موانع دین و اسلام چهار چیز است: 1. شرک. 2. کفر. 3. بدعت. 4. غفلت ها

این کلاس بعد از اقامه نماز عشاء به امامت حضرت مولانا مطهری حفظه الله تعالی، شروع شد.

 • تلاوت اول جلسه ساعت هفت و چهل دقیقه توسط جناب مولوی حافظ عبدالمجید بختیاری از اساتید کلاس حفظ حوزه علمیه احناف انجام شد.
 • بعد از تلاوت، نعت و سرودی در وصف توحید خداوند متعال با صدای بسیار زیبا توسط جناب آقای نعمتی سروده شد.
 • در ساعت هفت و پنجاه دقیقه فرمایشات و نصایح حضرت مولانا مطهری مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف شروع شد.
  حضرت مولانا مطهری حفظه الله تعالی با قرائت حدیث «العلماء ورثة الأنبياء إن الأنبياء لم يورثوا دينارا ولا درهما ولكن ورثوا العلم فمن أخذه أخذ بحظ وافر»، نصایح خودشان را شروع فرمودند.
  ایشان بعد از خوش‌آمدگویی خدمت مهمانان و علمای گرانقدر، موضوع فرمایشات خود را مقاله‌ای از حضرت مولانا ابوالحسن ندوی بیان فرمودند. موضوع مقاله مربوط به موانعی که در مقابل دین و اسلام وجود دارد، بیان فرمودند.
  موانع دین و اسلام چهار چیز است: 1. شرک. 2. کفر. 3. بدعت. 4. غفلت ها.
  مبحث امشب فقط در یک مورد که غفلت‌ها و راههای دور شدن غفلت‌ها و وظیفه علما در برابر غفلت‌ها خواهد بود.
  بی‌توجهی به رب العالمین و احکام اسلام همیشه کفر و شرک نیست، بلکه بسا اوقات محبت دنیا و توجه زیاد به آن باعث بی‌توجهی به دین و اسلام می‌شود. چه بسا محبت دنیا و پست و موقعیت دنیایی و همیشه به فکر معاش بودن، باعث غفلت از معاد و آخرت می‌شود.
  بسا اوقات وقتی غلبه مادیت در وجود بنده پیدا می‌شود، فکر نجات، حصول رضای الهی و آمدن خوف الهی در وجود انسان از بین می‌رود و باعث دور شدن فکر این مسایل از ذهن انسان خواهد شد.
  نشست و برخاست با افرادی که دنیا پرست هستند، باعث مرگ دل می‌شود. به همین دلیل حس دین‌داری، تشخیص حلال و حرام و تقوا از دلش بیرون می‌رود.
  وقتی انسان به این حد غفلت برسد، در اخلاق، اعمال، سیرت، کردار، معاشرت و همه زندگی‌اش مانند کفار خواهد شد و فرقی با آنها نخواهد داشت.
  در این طور زمانه‌ای شراب بدون هیچ دغدغه‌ای در بین مردم رواج پیدا خواهد کرد. محرمات و منهیات به صورت آزادانه انجام خواهد شد و فسق و فجور در جامعه به صورت‌های مختلف خود را ن