محدث و لغت‌شناس مشهور علامه سیوطی(رحمه الله)

بزرگ‌مرد علم و فضل فقیه، محدث و لغت‌شناس مشهور علامه سیوطی(رحمه الله)
او حافظ، ابوالفضل جلال‌الدّین عبدالرّحمن بن کمال‌الدّین ابی‌بکر بن محمّد سیوطی، معروف به علامه سیوطی دارای مذهب شافعی و از سرزمین مصر و از عالمان اهل‌سنت است.

 

 • تولد و تحصیل:
  وي شب یکشنبه اول ماه رجب سال ۸۴۹ در اسیوط مصر متولد شد و از كودكي به آموختن قرآن و حدیث روی آورد. در سال ۸۶۶ اولين اثر خود را تاليف كرد. او در پي تحصيل علم به مناطق زيادي مانند شام، حجاز، یمن، هند و مغرب سفر كرد و با بزرگان و استادان زيادي حشر و نشر داشت.
 • استادان:
   او نزد گروهی همچون: بلقینی، مناوی، ابوعبّاس شمّنی، محی‌الدّین کافیجی، حافظ قاسم بن قطلوبغا، برهان بقاعی، شمس سخاوی و دیگران درس آموخته بود، و اساتید او در اجازه و قرائت و سماع به ۱۵۰ نفر می‌رسیدند که نام‌شان را در معجم خود گرد آورده است.
 • آثار علمی:
  او در احاطه نسبت به علوم و فضایل، از نوابغ عصر خود به شمار می‌رفت و از علوم و فنون مختلف بهره داشت.
  می‌گویند تالیفات وی افزون بر پانصد جلد کتاب بوده که از رساله‌های یک ورقی و دو ورقی تا کتاب‌های چند جلدی را شامل می‌شده است.
  سیوطی مدّعی اجتهاد بود و در برخی از تالیفاتش خود را به عنوان نوآور قرن نهم معرّفی نموده است. داوودی شاگرد او می‌گوید: وی دویست هزار حدیث از حفظ بوده و آثار او را تا پانصد اثر شمرده‌اند. ‍بسیاری از این آثار به چاپ رسیده و برخی از کتب ایشان در بسیاری از دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه تدریس می‌گردد.
  به صورت کلی سيوطي كه شهرت زيادي در ميان عالمان شیعه و سنی دارد و در موضوعات تفسیر، حديث، فقه، ادبیات، قرائت، تاریخ و حتی طب مهارت داشت و درباره آنها كتاب نوشت.
 • وفات:
  وی سحرگاه شب جمعه ۱۹ جمادی‌الاوّل سال ۹۱۱ ه‌ق درگذشت و در ((حوش قوصون)) بیرون ((باب القرافه)) مصر به خاک سپرده شد.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper