صحابه کسانی هستند که خداوند متعال آنها را به عنوان شاگردان مدرسه نبوت انتخاب نمود.

مولانا حبیب الرحمن مطهری-نماز جمعه روستای بهدادین خواف مولانا حبیب الرحمن مطهری-نماز جمعه روستای بهدادین خواف

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، حضرت مولانا مطهری - مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف - در خطبه‌های نماز جمعه (۳ فروردین‌ماه ۹۷) اهل سنت روستای بهدادین خواف با تلاوت آیه "محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم تراهم رکعاً سجداً یبتغون فضلاً من الله و رضواناً سیماهم فی وجوههم من اثر السجود" به ایراد سخن پرداختند.

ایشان فرمودند: در این آیه قرآن، خداوند متعال، صحابه کرام - رضوان الله علیهم اجمعین - را هم تعریف و تمجید می‌کند و هم به مومنین تذکر می‌دهد.
ایشان تصریح کردند: خداوند متعال، صحابه کرام را به عنوان یک جماعت پاک و پاکیزه و مقدس برای حفاظت دین و شریعت و انتشار دهنده قرآن و سنت برگزید.
ایشان در بیان جایگاه "صحابه" اظهار داشتند: صحابه کسانی هستند که خداوند متعال آنها را به عنوان شاگردان مدرسه نبوت انتخاب نمود و رسول الله(ص) را نیز به عنوان معلم و هادی برای‌شان برگزید و قرآن کریم را کتاب درس و هدایت برای‌شان نازل کرد. و طبق آیه‌ی "کتب فی قلوبهم الایمان" ایمان‌شان را مستحکم کرد و خداوند متعال صحابه را مورد امتحان قرار داد "اولئک الذین امتحن الله قلوبهم للتقوی" و با نتیجه‌ی "رضی الله عنهم و رضوا عنه" و "کنتم خیر امة اخرجت للناس" مژده‌ی پیروزی و سعادت را به آنان عنایت کرد.
مولانا مطهری در زمینه شفقت و مهربانی صحابه افزودند: یکی از ویژگی‌های بارز صحابه این بود که در بین یکدیگر رحیم و مهربان بودند و لازم است که ما هم این‌چنین باشیم و نسبت به یکدیگر مهربان باشیم.
ایشان در بیان "سخت‌بودن در مقابل دشمنان اسلام" خاطرنشان کردند: از دیگر ویژگی‌های صحابه کرام این بود که "اشداء علی الکفار" در مقابل دشمنان اسلام سخت بودند و از منکرات تنفر داشتند.
پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: هر کس از شما کار منکر و ناپسندی دید با دستش آن را تغییر دهد، اگر توانش را نداشت به وسیله زبانش مانع این عمل زشت شود و آن را تغییر دهد، و چنانچه توانش را نداشت آن عمل زشت را در قلبش بد بداند که این کمترین درجه ایمان است.
مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف در زمینه "مواظبت و پایبندی به عبادات" تاکید کردند: یکی دیگر از ویژگی‌های بارز صحابه کرام این بود که همیشه در مقابل خداوند متعال در حال رکوع و سجده بودند. آنان اسب‌سواران ماهر در روز و عبادت‌گزاران مخلص در شب بودند. ما مسلمانان نیز نباید نسبت به امر نماز کوتاهی کنیم و باید پایبند به نمازها باشیم.
ایشان در زمینه "کسب رضایت پروردگار" تاکید کردند: اصحاب کرام به دنبال کسب رضایت الله بودند و تلاش می‌کردند که خداوند متعال را راضی کنند. ما هم باید به دنبال جلب رضایت خداوند متعال باشیم، نه به دنبال جلب رضایت مردم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی