوان حکایت داشت،

خیلی از وقت‌ها افراد، از دیدن موفقیت دیگران، نگران و مضطرب می‌شوند. خیال می‌کنند فقط آنها باید سکاندار برخی از کارها باشند. لذا تلاش می‌کنند تا جلو موفقیت بیشتر دیگران را بگیرند. برایشان مهم هم نیست که تا به کجا پیش بروند و چه ضررهایی به دیگران برسانند.

اسلام دینی است که به تمام شئونات زندگی بشر توجه نموده و به همه‌ی آنها اهمیت داده و  با بیکاری و بی‌توجهی نسبت به زندگی و جسم مخالفت ورزیده است. یکی از مواردی که اسلام برایش اهمیت قرار داده است، ورزش می‌باشد. ورزش یکی از مفیدترین و سالم‌ترین سرگرمی‌هایی است که می‌تواند اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را پر کند. ورزش، کسالت و تنبلی را از انسان زدوده و به وی نشاط و شادابی بخشیده، او را برای انجام کارها و وظایف فردی و اجتماعی آماده نموده و اخلاقش را بهبود می‌بخشد. ورزش، روحیه‌ی شجاعت، از خود گذشتگی، مبارزه با ظلم و ظالم و دفاع از مظلوم را در انسان تقویت نموده، اراده وی را قوی می‌سازد. ورزش، توان رزمی انسان را افزایش می‌دهد. ورزش، توان انسان را برای انجام کارهای روزمره شخصی و اجتماعی بالا می‌برد، حتی عباداتی از قبیل نماز، روزه، حج و جهاد نیز با بدنی سالم و نیرومند، بهتر و راحت‌تر انجام می‌گیرد.

صفحه1 از2

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper