رسول خدا(ص) الگوی کاملی برای ما می‌باشد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی احمد قهستانی -مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف- در مراسم نماز جمعه(۱۸ آبان‌ماه ۹۷) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه "لقد کان لکم في رسول الله أسوة حسنة لمن کان یرجوا الله والیوم الاخر" پیرامون ویژگی‌های رسول گرامی اسلام(ص) به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در مقدمه سخنان خویش گفت: رسول خدا(ص) الگوی کاملی برای ما می‌باشد؛ الگو برای کسانی‌که امیدوار به آخرت‌ هستند و یاد الهی را بسیار انجام می‌دهند.
حضرت حسن(رض) از پدر خود حضرت علی(رض) در مورد ویژگی‌های پیامبر اکرم(ص) می‌پرسند که پیامبر چگونه از منزل خارج می‌شدند و در بیرون منزل چه کارهایی انجام می‌دادند؟ ایشان فرمودند: پیامبر اکرم(ص) زبان را کنترل می‌کردند، مگر در آنچه کمک برای مردم بود و سبب الفت و محبت بین مردم می‌شد. الفاظی که ایشان در بیرون بکار می‌بردند قلب‌ها را بسيار به یکدیگر نزدیک می‌کرد. همچنين پیامبر(ص) بزرگان هر قوم را احترام می‌گذاشتند و آنها را سرپرست قرار می‌دادند. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: بزرگان باید نظاره کنند و از احوال کوچک‌ترها آگاه باشند. همچنین پیامبر(ص) مردم را از شیطان و هوای نفس بیم می‌دادند و متوجه آنها بودند و نمی‌گذاشتند کسی گمراه شود. پیامبر(ص) از اصحاب نیز جستجو می‌کردند و جویای حال یاران خویش می‌شدند و از مردم در مورد آنچه بین آنها می‌گذشت سوال می‌کردند و کارهای نیک را تحسین و از کارهای زشت باز می‌داشتند و همیشه در حال عبادت به پروردگار بودند.
مولوی قهستانی خاطرنشان کرد: آن طور نباشیم که هنگام مشغولیت‌های فراوان از یاد خدا غافل شویم. عبادت پروردگار باید در هر حالی صورت گیرد؛ چنانچه پیامبر اکرم(ص) فرمودند: بهترین اعمال در نزد پروردگار مداوم‌ترین آن است.
پیامبر(ص) از غفلت مردم غافل نمی‌شدند و سعی می‌کردند مردم را آگاه کنند و برای همه امور سببی بیان می‌کردند و از حق کوتاه نمی‌آمدند و تجاوز از حق به سوی ناحق نمی‌کردند. همچنین نزدیکان ايشان انسان‌های برگزیده‌ای نزد پیامبر(ص) بودند و در نزد ایشان بهترین آنها کسی بود که به مردم خدمت می‌کرد و خیرش به دیگران می‌رسید. در ادامه حضرت حسن(رض) از پدر بزرگوار خویش سوال کردند که پیامبر اکرم(ص) چگونه می‌نشستند: حضرت علی(رض) فرمودند: پیامبر(ص) نمی‌نشستند و برپا نمی‌شدند مگر اینکه الله را یاد می‌کردند. مکان خاصی را برای نشستن خویش مشخص نمی‌کردند و از مشخص‌کردن مکان خاص نهی می‌کردند. هنگامی‌که به مکانی وارد می‌شدند در مکانی که خالی بود می‌نشستند. چنان بین مردم اخلاق و رفتار نیکو داشتند که هر شخص گمان می‌کرد که نزد پیامبر از همه محبوب‌تر است. هر کس که با پیامبر(ص) صحبت می‌کرد پیامبر(ص) شکیبایی می‌کردند تا اینکه صحبتش تمام می‌شد و خودش می‌رفت، و هر کس از ایشان خواسته‌ و نیازی طلب می‌کرد خواسته‌اش را برآورده می‌کرد. پیامبر اکرم(ص) با همه مردم با اخلاق نیکو رفتار می‌کردند و مجالس ایشان نیز مجالس بردباری و حیا بود و اصحاب در نزد پیامبر(ص) بسیار مودب و دارای حیا بودند. مجلس پیامبر(ص) امانت بود.
ایشان افزود: گاهی در مجالس سخنانی زده می‌شود که صلاح نیست آن سخنان به بیرون راه پیدا کند، لذا پیامبر(ص) فرمودند: امانت مجالس را رعایت کنید.
مجلس پیامبر(ص)حرمت‌شکنی نداشت و در مجلس پیامبر(ص) کسی که تقوا و تواضع داشت گرامی‌تر بود. در آنجا به انسان‌های مسن احترام گذاشته می‌شد و به کودکان و نوجوانان رحم و مهربانی می‌شد. در مجلس محتاجان را ترجیح مي‌دادند و انسان‌های غریب را حفاظت و احترام می‌کردند.
حضرت حسن(رض) در ادامه سوال کردند که روش پیامبر(ص) با همنشينان خویش چگونه بود؟حضرت علی فرمودند: پیامبر همیشه شادمان و خوشحال بودند و خلق نرمی داشتند. شانه‌هايشان پایین افتاده بود و با نرمی سخن می‌گفتند و فحش نمی‌دادند. همچنین از کسی عیب نمی‌گرفتند و مدح‌کننده کسی در جلوی شخص نبودند و به آنچه علاقه نداشتند فراموش می‌کردند. نفس خود را از سه چیز رها می‌کردند: مباحثه زیاد، زیاده‌گویی و سخنان پوچ و بیهوده.
همچنین مردم را از اینکه بدگویی وعیب‌جویی یکدیگر را بکنند منع می‌کردند. از آنچه بین مردم پوشیده بود سوال نمی‌کردند و سخن نمی‌گفتند، مگر اینکه در آن امید ثواب بود. همچنین موقع صحبت پیامبر(ص)، اصحاب بزرگوار(رض) سخن نمی‌گفتند. ایشان همیشه لبخند مي‌زدند و از قهقهه پرهیز می‌کردند. بر درشت‌گویی برخی انسان‌های جاهل صبر می‌کردند و سخن هیچ کس را قطع نمی‌کردند تا اینکه سخنش را کامل می‌کرد. سوال شد که سکوت پیامبر(ص) چگونه بود فرمودند: پیامبر(ص) بر بردباری، بیم‌داشتن، تقدیر و تدبیر سکوت می‌کردند.
مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف در خاتمه سخنان خویش خطاب به نمازگزاران گفت: این همه مراکز دینی به برکت وجود پیامبر اکرم(ص) است، بنابراین باید سپاسگذار این نعمت عظمی باشیم و بر ایشان بیش از پیش درود بفرستیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در 19 آبان 1397

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper