مجادله و سخن‌گفتن در مورد مسأله‌ای بدون علم و آگاهی نسبت به آن جایز نیست

در عصر کنونی متأسفانه افراد زیادی در مورد مسایلی که نسبت به آن علم و آگاهی ندارند، اظهار نظر می‌کنند، در حالی که این کار شرعاً جایز نیست، به همین دلیل خداوند متعال می‌فرماید:

«هَا أَنْتُمْ هَؤُلَاءِ حَاجَجْتُمْ فِيمَا لَكُمْ بِهِ عِلْمٌ فَلِمَ تُحَاجُّونَ فِيمَا لَيْسَ لَكُمْ بِهِ عِلْمٌ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ»  (آل عمران/۶۶)
هان! شما (ای يهوديان و مسيحيان) ای گروهی كه درباره چيزی كه (به گمان خود) نسبت بدان آگاهی و اطّلاعی داريد، مجادله و مناظره كرديد، ولی چرا درباره چيزی كه آگاهی و اطّلاعی از آن نداريد مجادله و مناظره می‌نمائيد؟ و خدا (چگونگي دين ابراهيم را) می‌داند و شما نمی‌دانيد. (ترجمه خرم‌دل)
در تفسیر سعدی در توضیح این آیه آمده است: برای انسان جایز نیست در چیزی که نسبت به آن اطلاع ندارد، سخن بگوید و یا مجادله کند.
علامه قرطبی (رح) نیز در مسأله دومی که برای این آیه بین می‌کند، می‌فرماید: این آیه دلالت دارد بر اینکه اگر کسی در مورد مسأله‌ای علم یا تحقیق و پژوهشی ندارد، سکوت کند و اظهارنظری ننماید.
بنابراین بر هر فرد لازم است تا وقتی در مورد چیزی علم و تحقیقی ندارد، سکوت کرده و اظهار نظر نکند، خصوصاً در مسایل دینی و شرعی که وعید و عذابش در دنیا و آخرت دامانش را خواهد گرفت. چه زیباست که این را یاد بگیریم و به ذهن بسپاریم که نیازی به اینکه در هر موضوع و مسأله‌ای اظهار نظرکنیم، نیست.

✍️ محمد مکفی رودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper