اگر علم، ما را از خدا دور کرد، آن علم وبال است

مولوی احمد قهستانی: هر کس راهی را برای طلب علم بپیماید خداوند برای او راهی از راه‌های بهشت را آسان می‌کند و او را به بهشت راهنمایی می‌کند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی احمد قهستانی، مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف، در مراسم نماز جمعه ۵ مهرماه اهل سنت خواف، پیرامون موضوع "فضیلت علم" به ایراد سخن پرداخت.
گزیده سخنان ایشان بدین شرح است:

  • خداوند متعال در رابطه با فضیلت علم و ویژگی‌های معلم در آیه «إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ» می‌فرماید: از بندگان، تنها عالمان‌اند که از خدا می‌ترسند. همچنین در فضیلت مقام علما، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ وَالْمَلَائِكَةُ وَأُولُو الْعِلْمِ قَائِمًا بِالْقِسْطِ» این یعنی که علما در آن رتبه‌ای هستند که پس از خداوند و فرشتگان، به عدالت خداوندی گواهی می‌دهند.
  • پیامبر اکرم(ص) در حدیثی فرمودند: هر کس راهی را برای طلب علم بپیماید خداوند برای او راهی از راه‌های بهشت را آسان می‌کند و او را به بهشت راهنمایی می‌کند. با توجه به این حدیث، افرادی که در جستجوی علم هستند بدانند که نتیجه بسیار خوبی در آینده برایشان رقم خواهد خورد.
  • اگر علمی ما را به سوی خداشناسی دعوت کرد هر علمی که باشد، آن از نظر خدا و دین، دارای ارزش است، اما اگر علم، ما را از خدا دور کرد، آن علم وبال است.
  • طلاب، دانشجویان، دانش آموزان و معلمان در مسیر علم به خوبی حرکت کرده و این را لطف و احسان پروردگار بدانید که خداوند شما را برای این منظور انتخاب نموده است.
  • علم ما باید توأم با عمل باشد؛ زیرا که اگر اینگونه باشد می‌تواند دلها را زنده کند. حضرت مغاذبن‌جَبل(رض) فرمودند: علم، سبب زندگی دل‌ها و زنده شدن قلب‌ها از ناتوانی می‌شود و چراغی برای بصیرت درون انسان از ظلمات است.
  • متاسفانه مشاهده شده است که نسبت به مکاتب مساجد که زیر نظر امور مکاتب حوزه علمیه احناف خواف است کوتاهی‌هایی می‌شود و خانواده‌ها رغبتی برای ثبت نام فرزندانشان در این کلاس‌ها ندارند؛ در صورتی که برای کلاس‌های متفرقه علمی، هزینه‌های بسیار می‌کنند که در جهت رشد و تعالی فرزندان بسیار خوب است، اما باید اولویت برای قرآن و آموختن مسائل دینی باشد.
  • رسول اکرم(ص) برای معلمین و عالمان می‌‌فرمایند: معلمین در مقابل امانت‌هایی که به آن‌ها سپرده شده الگو هستند و در مقابل کاستی‌هایی که دانش‌آموزشان در امور دین داشته باشد مسئول‌اند.
  • پیامبر(ص) در روایتی دیگر فرمودند: در مقابل عالم و معلمی زانوی تلمذ بزنید که شما را به سوی پنج خصلت دعوت نماید؛ از شک و شبهه به سوی یقین، از تکبر به تواضع، از دشمنی و اختلاف‌افکنی به سوی خیر و وحدت، از ریا و تزویر به سوی اخلاص و از رغبت به دنیا و مادیات، به زهد و تقوا.
  • حضرت علی مرتضی(رض) در نصایحی به طلاب علم می‌فرمایند: از استاد خود سوال بسیار و بی مورد نپرسید، اسرار وی را فاش نکنید، غیبت شخص دیگری را نزد او نیاورید و به دنبال لغزش‌های آن نباشید.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper