مساجد خانه‌های خداوند است و کسانی‌که در مسجد می‌آیند خداوند را زیارت می‌کنند.

مولوی احمد قهستانی-مدرس حوزه علمیه احناف خواف مولوی احمد قهستانی-مدرس حوزه علمیه احناف خواف

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی احمد قهستانی - مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف - در مراسم نماز جمعه (۳ فروردین‌ماه ۹۷) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَى أُولَئِكَ أَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِينَ»(۱۸/توبه) به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در مقدمه سخنان خویش در بیان فضیلت ماه رجب گفت: ماه مبارک رجب ماه خداوند است. ماه رجب به منزله حرم مکه مکرمه است و ماه شعبان به منزله مسجد الحرام و ماه رمضان به منزله بیت‌الله شریف است.
ایشان در بیان فضیلت مسجد خاطرنشان کرد: مساجد از جایگاه خاصی در نزد خداوند برخوردار است. امام اوزاعی (رحمه‌الله) می‌فرماید: پنج عمل است که پیامبر اکرم(ص)، اصحاب کرام، تابعین و تبع تابعین بر آن مواظبت می‌کردند؛ اول: حضور در جماعت را بر خود لازم می‌دانستند. در روایت است که اگر دو نفر قصد نماز خواندن دارند، با هم به صورت جماعت بخوانند. دوم: اتباع سنت، سوم: به آبادی مسجد اهمیت می‌دادند، یعنی اینکه با حضور خود و مشغول‌شدن به ذکر و یاد الهی مسجد را آباد داشتند. چهارم: پایبندی به تلاوت قرآن کریم، پنجم: مواظبت بر جهاد در راه خداوند.
حضرت حسن بن علی (رحمه‌الله) نقل می‌کنند: سه نفر در همسایگی خداوند متعال قرار دارند؛ اول: شخصی که فقط برای رضای خداوند وارد مسجد می‌شود؛ این چنین شخصی مهمان خداوند است. دوم: شخصی که فقط به خاطر خداوند، برادر مسلمان خود را زیارت می‌کند؛ این شخص گویا به زیارت خداوند متعال رفته است تا برگردد. سوم: شخصی که فقط به خاطر خداوند، حج یا عمره می‌کند؛ این چنین شخصی مهمان خداوند است تا زمانی که به خانه‌اش برگردد.
حضرت انس بن مالک(رض) می‌فرماید: کسی که در مسجد چراغی را روشن کند، فرشتگان برای او استغفار می‌کنند تا زمانی‌که در آن مسجد باشد.
مولوی قهستانی در زمینه حضور در نماز جمعه تأکید کرد: باید برای نماز جمعه بیشتر اهمیت دهیم و کمر همت را ببندیم تا در تمام نماز جمعه‌ها حضور چشمگیری داشته باشیم. پیامبر اکرم(ص) در فضیلت نماز جمعه می‌فرمایند: هر کسی که نماز جمعه را بخواند، تا جمعه دیگر کفاره گناهان وی می‌گردد.
حضرت عمر فاروق(رض) می‌فرمایند: مساجد خانه‌های خداوند است و کسانی‌که در مسجد می‌آیند کسانی هستند که خداوند را زیارت می‌کنند.
مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف در زمینه " آداب حرمت مسجد " اظهار داشت: از جمله آداب حرمت مسجد عبارتند از: ۱- سلام کردن هنگام ورود به مسجد ۲- خواندن دو رکعت نماز تحیة المسجد قبل از نشستن ۳- عدم انجام معامله در مسجد ۴- مسلح وارد نشدن در مسجد ۵- عدم خواندن اشعاری که مخالف دین اسلام است ۶- مشغول شدن به ذکر خداوند ۷- سخن دنیایی در مسجد نزند ۸- روی شانه‌های مردم گذر نکند ۹- در مسجد، محلی برای خود برای همیشه انتخاب نکند ۱۰- در مسجد آب دهان نیندازد ۱۱- انگشتان خود را نشکند ۱۲- مسجد را از پلیدی‌ها، اشخاص دیوانه، بچه‌های کوچک (کمتر از هفت سال) حفظ کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در 04 فروردين 1397

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper