روش تقاضا و خواستن از بارگاه الهی

فرمایشات حضرت مولانا مطهری (حفظه‌الله) در جلسه اساتید حوزه علمیه احناف خواف در تاریخ دوشنبه ۸ بهمن‌ماه ۹۷

 • روش تقاضا و خواستن از بارگاه الهی
 • شأن حقیقی و واقعی خداوند متعال را به صورت کامل، فقط پیامبران می‌فهمند و درک می‌کنند، به همین دلیل باید روش تقاضای انبیاء(ع) از الله را بررسی کنیم و از این روش درس بگیریم.
 • انبیا، تقاضا و فریادهایشان را فقط به درگاه الهی پیش می‌نمودند. آنها اگر تقاضایی داشتند یا از کسی شکایتی داشتند و به صورت کلی برای تمام خواسته‌هایشان فقط به بارگاه الهی رجوع می نمودند.
 • واقعه حضرت زکریا(ع) مشهور است که ایشان هنگامی‌که تقاضای فرزندی داشتند تا سلسله نبوت ادامه پیدا کند، به درگاه الهی دعا نموده و تقاضای پسری نمودند. ایشان چگونه تقاضا نمودند؟ این واقعه در سوره مریم ذکر شده است. روش خواستن و دعا نمودن را فقط انبیاء یاد داشتند و ما از روش آنها آداب و اصول دعا را یاد گرفته‌ایم.
  به همین دلیل حضرت زکریا (ع) طوری دعا فرمودند که قدرت و رحمت الهی به جوش آمد و خداوند متعال دعای ایشان را قبول فرمود.
  این روش دعا خواستن حضرت زکریا (ع) به گونه‌ای مورد قبول قرار گرفت که خداوند متعال این دعا را به سرعت اجابت نموده و برای درس و یاد گرفتن نسل‌های آینده در کلام خود ذکر نمود.
 • روش دعای حضرت زکریا به صورت خفی و پوشیده بود. خداوند متعال می‌فرماید: «إِذْ نَادَى رَبَّهُ نِدَاءً خَفِيّاً» (مریم/3). ایشان به صورت تکرار و مداوم تقاضای فرزند نمود، این دعا به صورتی بود که هیچ‌کس دیگر متوجه این دعا نمی‌شد و فقط خودش و خداوند متعال متوجه این دعا و تقاضا بودند.
 • بنابراین اولین ادب دعا این است که آهسته دعا کرده شود. خداوند متعال در کلام پاکش بیان می‌کند: «ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْيَةً ...» (اعراف/55) یعنی در برابر خداوند متعال آهسته و به صورت مخفیانه باید دعا شود.
 • مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف در پایان بیان فرمودند: متأسفانه ما دعا را یاد نداریم و به فکر یادگیری دعا نیز نیستیم. در نتیجه باید برای یادگیری دعا، تلاش نماییم و قطعا دعا نمودن روش و آدابی دارد که یکی از این آداب، آهسته دعا نمودن است.

✍️ محمد مکفی رودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper