زندگی انسانها در گرو ایمان آنها است.

فرمایشات حضرت مولانا مطهری (حفظه الله تعالی) در جلسه اساتید حوزه علمیه احناف خواف در تاریخ دوشنبه ۱۶ مهرماه ۹۷

گزیده فرمایشات ایشان بدین شرح است:

 • زندگی انسانها در گرو ایمان آنها است.
 • یک‌روز دو نفر برای صید ماهی رفتند؛ یکی از این دو نفر کافر و دیگری مسلمان بود. کافر هنگام انداختن تور ماهیگیری در آب، نام معبودان خودش را برد و تمام تورش پر از ماهی شد و مسلمان هم تورش را با نام خدا انداخت و هیچ ماهی‌ای در تورش قرار نگرفت. این قضیه تا شب ادامه داشت تا اینکه در آخر وقت یک ماهی به تور مسلمان افتاد و آن هم به طور اتفاقی از دستش افتاد و فرار کرد. این دو نفر در حالی برگشتند که سبد کافر پر از ماهی و سبد مسلمان بدون ماهی بود.
  فرشته‌ای که همراه این مسلمان بود از این واقعه بسیار ناراحت شد و افسوس خورد، به همین علت نزد خداوند متعال عرض کرد: خدایا چطور شد!؟ بنده مسلمانت از صبح نام تو را می‌خواند و هیچ بهره و نصیبی بدست نیاورد، ولی شخص کافر که به تو ایمان نداشت و در هنگام صید ماهی نام معبودانش را برد، این همه ماهی صید نمود و سبدش پر از ماهی شد!؟
  خداوند متعال در جواب فرشته، جایگاه عالی مسلمان را در بهشت به وی نشان داد و فرمود: آیا بعد از اینکه این طور جایگاهی به این بنده بدهم، آیا رنج و غم دنیایی برایش باقی خواهد ماند؟
  بعد خداوند متعال جایگاه شخص کافر را در جهنم به این فرشته نشان داد و فرمود: آیا هنگامی که شخص کافر در این گونه جایی قرار بگیرد، تمام نعمت‌ها و لذت‌های دنیایی می‌توانند او را از این جایگاه نجات بدهند؟
  فرشته در جواب رب‌العالمین عرض کرد: یا الهی، همان‌طور که فرمودی، درست است و قطعاً سختی آخرت بسیار سخت‌تر از سختی و مشکلات دنیا خواهد بود.
 • نتیجه: ایمان در نزد خداوند متعال بسیار قدر و منزلت دارد و فرد مسلمان باید قدر ایمان خود را بداند و به سبب مشکل و سختی دنیایی ملول و ناراحت نشود، زیرا پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «عَنْ أَبي هُريْرةَ رضِيَ اللَّه عنْهُ قَال: قَال رسُولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم: « قَال اللَّه تَعالَى: أَعْددْتُ لعِبادِيَ الصَّالحِينَ مَا لاَ عيْنٌ رَأَت، ولاَ أُذُنٌ سَمِعتْ ولاَ خَطَرَ علَى قَلْبِ بَشَر، واقْرؤُوا إِنْ شِئتُم: { فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جزَاءً بِما كَانُوا يعْملُونَ } [ السجدة: 17 ]» متفقٌ عليه.
  پیامبر اکرم(ص) فرمودند: الله متعال می‌فرماید: برای بندگان صالح خودم جایگاهی آماده کرده‌ام که نه چشمی دیده، و نه گوشی شنیده و بر قلب هیچ انسانی خطور نکرده است.
 • بنابراین فرد مؤمن نباید در قبال مصیبت‌های دنیایی ملول و ناراحت شود و همتش را از دست بدهد، زیرا خداوند متعال در آخرت برایش بهترین نعمت‌ها را آماده نموده است.
 • برگرفته از مواعظ حضرت مفتی محمدشفیع عثمانی(رحمه‌الله)

 محمد مکفی رودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی