امیدواریم جناب آقای رئیسی بتواند اوضاع را تغییر دهند و سیاست‌های گذشته را عوض کنند مطلب ویژه

مولانا حبیب‌الرحمن مطهری در فرازی از سخنان خویش در مراسم نماز جمعه (15 مردادماه 400) اهل سنت شهر خواف، «تعیین دستیارِ اقوام و مذاهب برای رئیس‌جمهور»، «استفاده از نخبگان اهل سنت در سطوح مختلف مدیریتی»، «ممانعت از گزینش‌های تبعیض‌آمیز»، «فراهم‌آوردن شرایط حفظ استقلال حوزه‌های علمیه» و «همکاری و همراهی در اخذ مجوز احداث مسجد اهل سنت در تهران» را از مهمترین خواسته‌های ملی اهل سنت برشمردند و بر آن تأکید کردند. 

ایشان فرمودند: ایامی که گذشت، مصادف با مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهور از طرف مقام معظم رهبری و نیز مراسم تحلیف ایشان بود. سخنان رئیس جمهور در مراسم تحلیف بسیار خوب و امیدوارکننده بود که امیدواریم به آن جامۀ عمل بپوشانند. از برجسته‌ترین سخنان آیت‌الله رئیسی در بخش سیاست داخلی که باید یادآور شد؛ اول این‌که گفتند: مردم می‌خواهند آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی آن‌ها به طور جد پیگیری شود، که سخن بسیار عالی است و درخواست همۀ ماست.

دوم: در دولت وفاق مردمی، جناح‌های سیاسی و دسته‌بندی‌های قومی رنگ می‌بازد؛ یعنی هیچ تبعیضی بین دسته‌های سیاسی و اقوام و مذاهب نخواهد بود.

سوم: مردم می‌خواهند با رفع تنگناها، معیشت و سفرۀ آنها را بهبود ببخشیم و نشاط ملی و شور اجتماعی را در جامعه بگسترانیم.

چهارم: از مردم عزیز درخواست داریم که به عنوان مصلِحان دولت عمل کنند و خدمت‌گزاران خود را از پیشنهادات و انتقاداتی که دارند بهره‌مند سازند.

پنجم: مردم از دولت برگزیدۀ خود می‌خواهند که مدافع حقوق انسان‌ها در عالَم باشد و به ظلم و بی‌عدالتی و تبعیض در هیچ کجای جهان راضی نشود. که تمام سخنان ایشان خیلی امیدوارکننده و عالی بود.

مدیریت حوزه علمیه احناف خواف همچنین اشاره‌ای به سخنان شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید(حفظه الله) کردند که حتی مورد تحلیل بعضی از تحلیل‌گران سیاسی نیز قرار گرفت که فرمودند: دولت جدید را آخرین امید برای ایران می‌دانم، چون قوای سه‌گانه فعلاً دست در دست هم داده‌اند و همه یک‌دست شده‌اند و اسباب، برای بهترشدن اوضاع فراهم شده است. اگر جناب آقای رئیسی نتوانند براساس واقعیت‌ها تصمیم‌گیری کنند دیگر امیدی در آینده نداریم که رئیس‌جمهوری بیاید و گره از مشکلات بگشاید. اگر آیت‌الله رئیسی بتوانند با آسیب‌شناسی دقیق سیاست‌های گذشته را تغییر دهند امید است که رضایت مردم جلب شود. ما هم امیدواریم جناب آقای رئیسی بتواند اوضاع را تغییر دهند و سیاست‌های گذشته را عوض کنند و آنچه که به نفع مردم است همان را ادامه دهند.

ریاست نشست فقهی اهل سنت خراسان اشاره‌ای به نامۀ علمای شهرستان خواف به آیت‌الله رئیسی داشتند و خاطرنشان کردند: با توجه به روی‌کار آمدن دولت جدید، علمای شهرستان خواف نیز مطالباتی در بخش ملی و منطقه‌ای از ایشان کردند که در اینجا به آن اشاره می‌کنم.  اولین درخواست ما از ریاست جمهور، تعیین دستیارِ اقوام و مذاهب برای رئیس‌جمهور با مدنظر قراردادن نظر بزرگان و علمای اهل سنت است تا این‌که بتواند مشکلات و درخواست‌های اهل سنت را به ایشان برساند.

دومین درخواست ما از ریاست جمهور، استفاده از نخبگان اهل سنت در سطوح مختلف مدیریتی در سطح معاون وزیر، استاندار، مدیرکل و فرماندار و غیره است.

رفع تبعیض در بکارگیری جوانان اهل سنت به‌ویژه در نیروهای مسلح و ممانعت از گزینش‌های تبعیض‌آمیز و برخوردهای سلیقه‌ای در استخدام جوانان اهل سنت، سومین درخواست ما از ریاست محترم جمهور است. 

چهارمین درخواست ما از ریاست جمهور، فراهم‌آوردن شرایط حفظ استقلال حوزه‌های علمیه و پرهیز از دخالت در انتصاب ائمه جماعت و جمعه است. انتصاب ائمه جمعه و جماعات به خود علمای اهل سنت وا‌گذار شود و در امر حوزه‌ها دخالتی صورت نگیرد. 

پنجمین درخواست ما از ریاست جمهور، همکاری و همراهی در اخذ مجوز احداث مسجد اهل سنت در تهران است. باید اهل سنت در تهران مسجد داشته باشند. درست است که اهل سنت در تهران نمازخانه دارند، اما یک مسجد رسمی هم باید داشته باشند. با توجه به این‌که کشور ما شعار وحدت را سر می‌دهد، و این شعار و دعوت به وحدت و اخوت از کشور ما شروع شده است پس این تقاضا را نیز داریم که اهل سنت مسجدی در تهران داشته باشند. ما به دولت‌ها و به کشورهای دیگر کاری نداریم که چه برنامه و عملکردی دارند.

ششمین درخواست ما از ریاست جمهور، رفع محرومیت مناطق مرزی که بیشتر ساکنان آن‌ها اهل سنت هستند می‌باشد. محرومیت‌هایی که در این مناطق مرزی هست باید برداشته شود. 

مولانا مطهری همچنین اشاره‌ای به دو مورد از درخواست‌های منطقه‌ای نمودند و افزودند: یکی از مهمترین خواستۀ منطقه‌ای ما از ریاست محترم جمهور، برنامه‌ریزی دقیق و آینده‌نگرانه در جهت تأمین آب مورد نیاز معادن سنگ‌آهن سنگان از منابع آبی غیرکشاورزی و غیر خانگی است. لذا از فرماندار محترم شهرستان و جناب آقای دکتر علوی مدیر ‌کل آب منطقه‌ای هم تقاضا داریم که در یک طرح فوریتی، ردیف بودجۀ شهرستانی ویژۀ تأمین آب شهرستان قرار دهند؛ زیرا که وضعیت آب در منطقۀ خواف بسیار نگران‌کننده است.

دومین درخواست ما از ریاست جمهور، پیگیری فوری طرح دو بانده‌شدن جادۀ بسیار خطرناک و پرتردد سنگان - خواف - تربت است که تقاضا است در اسرع وقت پیگیری نمایند. 

مولانا مطهری همچنین اشاره‌ای به مراسم تحلیف اعضای شورای اسلامی شهر خواف داشتند و افزودند: ان‌شاءالله خداوند متعال به آنها توفیق دهد که در خدمت مردم باشند و اگر احتیاجی باشد، حوزه علمیه هم در خدمت خواهد بود.

ایشان در پایان، ضمن تأکید بر رعایت نکات بهداشتی فرمودند: وضعیت کنونی را باید بسیار جدی بگیریم. شرایط، بسیار نگران‌کننده است و وضعیت عادی نیست. ویروس جدید کرونا، قدرت سرایت بالایی دارد. اگر خدای نخواسته ما رعایت نکنیم، وضعیت از این خطرناک‌تر هم خواهد شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در 19 مرداد 1400

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper