ما باید سیرت رسول‌الله(ص) را به یکدیگر بازگو نموده و در میان خانواده و افراد جامعه منتشر نماییم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولانا حبیب‌الرحمن مطهری در مراسم نماز جمعه (۲۲ اسفندماه ۹۹) اهل سنت شهر باخرز با تلاوت آیه:«فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ» به ایراد سخن پرداختند.

ایشان در آغاز سخن فرمودند: براساس تاریخ اهل سنت در شب بیست‌وهفتم رجب، معراج رسول‌الله(ص) صورت گرفته است که به امر خدا سفر آسمانی داشتند‌. خدای متعال ایشان را به آسمان و سدرةالمنتهی برد و در آنجا نماز، فرض شد و بهشت و جهنم را به ایشان نشان داد.
مولانا مطهری خاطرنشان کردند: این ایام، بهانه‌ای است که ما از سیرت آن‌حضرت(ص) بگوییم. مسلمانان باید بدانند که پیامبر اکرم(ص) اسوه و الگو برای ما هستند؛ چنانچه خدای متعال می‌فرماید: «ولکم فی رسول‌الله أسوة حسنة» بهترین نمونه و الگو، رسول خدا(ص) هستند.
ایشان با اشاره به برخی از ویژگی‌های اخلاقی پیامبر اکرم فرمودند: یکی از اخلاق و اوصاف کریمانه ایشان حلم و بردباری بود. حلم و بردباری، یعنی این‌که انسان بر خشم و غضب خود کنترل داشته باشد. اگر ما سیرت آن‌حضرت(ص) را مطالعه کنیم بهترین نمونه برای ما خواهند بود. پیامبر اکرم(ص) در کمال قدرت و با وجود اصحاب بزرگواری که از جان‌نثاران رسول‌الله(ص) بودند، اما در عین حال حلم، بردباری و عفو و گذشت داشتند. اگر جنگ اُحُد را مطالعه کنیم، بعد از اینکه دندان مبارک پیامبر در آن جنگ شهید شد و کلاه آهنین بر صورت‌شان فرو رفت، اما بددعایی نکردند؛ بلکه فرمودند: «اللهُمّ اغفِر لِقَومِی فإنّهُم لایَعلَمُون» ای خدا، این قوم مرا بیامرز و هدایت کن، زیرا آن‌ها نمی‌دانند که من آنها را به طرف چه چیزی هدایت و راهنمایی می‌کنم.
مدیریت حوزه علمیه احناف خواف ادامه دادند: در فتح مکه سال هشتم هجری، وقتی‌که رسول‌الله(ص) با یاران جان‌نثارشان وارد مکه مکرمه شدند در آنجا عفو عمومی اعلام کردند: «لاتثریب علیکم الیوم أنتم الطلقاء» شما آزادید، ما بر شما هیچ گرفتی نخواهیم داشت و هیچ پروایی نیست.
ایشان تصریح کردند: اگر در میان ما، این صفت و اخلاق رسول‌الله(ص) باشد هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود و اختلافات خانوادگی پیش نمی‌آید. مشکلات زمانه ما بدین‌خاطر است که سیرت رسول‌الله(ص) در میان ما حاکم نیست و بر آن عمل نمی‌کنیم.
مولانا مطهری در بیان سخاوت که یکی از صفات دیگر رسول الله(ص) است فرمودند: حضرت عبدالله بن عباس(رض) روایت می‌کند که پیامبر اکرم(ص) سخاوت داشتند، به‌خصوص در ماه مبارک رمضان که سخاوت رسول‌الله مثل باد همه‌جا را فرا می‌گرفت. این است که می‌فرمایند: «السّخي قَرِیبٌ مِّنَ اللهِ قَرِیبٌ مِّن الجَنَّةِ وَالبَخِیلُ بَعِیدٌ مِّنَ اللهِ بَعِیدٌ مِّنَ الجَنَّةِ» شخص سخاوتمند به خدا و بهشت نزدیک است، اما شخص بخیل از خدا و بهشت دور است.
ایشان با تاکید بر الگوبرداری از پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ما باید سیرت رسول‌الله(ص) را به یکدیگر بازگو نموده و در میان خانواده و افراد جامعه این منتشر نماییم تا این‌که ان‌شاءالله حالات ما از این وضعیتی که الان هستیم بهتر شود.
ایشان با اشاره به بیماری کرونا و رعایت نکات بهداشتی گفتند: بیماری کرونا همه جا را فرا گرفته و خیلی از افراد وفات کردند. لذا باید به خود بیاییم و در اعمال خود تجدیدنظر کنیم تا این‌که خدای متعال این بلا و مصیبت را دور کند.
ایشان ادامه دادند: نکات بهداشتی را رعایت کنید. وظیفه ماست تا اسباب ظاهری را رعایت کنیم، بقیه به دست خداست و ان‌شاءالله خدای متعال هر چه زودتر این بلا را از بین جوامع دور کند و همه ما را عافیت نصیب فرماید.
ریاست نشست فقهی اهل سنت خراسان با تقدیر از مردم شریف باخرز افزودند: از همه مردم شریف باخرز که نسبت به حوزه علمیه احناف خواف لطف و عنایت دارند و با صدقات، زکات‌ها، خیرات‌ها و نذورات خود این مرکز دینی را یاری می‌کنند تقدیر و تشکر دارم. خدای متعال بهترین اجر و پاداش را به شما عنایت کند.
ایشان افزودند: از لطف و محبتی که امام جمعه محترم دارند واقعاً سپاسگزاریم. خداوند متعال جناب حاج آخوند شیخ‌احمدی که در بستر بیماری هستند عافیت نصیب کند و به همه ما توفیق عنایت کند تا در خدمت دین و اسلام باشیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper