Main menu

حوزه علمیه احناف خواف در یک نگاه

حوزه‌های علمیه در طول تاریخ پرورش‌کده‌ی رهبران جامعه‌ی اسلامی بوده است. امت اسلامی همیشه مدیون این مدرسه‌ی رجال ساز می‌باشد، شاید در دیدگاه مردم این مکان‌های ساده و بی آلایش اهمیت بسیاری نداشته باشد اما دشمن همیشه از این ساختمان‌های پوسیده و از این انسان‌های ساده زیست هراس داشته و دارد.

با این‌که حوزه‌های علمیه هیچ‌گاه از طرف حکومت و دولت با یک سرمایه دائمی اداره نشده‌اند، هیچ وقت نیز خود را نیازمند آنان ندانسته است و به عون و لطف الهی همیشه از همت، دعا و همراهی مردم استفاده نموده و پیش رفته و با توفیق ایزد منان پیروز و موفق بوده است.

حوزه علمیه احناف خواف از یگانه حوزه‌هایی است که در قرن حاضر به دست پرتوان و با تقوای حضرت مولانا شمس الدین مطهری رحمه الله بنیان‌گذاری شده است و به سان آن آیه کریمه: «أسس علی التقوی؛ بنیان‌گذارده شده بر تقوا«[توبه: 108] بوده است، پایدار مانده است و هر ساله فاضلان و حافظانی به جامعه اسلامی ارائه می‌دهد و در راه شناساندن شعائر دینی و بیدار نمودن امت اسلامی و مبارزه با بدعات و خرافات همیشه موفق عمل نموده است و توانسته مردم این مرز و بوم را از فقر و جهل دینی نجات دهد و آنان را با سرای ابدی و سعادت جاویدان آشنا سازد.

باری بر آن شدیم تا مختصری از فعالیّت‌های این مکتب انسان‌ساز  را برای مردم شریف و متدین معرفی نماییم تا هم از اندیشه‌ی اندیشمندان استفاده نماییم و هم گزارشی به مردم و جامعه داده باشیم.

این مدرسه‌ی دینی همچون تمامی فعالیّت‌های دینی و فرهنگی اسلامی، رو به پیشرفت و صعود بوده است که در دهه‌ی اخیر به فعالیّت‌های آن افزوده شده و تمام تلاش خود را به کار بسته تا از وظیفه‌ی بیداری اسلامی و آگاه سازی مردم به خوبی برآید و با شکر و منت الهی پیروز بوده است.

فعالیّت‌هایی که این حوزه تا کنون ارائه داده است عبارت‌اند از:

 

 1. کلاس‌های ده‌ساله‌ی درس نظامی؛
 2. کلاس حفظ قرآن کریم؛
 3. کلاس دوساله تخصص در فقه؛
 4. دارالإفتاء؛
 5. کتابخانه؛
 6. دفتر امور مکاتب؛
 7. کلاس‌های تابستانی دانش‌آموزی و دانشجویی؛
 8. کلاس‌های فرهنگیان؛
 9. دفتر امور دانشجویی؛
 10. نشریه‌ی داخلی آوای مطهر؛
 11. فرستادن فضلای فارغ التحصیل به مناطق محروم؛
 12. فرستادن حفاظ کلام الله برای اقامه نماز تروایح در رمضان؛
 13. فرستادن سخنران برای مجالس دینی؛
 14. جشن فارغ التحصیلی طلاب؛
 15. برگزاری مسابقات حفظ، قرائت قرآن کریم و اذان در سطح شهر و استان؛

 

 1. کلاس‌های ده‌ساله‌ی درس نظامی؛

تحصیل علوم دینی و علم اندوزی از همان عصر پیامبر> آغاز شد و اولین کلاس درس توسط معلم بشریّت و رحمت عالمیان آغاز یافت و اولین شاگردان این مدرسه اصحاب صفه، یاران گرانقدر آن‌حضرت> بودند.

این مدرسه راه خود را ادامه داد تا در هزاره دوم به صورت حوزه‌های علمیه در سرتاسر بلاد اسلامی شکل گرفت و بعدها به صورت درس نظامی در حوزه‌های علمیه دایر گردید که سال‌هاست علما و فضلایی برجسته و لایق به جامعه تحویل داده است.

حوزه علمیه احناف خواف که سابقه‌ای 70 ساله در راستای علوم دینی دارد، از همان ابتدا کوشیده است تا طلاب خود را مسلح به سلاح علم و تقوا نماید و هر ساله فارغ‌التحصیلانی به جامعه تحویل داده است و حاصل این تلاش‌ها علمایی است که در خراسان مشغول خدمت به دین هستند و در شهرهای خواف، تربت‌جام، تایباد، مشهد، قائن، بیرجند و حوالی آن شهرها به شکل ائمه‌ی مساجد و اساتید حوزه‌ها و ... باعث پیشرفت‌های دینی می‌شوند.

 1. کلاس حفظ قرآن کریم؛

حفظ قرآن مجید همواره از آرمان‌های حوزه‌های علمیه بوده است و در اسلام هم جایگاهی ویژه دارد، در حوزه علمیه احناف خواف نیز کلاس حفظ قرآن مجید دایر گردید و در این کلاس‌ها فرزندان‌مان به حفظ قرآن مشغول هستند و این کلام جاویدان را سینه به سینه به هم انتقال می‌دهند.

کلاس حفظ حوزه‌ی علمیه احناف خواف نیز هر ساله حافظانی مستعد و متعهد به جامعه تحویل داده است که موجب مسرّت مسلمین می‌باشد.

 1. کلاس دوساله تخصص در فقه؛

حوزه‌های علمیه برای پاسخ به پرسش‌های جامعه نیازمند نیرویی متخصص و خبره بود و با همین انگیزه کلاس‌هایی برای بالابردن سطح علمی طلاب در رشته‌های مهم دینی برگزار شد. حوزه علمیه احناف خواف نیز این نیاز را احساس کرده و قسم «تخصص فی الفقه» را در حوزه راه اندازی نموده است که بعد از دوره دوساله متخصصانی در رشته «الفقه الاسلامی و ادلته» به جامعه تحویل می‌دهد.

این قسم در سال 1389 هـ ش. برای اولین بار در خراسان بزرگ تشکیل شده است و طالبان علم و دانش را از هر طرف کشور به سوی خود کشانده است.

 1. دارالإفتاء؛

دارالإفتاء وظیفه‌ی پاسخ‌گویی به سؤالات متدوال مردمی را بر عهده دارد و روزانه در وقت اداری در خدمت مردم دین دوست می‌باشد.

دارالإفتاء حوزه‌های علمیه، وظیفه بسیار مهمی را ایفا می‌کنند؛ چرا که مردم نیازها و پرسش‌های خود و مسائل پیش‌ آمده در جامعه را به این مکان انتقال داده و متخصصانی که در این قسمت از حوزه، مشغول هستند، پاسخگوی رجوع کنندگان می‌باشند و این باعث حرکت جامعه در راه صحیح و درست می‌باشد و مردم را از وقوع در ورطه‌های گناه حفظ می‌نماید.

دارالإفتاء حوزه علمیه احناف خواف با امکانات کامل و بروز مجهز گشته و همه روزه افرادی پاسخ‌گوی سؤالات مردمی می‌باشند.

 1. کتابخانه؛

حوزه علمیه احناف خواف با اندیشه وسیع و تفکر بلند خود از همان ابتدا به مسأله کتاب و کتاب‌خوانی اهمیت داده و کتابخانه‌ای با گنجایش 30 هزار جلد کتاب مهیّا نموده است که در حال حاضر این کتابخانه قریب به 15 هزار جلد کتاب دارد.

کتابخانه حوزه علمیه از غنی‌ترین کتابخانه‌های منطقه می‌باشد که با امکانات جدید هماهنگ شده است. در این کتابخانه شما کتاب‌های زیادی با عناوین و موضوعات متفاوت می‌یابید که کار تحقیق و پژوهش را بر جویندگان علم و دانش آسان نموده است.

این کتابخانه همه روزه در وقت اداری باز می‌باشد و از تمامی اقشار جامعه عضو می‌پذیرد و به اعضای خود کتاب امانت می‌دهد.

 1. دفتر امور مکاتب؛

مکاتب فعّال در مساجد سابقه‌ای به اندازه عمر اسلام و قرآن دارند؛ حوزه علمیه احناف خواف برای هدف‌دهی و نظم بخشی به برنامه‌های این مکتب‌ها در داخل حوزه قسمتی را به این مهم اختصاص داده‌اند که امر نظارت بر مکتب‌ها را بر عهده دارد.

حوزه علمیه احناف خواف انقلاب شگرفی در سال‌های 89 و 90 در میان مکاتب ایجاد نمود که چشم‌ها را به نظاره باز داشت و زبان‌ها را به تحسین وا داشت و باعث به‌وجود آمدن عاشقان بر وحی خداوندی و شکوفا شدن استعدادهای نهان در سنیه‌های فرزندان شد.

از دستاوردها و فعالیّت‌های این مکاتب می‌توان به وجود 700 نفر حافظ سه جزء آخر قرآن کریم اشاره نمود.

در سال 1391 در بین این شکوفه‌های باغ محمدی مسابقه‌ای برگزار شد و نونهالان مستعد در بین 70 نفر شرکت کننده به رقابت پرداختند، این دوره از مسابقات در رشته‌های تجوید قرآن کریم، قرائت و حفظ 3 جزء آخر، حفظ جزء آخر و ... برگزار شد.

 1. کلاس‌های تابستانی دانش‌آموزی و دانشجویی؛

حوزه علمیه احناف خواف برای هر چه بیشتر بالا بردن اطلاعات دینی جوانان و نوجوانان و بیداری اسلامی و پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان و دانشجویان کلاس‌هایی در موضوعات: 1ـ عقیده، 2ـ احکام، 3ـ روخوانی و روان‌خوانی قرآن 4ـ تاریخ اسلام، 5ـ شناخت صحابه و ... برگزار می‌نماید.

این کلاس‌ها در مقاطع راهنمایی و دبیرستان و دانشجویان در دو بخش خواهران و برادران هر ساله فصل تابستان در محل حوزه علمیه احناف خواف برگزار می‌گردد.

در این دروه‌ها تابستانی هر ساله دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی از سطح منطقه روانه این کلاس‌ها می‌شوند و در حوزه به‌طور روزانه و شبانه‌روزی ثبت نام به عمل می‌آید.

از فرآورده‌های این فرایند دینی پدیدار گشتن بیداری اسلامی در بین قشر تحصیل کرده جامعه می‌باشد.

 1. کلاس‌های فرهنگیان؛

ابتکاری که حوزه علمیه احناف خواف در میان حوزه‌های علمیه اهل سنت انجام داده است؛ برگزاری کلاس‌های علوم دینی با نصابی جدید و حسب شده برای فرهنگیان می‌باشد.

حوزه علمیه برای رساندن آموزه‌های دینی به قشر فرهنگی جامعه کلاس‌هایی ویژه بنا نهاده است و وقت آن را مناسب و هماهنگ با اوقات فراغت فرهنگیان قرار داده‌اند و در نصابی مخصوص، درس‌های علوم دینی را به آنان انتقال می‌دهند.

این نیز از فعالیّت‌هایی است که تحسین همگان را به خود واداشته است.

 1. دفتر امور دانشجویی؛

از آنجایی که حوزه علمیه احناف خواف در پی دمیدن اسلام ناب در دل جوانان تحصیل کرده است، قسمتی از حوزه را به این منظور انتخاب نموده و دفتر امور دانشجویی را در داخل حوزه تأسیس کرده و در طول سال و در تعطیلات‌ها برای دانشجویان برنامه‌های مفیدی ترتیب می‌دهند.

از فعالیّت‌های این دفتر؛ برگزاری دیدارهای دانشجویی، برگزاری کلاس‌های دانشجویی و ارتباط بین حوزه و دانشگاه می‌باشد.

 1. نشریه‌ی داخلی آوای مطهر؛

با توجه به اهمیت و جایگاه نویسندگی، حوزه علمیه احناف خواف نشریه‌ای را با نام «آوای مطهّر» پی‌ریزی نموده و هر ساله با همّت اساتید و طلاب به چاپ می‌رسد، تا این هنگام دوازده شماره از آن به خوانندگان عزیز ارائه شده است.

این نشریه هر ساله ویژه نامه‌هایی با موضوعات مختلف نیز به چاپ می‌رساند؛ تا کنون ویژه‌نامه‌هایی با موضوعات: عید قربان، رمضان، حجاب و ... به چاپ رسانده است.

 1. فرستادن فضلای فارغ التحصیل به مناطق محروم؛

مسئولین حوزه از میان طلاب فارغ‌التحصیل افرادی را انتخاب نموده و آنان را به مناطق محروم که نیاز به امام مسجد و عالم دینی دارند، می‌فرستد و سعی بر این دارد تا نیازهای دینی منطقه را برآورده نماید و هر چه بهتر و وسیع‌تر آموزه‌های دینی به مردم رسانده شود.

 1. فرستادن حفاظ کلام الله برای اقامه نماز تروایح در رمضان؛

از آنجایی که حوزه علمیه احناف خواف دارای کلاس حفظ و تجوید قرآن مجید می‌باشد و هر ساله حافظانی به جامعه تحویل می‌دهد؛ برای ماه مبارک رمضان نیز حافظان قرآن مجید را به مساجد مختلف سطح شهرستان و روستاها و بخش‌های اطراف شهرستان خواف و گاه نیز برای دیگر شهرها می‌فرستد.

این حافظان برای اقامه‌ی نماز تراویح و دیگر نیازهای مساجد فرستاده می‌شود که همیشه باعث مسرّت مردم بوده است.

 1. فرستادن سخنران برای مجالس دینی؛

مجالس دینی همیشه در جامعه‌ی اسلامی وجود داشته است و دغدغه‌ی برگزار کننندگان این جلسات، مسئله‌ی سخنران بوده، حوزه علمیه احناف خواف برای این منظور سخنرانانی را معرفی نموده و به این مجالس می‌فرستد.

 1. جشن فارغ التحصیلی طلاب؛

حوزه علمیه احناف خواف هرچند سال به برگزاری جشن‌ فارغ‌التحصیل خود می‌پردازد. در این جلسه علما و بزرگان به تجلیل و تقدیر از فاضلان و فارغ‌التحصیلان و حافظان قران می‌پردازند و در طی یک روز مردم سطح کشور را به این حوزه می خوانند و حوزه علمیه احناف خواف نیز برنامه‌هایی پربار و متنوع به حضار ارائه می‌دهد.

 1. برگزاری مسابقات حفظ، قرائت قرآن کریم و اذان در سطح شهر و استان؛

مسابقات همیشه در تلاش و کوشش انسان‌ها مؤثر بوده است، حوزه علمیه احناف خواف برای تقدیر و تشکر از حافظان و قاریان و مؤذنین برتر سطح شهرستان هر ساله مسابقاتی برگزار می‌نماید.

این مسابقات گاه در طول سه روز با استقبال گرم شرکت کنندگان و مردم برگزار می‌شود و از برترین‌های آن در سه رشته مذکور در بخش شکوفه‌ها و بزرگسالان تقدیر به عمل می‌آید.

كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی