مقام قرآن بالاترین مقام و بهترین کلام، کلام رب‌العالمین است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی خیرالله نیکخوی - مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف - در مراسم نماز جمعه (۱۱ آبان‌ماه ۹۷) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ»(جمعه/۲) پیرامون امور مکتاب حوزه علمیه احناف خواف و فعالیت‌های این دفتر به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در ترجمه آیه فوق گفت: خداوند متعال می‌فرماید: خداوند همچنان ذاتی است که از میان مردمی امی و ناخوان، پیامبری را برانگیخته و به سوی‌شان گسیل داشته است، تا آیات خدا را برای ایشان بخواند، و آنان را پاک گرداند. او به ایشان کتاب(قرآن) و شریعت می‌آموزد.
ایشان افزود: خداوند متعال پیامبری را فرستاد که امّی بود، اما معجزه او قرآن عظیم‌الشأن است که همه‌اش حکمت، علم و درس است. هدف از بعثت پیامبر این است که قرآن مجید را بر مردم تلاوت کند و به وسیله این قرآن، مردم را تزکیه و پاک نماید و کتاب و حکمت را به آنها بیاموزد.
مولوی نیکخوی در بیان مقام قرآن اظهار داشت: مقام قرآن بالاترین مقام و بهترین کلام رب‌العالمین است. کسانی‌که تعظیم قرآن می‌کنند و برای ترویج قرآن تلاش می‌نمایند بهترین جایگاه نزد خدا، فرشتگان و انسان‌های مومن دارند. قرآن چنان جایگاهی دارد که برای انسان سبب هدایت و نور می‌شود.
پیامبر اکرم(ص) به ابوذر(رض) فرمودند: لازم بگیر تلاوت قرآن را، زیرا قرآن برای تو سبب تذکره و تعریف در نزد اهل آسمان، و نوری در روی زمین است.
ایشان خاطرنشان کرد: خداوند متعال به مردم این دیار لطف کرد و در این منطقه حوزه علمیه احناف خواف را قرار داد. خداوند متعال این مرکز دینی و دیگر حوزه‌های منطقه را مراکز نور قرار داد که از مناطق مختلف استان و کشور برای فراگیری دین به این مرکز دینی حضور می‌یابند. خداوند متعال نعمت مساجد را عنایت نمود که هر کدام یک مرکز دینی است و در کنار این مراکز، خداوند متعال مردم علاقه‌مند به قرآن و علوم دینی عنایت فرمود؛ مردمی که علما به وجود آنها افتخار می‌کنند و آنها نیز به حوزه و علما افتخار می‌کنند و این خود نشانه دینداری این مردم است.  
وی ادامه داد: به کمک این مجموعه، خداوند متعال ما را موفق گردانید که شهری داشته باشیم که می‌توان آن‌را شهر حافظان و قاریان نامید. الحمدلله در این شهر، فرهنگیان محترم