محبت، الفت و اخوت بین مسلمین، از آن مواردی‌است که شریعت اسلام بر آن تاکید دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، حضرت مولانا حبیب‌الرحمن مطهری - مدیریت حوزه علمیه احناف خواف - در خطبه‌های نماز جمعه شهر باخرز بیان فرمودند: بسیار خرسندیم از اینکه در جمع مردم نمازگزار و متدین شهر باخرز هستیم. به درگاه خداوند متعال دعا می‌کنیم که خداوند بر عزت و دیانت شما مردم بیفزاید و تمام بیماران اسلام، به‌خصوص جناب حاجی آخوند شیخ احمدی امام جمعه اهل سنت باخرز را شفای کامل عنایت فرماید.

ایشان افزودند: چند حدیث از رسول الله(ص) است که جزء جوامع‌الکلم است، یعنی الفاظ، بسیار مختصر، اما معنا و مفهوم گسترده‌ای را در بردارد.
پیامبر اکرم(ص) در حدیثی می‌فرمایند: از خوبی یک شخص مؤمن و مسلمان این است که آن مواردی که مقصود نیست را ترک کند. متاسفانه در میان جامعه ما افرادی را می‌بینیم که تمام وقت‌شان با موارد بیهوده صرف می‌شود، و به گفته‌ها و اموراتی خود را مشغول می‌کنند که اهمیت ندارد و در روز قیامت باید در قبال آن پاسخگو باشند.
مولانا مطهری ادامه دادند: حدیث دیگری است که سرچشمه بسیاری از نصایح و خیرات است این حدیث است که یکی از صحابه‌ عرض می‌کند: یا رسول الله مرا نصحیتی بفرمایید، پیامبر اکرم(ص) در یک جمله می‌فرمایند: غضب نکن. این یک جمله است، اما معانی گسترده‌ای در آن نهفته است، زیرا منشأ اکثر مفاسد، غضب است. غلبه‌ی غضب بر انسان باعث طلاق، قتل و بسیاری از مشکلات رفتاری می‌شود.
ایشان فرمودند: حدیث دیگری که از جوامع‌الکلم است؛ این است که: هر کس که ایمان به خدا و روز آخرت دارد اگر قصد سخن گفتن دارد و حرف او خیر است بگوید، اما اگر سخنش شرّ است سکوت کند. بسیاری از مشکلات جوامع اسلامی از زبان است؛ غیبت، تهمت، سخن‌چینی و اختلاف‌افکنی، همه بر اثر گفتار ناصحیح است که همه در نامه عمل انسان ثبت می‌شود و در قیامت باید در مورد آنها پاسخگو باشد.
مدیر حوزه علمیه احناف خواف تاکید کردند: محبت، الفت و اخوت بین مسلمین، از آن مواردی‌ست که شریعت اسلام و احادیث رسول الله(ص) بر آن تاکید دارد. در حدیثی آمده: هر کس که ایمان به خدا دارد باید آن چیزی که برای نفس خود می‌خواهد برای دیگران هم همان را بخواهد. اگر چنین حالتی در بین مسلمانان باشد اختلاف و تفرقه‌ای روی نمی‌دهد. متاسفانه جامعه ما طوری شده است که ما می‌خواهیم فقط خودمان باشیم و دیگران نباشند و برای دیگران ضرر و مشکل ایجاد کنیم تا خود در آسایش باشیم.
ایشان یادآور شدند: اگر وحدت، اخوت و الفت در بین مسلمین ایجاد شد، هیچ دشمنی، توانایی تفرقه‌افکنی و اختلاف‌اندازی در بین ما را ندارد چه آمریکا باشد چه اسرائیل، تا جایی‌که نمی‌توانند با نگاه بد به اسلام نگاه کنند. اما این آموزه‌های اسلامی و نصایح رسول الله(ص) که از میان ما رفته است می‌بینیم که این چنین حالتی داریم و مشکلات ما افزایش یافته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper