نصیحتی گرانبها به اساتید و معلمین

حضرت مولانا مطهری(حفظه‌الله) در جلسه اساتید در تاریخ ۱۷ دی‌ماه ۹۷ که مهمانانی نیز در این جلسه تشریف داشتند، نصایحی به اساتید و معلمان داشتند که گزیده فرمایشات ایشان بدین شرح است:

  • استاد باید به شاگردان و دانش‌آموزان به چشم فرزند نگاه کند و آنها را از ته دل دوست داشته باشد و با آنها محبت نماید.
  • واقعه‌ای از حسن بن زیاد(رح) که یکی از ائمه فقهی احناف هستند و در کتاب‌های فقهی از ایشان زیاد یاد می‌شود، بیان شده است که ایشان برای تحصیل علم خدمت امام زفر(رح) رسید و هنگامی که مسأله‌ای را نمی‌فهمید و از استاد سؤال می‌نمود، استادش ناراحت می‌شد و او را به شدت توبیخ می‌نمود. امام حسن بن زیاد(رح) به خاطر همین رفتار استادش حلقه درس وی را ترک نموده و خدمت امام ابویوسف(رح) رفت. هنگامی‌که در خدمت امام ابویوسف(رح) مشغول تحصیل شد و مسأله‌ای را متوجه نمی‌شد و از استاد و مربی‌اش می‌پرسید، امام ابویوسف او را دلداری می‎داد و می‌فرمود: صبر نما و تلاش کن، ان‌شاءالله متوجه خواهی شد و حتی می‌فرمود: دوست دارم که تمام علومی که در سینه من وجود دارد را به سینه و قلب تو انتقال دهم، ولی این کار در اختیار من نیست. خلاصه امام ابویوسف(رح) با این شاگرد خودشان محبت نموده و با نرمی با او سخن می‌گفت، تا جایی که حسن بن زیاد(رح) امام و پیشوایی از پیشوایان فقهی احناف قرار گرفت. لذا اگر استاد به نرمی با شاگرد صحبت نکند، شاگرد فراری خواهد شد.
  • استاد باید توجه‌اش به همه شاگردان به یک صورت باشد و در بین آنها تبعیض قایل نشود، حتی در هنگام تدریس و بودن در کلاس به همه نگاه کند و نگاهش را متوجه شاگردان خاصی قرار ندهد.
  • استاد به منزله پدر است و باید فرقی بین فرزند و شاگردش نگذارد و همان محبت و غمی که برای فرزندش دارد را برای شاگردانش نیز داشته باشد.
  • مسأله‌ای دیگر که از واقعه‌ی بیان شده معلوم می‎گردد این است که استاد باید الفاظ و کلمات خوب و سنجیده‌ای را برای شاگردانش به کار ببرد، حتی به خاطر تنبیه هم نباید برای شاگرد سخنان سخت و غیر قابل تحمّلی گفته شود، زیرا زمانه تغییر کرده و تحمل شاگردان کم شده است. در زمان گذشته شاگردان و حتی اساتید بسیار تحمل و صبر داشتند. مثلاً حضرت مولانا شمس‌الدین مطهری(رح) برخی از مواقع، طلاب و یا برخی از اساتید را با چوب تنبیه می‌کردند و آنها صبر می‌‌کردند و حتی برای خود افتخار هم به حساب می‌آوردند.
  • بحث دیگر این است که اگر از شاگرد یا دانش‌آموزی، به استاد و معلم خبری رسید، حتماً تحقیق شود و بدون تحقیق شاگرد و دانش‌آموز تنبیه نشود.
  • خداوند متعال همه ما را در راه تعلیم و تعلم موفق بدارد و توفیق خدمت بیش از پیش عنایت فرماید.

محمد مکفی رودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در 19 دی 1397

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper