امر به معروف و نهی از منکر هم از مهم ترین نکاتی است که در مورد مشارکت از دیدگاه دین قابل بررسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف، مولوی جواد عصار مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف در مراسم نماز جمعه (۶ اردیبهشت ماه ۹۸) اهل سنت خواف به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در مقدمه سخنان خویش گفت: الحمدلله دیروز برگزاری مراسم دستاربندی را داشتیم که تبلور تلاش مردم شریف و دین دوست بود و همچنین نتایج علمی و ثمرات دینی به بار نشسته علمای بزرگواری چون مرحوم مولانا شمس الدین مطهری رحمه الله بود که در شهرستان خواف برگزار شد. مشارکت عمومی مردم و لبیک گفتن به فرمان حضرت مولانا مطهری حفظه الله و ابراز علاقه نسبت به بار گذاشتن درخت علم بر همه شما مبارک باد.
سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف در ادامه به  ثمرات کار های اجتماعی اشاره کرد و افزود: از دید دانشمندان جامعه شناسی، مشارکت از مهم ترین عوامل تداوم بشریت است. با نگاه منصفانه و عاقلانه به مشارکت های اجتماعی متوجه می شویم که بعد از صرف هزینه این مبلغ برای مراسم بزرگ دستاربندی و توان جوانان، نبایستی فقط روی نقاط ضعف یک مسئله تمرکز کنیم؛ بلکه باید به عمل بزرگ آن که باعث اتحاد و همبستگی شد توجه کرد.
جامعه شناسان می‌گویند: دو عامل موثر، در مشارکت های عمومی وجود دارد: اول: نگرش نخبگان و بزرگان جامعه در قبال مشارکت است و عامل بعدی  انسجام اجتماعی در بین افراد تک تک جامعه است که در جلسه دستاربندی روز پنج شنبه که با حضور حتی سیاستمداران کشوری و علمای فرهیخته بود را مشاهده کردیم.
نکته دوم: اجتماع و خدمات مردم بود که هرچه بگوییم کم گفته ایم. همانطور که ریشه، اساس درخت است که آن را مستدام نگه داشته است بنابراین این انسجام و اتحاد مردم است که تنومندی درخت سعادت و معنویت را نشان همه افرادی که در این جلسه حضور داشتند و با رصد رسانه های مختلف آن را دریافتند داد.
مولوی عصار خاطرنشان کرد: مشارکت از دیدگاه قرآن نیز یکی از ضروریات است. قرآن کریم می فرماید :"تعاونوا علی البر و التقوی و لا تعاونوا علی الاثم و العدوان"
در امورات خیر حامیان یکدیگر باشید و همدیگر را معاونت کنید، اما آن جا که خلاف حکم خداست از همکاری  پرهیز کنید. قرآن کریم به مشورت