سرشت انسان بر عفاف و حجاب نهادینه شده است.

مولوی جواد عصار-مدرس حوزه علمیه احناف خواف مولوی جواد عصار-مدرس حوزه علمیه احناف خواف

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی جواد عصار - مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف - در مراسم نماز جمعه (۲۲ تیرماه ۹۷) با تلاوت آیه"فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّه"(روم) پیرامون عفاف و حجاب به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در مقدمه سخنان خویش گفت: خداوند متعال دو اصل بزرگ را در قرآن بر عهده پیروان آن گذاشته است؛ خداوند متعال انسان‌ها را موظف کرده است که مطیع دستورات او باشند و از نواهی وی برحذر باشند و اوامر الله تعالی را انجام دهند. همچنین پایبندی به اعمال و سرشت انسان است که طبق آیه قرآن امکان جدا کردن آنها برای شخص دیندار وجود ندارد؛ به همین علت فطرت به دین و دین به فطرت تعبیر می‌شود، زیرا سرشت اولیه بشر با احکامات الهی منطبق است.
وی افزود: فطرت اولیه‌ای که خداوند متعال افراد را بر آن سرشت آفریده، اگر فرد، آن سرشت و فطرت را با رنگ و لعاب غیر دینی عادت دهد حالتی می‌شود که انسانها بر خلاف فطرت خود تلاش و هزینه می‌کنند. وقتی سرشت انسانی از آن چه خداوند متعال تعیین کرده است تغییر کرد مبنای بندگی الله متعال نیز به بیراهگی می‌رود.
الله متعال می‌فرماید: "وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا شَيَاطِينَ الْإِنسِ وَالْجِنِّ يُوحِي بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا" (انعام) اینچنین در برابر هر پیامبری، دشمنی از شیاطین انس و جنّ قرار دادیم؛ آنها بطور سرّی سخنان فریبنده و بی‌اساس (برای اغفال مردم) به یکدیگر می‌گفتند. حتی منافقین هم علاقه دارند تا دیدگاه‌های باطل را به انسانها آموزش دهند تا سرشت اولیه بشر را به بیراهه ببرند.
علما می‌نویسند: بازگشت به سرشت اولیه، بسیار آسان‌تر از بیرون رفتن از سرشت اولیه است؛ زیرا مسیر انحرافی هیچ راهنما و مشخصاتی ندارد که به کدام سمت می‌رود.
مولوی عصار اظهار داشت: سرشت انسان بر عفاف و حجاب نهادینه شده است. اگر به اولین لحظات خلقت بشر نگاهی بيندازيم آدم و حوا عفاف و حجاب داشتند، زیرا وقتی از درخت ممنوعه خوردند لباس آنها فرو ریخت و شروع به چسباندن برگ‌های درخت بر خود کردند. پس نتیجه می‌گیریم که انسانها از همان ابتدا بر عفاف و حجاب زاده شده‌اند. بنابراین