در نزد اهل سنت، شب ۲۷ رجب مصادف با معراج پیامبر و ۱۷ رمضان نیز بعثت آن‌حضرت می‌باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف، مولوی احمد قهستانی - مدرس حوزه علمیه احناف خواف - در مراسم نماز جمعه (۲۲ اسفندماه ۹۹) اهل سنت شهر خواف، با تلاوت آیه "سبحان الذی أسری بعبده لیلا من المسجد الحرام إلی المسجد الأقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا إنه هوالسمیع البصیر" داستان معراج پیامبر(ص) را به‌طور خلاصه بیان داشت.

مولوی احمد قهستانی در آغاز سخن بیان کرد: در نزد اهل سنت، شب پنجشنبه ۲۷ رجب مصادف با معراج پیامبر و ۱۷ رمضان نیز بعثت آن‌حضرت می‌باشد.
ایشان در ادامه به خلاصه داستان معراج پیامبر اکرم(ص) پرداخت و افزود: در روایتی که حضرت مالک‌بن‌صعصة(رض) بیان می‌کند، نبی مکرم اسلام(ص) توضیح می‌دهند که معراج‌شان چگونه بوده است. پیامبر(ص) می‌فرمایند: من در خانه‌ی ام‌هانی خواهر حضرت علی(رض) بودم که بعد از نماز عشا جبرئیل(ع) آمد و گفت: ای نبی خدا، با من بیایید که به مسجدالحرام برویم تا سفر معراج شروع شود. من وضو گرفتم و دو رکعت نماز در کنار کعبه خواندم و حضرت اسرافیل و میکائیل و دیگر فرشتگان قلب من را جراحی کردند و نور و آنچه که لازم بود در آن جای دادند و سپس جبرئل گفت: براق برای شما از بهشت آورده شده است که مانند برق سرعت دارد. جبرئیل به پیامبر(ص) عرض کرد: ای رسول خدا(ص) در راهی که تا بیت‌القدس‌ می‌رویم صداهایی را می‌شنوید که شما به آنها پاسخ ندهید و من آن‌ها را به شما عرض خواهم کرد. در ابتدا که پیامبر(ص) خواستند بر براق سوار شوند براق ارتفاع گرفت و پیامبر نتوانستند سوار شوند. جبرئیل به براق گفت آیا می‌دانی که چه کسی می‌خواهد بر تو سوار شود؟ محمد مصطفی صلی الله علیه و سلم بهترین بنده خداست. آن‌گاه براق شکمش را به زمین چسباند و گفت: من هم حاجتی دارم. جبرئیل گفت: ای رسول خدا براق هم به شما نیازمند است. گفت: من می‌خواهم در بهشت مرکب شما باشم که پیامبر قبول کردند. در طول مسیر، از جانب راست ندایی آمد که ای محمد بایست. پیامبر توجهی نکردند و از طرف چپ ندایی آمد که بایست. پیامبر(ص) به آن هم توجهی نکردند. از پشت سر هم ندایی آمد و توجهی نکردند از بالا هم صدایی آمد و توجهی نکردند از جلو هم یک قیافه زیبا آمد و به آن‌ هم توجه نکردند. وقتی جبرئیل این صحنه را دید، گفت: کار خوبی کردید ای پیامبر(ص) که توجهی نکردید. آن گروهی که از سمت چپ صدا می‌کردند منادی‌ یهودیان بود و اگر نگاه می‌کردید امت شما یهودی می‌شد. آن گروهی که از سمت راست صدا می‌کردند منادی مسیحیان بود و اگر جواب می‌دادید امت شما مسیحی می‌شد و آن منادی که از پشت سر صدا می‌کرد منادی مجوسیان بود و اگر جواب می‌دادید امت شما مجوسی می‌شدند. منادی که از بالا صدا می‌کرد ستاره‌پرستان بودند و اگر توجه می‌کردید امت شما ستاره‌پرست می‌شدند و آن قیافه‌ای که جلوی چشمان شما آمد دنیا بود و اگر می‌ایستادید امت شما دنیاپرست می‌شدند.
ایشان در ادامه گفت: پیامبر(ص) جلوتر رفتند و گروهی را دیدند که گاوی را کشته‌اند و برخی از پوست، روده و نجاست آن استفاده می‌کنند و برخی از گوشت خالص آن بهره می‌برند. از جبرئیل  پرسیدند: این‌ها چه کسانی هستند؟ گفت: آن‌ کسانی که گوشت خالص استفاده می‌کنند آنها دین خالص را انتخاب کردند و آنها که پوست و نجاسات را انتخاب کرده‌اند آنها فرقه‌ها و گروه‌های باطل می‌باشند. همانطور که خداوند متعال فرموده‌اند: "کل حزب بما لدیهم فرحون"
پیامبر فرمودند: جلوتر رفتیم مردی را دیدم که تخم بر زمین می‌کاشت و در آنِ واحد سبز می‌شد. سوال کردم که ای جبرئیل امین(ع) این مثال چه کسانی است؟ فرمود: این‌ها مومنانی هستند که در راه خدا کار خیر انجام می‌دهند و خدا، هم در دنیا و هم در آخرت به آنها ثواب عطا می‌کند.

مولوی قهستانی اظهار داشت: پیامبر(ص) در بیت‌المقدس با انبیا دیدار کردند و برای آنها امامت دادند. سنگی که در بیت‌المقدس بود با پیامبر سخن گفت. گفت: ای رسول خدا دعا کنید که من از روی زمین بلند شوم تا نتواند کسی بر روی من پای گذارد. پیامبر خدا(ص) دعا کردند و آن سنگ بلند شد و پا بر روی آن سنگ گذاشتند و به آسمان رفتند. در آسمان اول با حضرت آدم(ع) دیدار کردند و با هم معانقه داشتند. حضرت آدم(ع) به پیامبر(ص) فرمودند: السلام علیک ای فرزند صالح من. در آسمان دوم با حضرت عیسی(ع) و یحیی(ع) ملاقات کردند و در آسمان سوم حضرت یوسف(ع) را ملاقات کردند. در آسمان چهارم حضرت ادریس(ع) و در آسمان پنجم حضرت هارون(ع) و در آسمان ششم حضرت موسی(ع) و در آسمان هفتم حضرت ابراهیم(ع) را ملاقات کردند و از آن‌جا به بیت‌المعمور رفتند. پیامبر(ص) بعد از دیدن بهشت و دوزخ به دیدار پرودگار رفتند و درآن‌جا دعای التحیات را خواندند.
پیامبر(ص) فرمودند: التحیات لله والصلوات و الطیبات بعد پرودگار فرمود: السلام علیک ایها النبی ورحمة الله و برکاته و در ادامه پیامبر(ع) به دلیل سخاوت خود فرمودند: السلام علینا و علی عبادالله الصالحین و فرشتگان گفتند: أشهد أن لا اله الا الله و أشهد أن محمداً عبده و رسوله.
مدرس حوزه علمیه احناف خواف در پایان افزود: پیامبر اکرم(ص) در آنجا افرادی را دیدند که سنگ بر سر دیگران می‌زنند، فرمودند: این‌ها چه کسانی‌اند؟ جبرئیل گفت: کسانی هستند که در نماز تنبلی می‌کنند. متاسفانه به‌خاطر بیماری کرونا تعداد نمازگزاران در مساجد کم شده و خیلی افراد از آمدن به مساجد تنبلی می‌کنند، در حالی‌که صف‌های خرید بسیار شلوغ است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper