اگر به دنبال تزکیه روح هستید علم حاصل کنید.

مولوی جواد عصار در مراسم نماز جمعه خواف:
هر جای دنیا بروید نام زیبای حضرت امام بخاری(رح) در زیر احادیث رسول اکرم(ص) مانند خورشید می‌درخشد.

به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی احناف خواف، مولوی جواد عصار در مراسم نماز جمعۀ (۱۲ شهریورماه ۱۴۰۰) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «الرَّحْمَنُ*عَلَّمَ الْقُرْآنَ*خَلَقَ الْإِنْسَانَ» (الرحمن/1-3) با موضوع "ضرورت و فواید علم" به ایراد سخن پرداخت.
ایشان در مقدمه سخنان خویش گفت: در سوره "الرحمان" خداوند صفت رحمانیت خودش را که منتهای رحمت و مهربانی و لطف و بخشندگی است را ابتدا‌ی آن ذکر می‌کند و متصل به این صفت رحمانیت، خودش از تعلیم و تعلم یاد می‌کند. این آیات تعلیم می‌دهد، آموزش می‌دهد و علم را توصیه می‌کند و خداوند متعال مبنای علوم را عقیده مومنین بیان کرده است که اساس اعتقاد مومن، کلام پروردگار است.
مولوی عصار افزود: جالب این است که در ابتدای سوره بقره هم به علم اشاره شده و بعد از آن هم به خلقت انسان اشاره کرده است. و در ادامه آیات ابتدایی سوره الرحمان به علوم دیگری همچون بیان، نجوم، گیاهان و نباتات و دیگر علوم اشاره می‌کند.

وی ادامه داد: خداوند متعال در قرآن ماهیت علم را ماهیتی برتر دانسته، ماهیتی که برای همه کاملاً نمایان است. همانطور که در آیات قرآن آمده است که آیا افرادی که می‌دانند با افرادی که نمی‌دانند برابر هستند؟ آیا کور و بینا با هم برابرند؟ آیا تاریکی مطلق با نور برابر است؟ همانطور که این امور محسوس با هم برابر نیستند و کسی که به دنبال علم و معرفت می‌رود و آن را فرا بگیرد و آن کسی که جاهل است و دنبال علمی نیست، اینها هم با هم برابر نیستند.
مدرس حوزه علمیه احناف خواف خاطرنشان کرد: افراد برای اینکه حکمت و دانش را حاصل کنند باید در خودشان ویژگی‌هایی را به‌وجود بیاورند یعنی علم اکتسابی است، باید دنبالش باشید حتی علم لدنی به هر کسی داده نمی‌شود. آنهایی که در مسیر علم لدنی تلاش کنند به آنها این علم داده خواهد شد. هر کسی را که خداوند برگزیند به او علم عنایت می‌کند و آن کسی را که برگزید و علم به آن عنایت کرد خیر بسیار زیادی نصیب آن و کسانی شده که منتخب الهی در مسیر آموزش و فراگیری هستند.

ایشان افزود: خداوند، علم را سرچشمه خشیت خود دانسته و در آیات قرآن هم می‌فرماید علما و دانشمندان هستند که خشیت الهی در دل می‌آورند.
مولانا اشرف‌علی تهانوی یک تعبیر بسیار زیبا بر این دارند که بعضی‌ها می‌گویند که فقط علما از خدا خشیت دارند در صورت اینکه مضمون آیه این است که اگر کسی عالم شایسته و بایسته و لایق این باشد که به دنبال روش‌های کسب خشیت الهی است آنها علما و دانشمندان هستند.
علم سرچشمه زهد و تقوا برای خداوند است و در قرآن به نقل قول از علما می‌فرماید: ای مردم پاداشی که پروردگار عالم عنایت می‌کند بهتر نسبت به مادیات دنیا است. یعنی علما هستند که زهد و تقوا را در بین مردم گوشزد می‌کنند. قطعاً کسی که می‌خواهند به دیگران چیزی را آموزش بدهند باید خودش مبنا و اساس تقوا را در وجود خودشان بیاورند.
ایشان افزود: علم، سرچشمه ایمان است؛ خدای متعال می‌فرماید: دانشمندان می‌فهمند پیغمبر آنچه شما از جانب پروردگار خود آورده‌اید و آنچه بر شما به عنوان کلام الهی نازل شده است حق است. یعنی ایمان حقیقی دارند در فرمایشات پروردگار که بر قلب شما نازل شده است. حتی اگر قدرت ماده و قدرت معنوی کسی بخواهد قرآن آن را در علم معرفی کرده است. در داستان آوردن تخت ملکه سبا وقتی حضرت سلیمان از وزرای خود پرسید که چه کسی می‌تواند این را بیاورد اول یک جنی گفت که من با قدرت خودم که خداوند عنایت کرده آن را می‌آورم اما فاصله صبح تا عصر زمان می‌خواهم اما یک دانشمندی گفت من آن را برای تو می‌آورم قبل از اینکه چشم خود را ببندی و باز کنی؛ علما در توضیح آن می‌فرمایند: خداوند متعال قدرتی را در علم نهاده است که حتی می‌توان گفت سرچشمه توانمندی‌ها هم علم است. امروز کشورهای دنبال علم قدرت نظامی بسیار بالایی دارند و از علم تکنولوژی‌های متفاوتی را حاصل کرده‌اند و خود را قدرت‌های مطلق دنیا معرفی می‌کنند.

مولوی عصار تاکید کرد: اگر به دنبال تزکیه روح هستید علم حاصل کنید. همانطور که خداوند می‌فرماید که تعلیم دهد و تزکیه کند، یعنی لازمه‌ی تزکیه این است که انسان دنبال علم و معرفت باشد. همچنین اگر می‌خواهید صبور باشید، به دنبال علم باشید، متناسب با فهم روش‌های صبر، علم را فرا بگیرید.

سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف بیان داشت: اما کسب علم نیاز به روش صحیح و درست دارد؛ بعضی از افراد ادعای علم می‌کنند اما روش درست علم را حاصل نکردند، و عده‌ای به صرف مطالعات بسیار محدود ادعا می‌کنند و خود را جای علما و دانشمندان جا می‌زنند که این دقیقا همان حالتی است که مولانا در داستان فیل در خانه تاریک یاد کرده است. علم برای آن فردی که آن را به درستی فرا بگیرد ثمرات ارزشمندی دارد. علم است که نام انسان را ماندگار می‌کند.

ایشان افزود: نام جاوید اصحاب بزرگوار را در احادیث می‌خوانیم که براثر کسب معرفت از رسول الله(ص) و نقل سینه به سینه، نام آنها را خدای متعال ماندگار کرده، شخصیت‌هایی که دنبال آموزش بودند و تلاش کردند. آن درختی که نام را ماندگار می‌کند علم است و هر کجای دنیا که بروید نام زیبای حضرت امام بخاری در زیر احادیث رسول اکرم(ص) مانند خورشید می‌درخشد، به پاس تلاش حضرت امام بخاری، امام مسلم و سایر محدثین بزرگوار، فقها و دانشمندان علوم روز، نام‌شان در تاریخ ماندگار شده است.
برخی از افراد هم هستند که از علم سوءاستفاده می‌نمایند که علم هم می‌تواند باعث هدایت شود و هم باعث ضلالت. شخصی می‌گفت وقتی شما علمی را برای خدا حاصل می‌کنی به صرف کمترین قسمت‌هایی از علم، در شما نکاتی پدیدار می‌شود،
متکبر نمی‌شوید و در بین مردم محترم هستید و از خدا ترس دارید و تلاش می‌کنید که در دین مردم راهکار درست و مناسب را بیان کنید. کسانی که به دنبال کسب علم به صرف شهوت هستند اینها دین مردم را سخت می‌کنند و مردم را از دین نیز بیزار می‌کنند.

مولوی عصار یادآور شد: وقتی علمی را کسب می‌کنید و خدا توفیق رفتن در مسیر علم را نصیب شما می‌کند، در این مسیر به دنبال این باشید که خیرخواه مردم باشید. اگر خدا علمی را به من داده است که می‌توانم خدمتگزار مردم باشم صرفاً این را وسیله جمع‌آوری مال بسیار نکنیم و فکر تحکم بر مردم با این نباشیم و هر کسی می‌تواند با این علم خیانت کند.

ایشان تصریح کرد: امروزه تکنولوژی پیشرفت کرده است و همه ما گوشی‌های موبایل در اختیار داریم و اما استفاده از آن به عنوان این‌که تصاویر نوامیس خویش را در معرض عموم قرار دهیم در خلاف آیه "الرحمن علم القرآن" است، و مورد بعدی اینکه من نسبت به غیرتی که به این ناموس خود دارم جایگاه من از بهشت و دوزخ جدا می‌شود. پیامبر اکرم می‌فرمایند: کسی که نسبت به ناموس خود غیرت نداشته باشد وارد بهشت خدا نخواهد شد.
مولوی عصار بیان داشت: خداوند به خانم‌ها کرامتی عنایت کرده است که وظیفه ما محافظت از آن است، همانطور که از مراورید به سبب ارزش آن چطور محافظت می‌کنیم از زن هم بایستی محافظت کنیم و هر کجا که می‌رود باید یکی از محارم با او باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper