فرمایشات مولانا مطهری(حفظه‌الله) در جلسه اساتید حوزه علمیه احناف خواف

تشریح حدیث: «الإمامُ ضامِنٌ»
مولانا مطهری - حفظه‌الله - طی جلسه‌ای که با اساتید این حوزه انجام گرفت، بعد از سلام و خیر مقدم، فرمودند:

 • اهل علم کاملا آگاه هستند که به‌خاطر خاتم‌بودن رسول خدا(صلی الله علیه و سلم) فرمایشات ایشان نیز دارای کلمات جامع و کاملی هست که از هر حرف، لفظ و کلمات رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فصاحت و بلاغت مانند دریا سرازیر می‌باشد، زیرا فرمایشات ایشان طبق آیه: «وَ مَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَىٰ (نجم/۳ و ۴) وحی غیرمتلو هست. به همین خاطر علمای شریعت برای احادیث پیامبر توضیحات و مفاهیم مختلفی بیان کرده‌اند.
 • ممکن است تعجب نمایید که صاحب مرقات در ذیل این حدیث: «أُنزِل القُرآنُ على سبعةِ أحرُفٍ لكلِّ آيةٍ منها ظَهرٌ وبطنٌ» بیان داشته است که برای هر آیه شصت هزار مفهوم ممکن است وجود داشته باشد و حضرت علی(کرم الله وجهه) می‌گوید: اگر من خواسته باشم برای قرآن تفسیری بنویسم، می‌توانم به اندازه هفتاد بار شتر در مورد تفسیر مطالب جمع‌آوری کنم. منظور صاحب مرقات این است که نصوص احادیث و قرآن دارای معانی زیادی هست و احتمالات زیادی برای آنها وجود دارد.
 • حال شرح حدیث: «الإمامُ ضامِنٌ» را خوب توجه نمایید.
  در شرح این حدیث شارحین حدیث گفته‌اند: منظور حدیث این است که امام بین خداوند متعال و بندگان(مقتدی‌ها) واسطه است و تعهد دارد که در دعا واسطه و رابط بین خداوند متعال و بندگانش باشد.
 • با این تمهیدی که اول بیان شد حدیث فوق دارای احتمالاتی هست که دو تا از آن احتمالات عبارتند از:
  ۱. معنای ظاهری این است که امام ضامن نماز مقتدی‌ها می‌باشد.
  ۲. به صورت عام، امام ضامن تمام کارها و مسایل مقتدی‌هایش می‌باشد و این توضیح باعث بالا رفتن مقام امام خواهد شد و با توجیه اول هم تعارضی ندارد، زیرا توجیه اول را نفی نمی‌کند و با مفهومی که محدثین بیان کرده‌اند در تضاد هم نیست. بنابراین امام وکالت عامه دارد و در داخل و خارج نماز ضامن بندگان می‌باشد و باید برای اصلاح مقتدی‌ها از همه لحاظ فکر و تلاش نماید.
 • فقیه عصر مولانا خالد سیف‌الله رحمانی(حفظه‌الله) به امام‌های مساجد در جلسه‌ای که با آنها داشته، می‌فرماید: برخی این حدیث را فقط مربوط به نماز می‌دانند، با وجود اینکه درست هم هست، ولی چرا مفهوم عام حدیث را نگیریم و تلاش نکنیم که رزق آنها از راه حلال به دست آید، از حیث خانوادگی مشکلی نداشته باشند، فکری برای معیشت آنها نکنیم، لذا امام باید تمام مشکلات دینی مردم و مقتدی‌ها را حل کند و در کنار نماز، تعلیم و تعلم آنها را هم در دست گیرد.
 • خلاصه، امام ضامن نماز و تمام امور مقتدی‌ها است و این مسئولیتی بسیار خطیر و بزرگ است، پس باید علما و امامان مساجد تلاش نمایند که نسبت به مقتدی‌ها و بندگان خدا نهایت تلاش و کوشش را انجام دهند.
 • مولانا مطهری(حفظه‌الله) در آخر فرمایشات خودشان فرمودند: یکی دیگر از وظایف علما، حمایت و تشویق از برادران جماعت تبلیغ است و علما در کنار حمایت و تشویق خودشان هم لازم است که در راه جماعت تبلیغ خروج نمایند.

 

✍️ محمد مکفی رودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper