در انعکاس رسانه‌ای ارادت اهل سنت به اهل بیت بدسلیقگی و سوء استفاده رسانه‌ای نشود.

علیرضا کمیلی-دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده علیرضا کمیلی-دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده

گزیده گفتگوی علیرضا کمیلی دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده، با خبرگزاری آنا

  • بدسلیقگی در رسانه‌ای شدن ابراز ارادت اهل سنت به سیدالشهدا (ع) و اهل‌ بیت (ع)، موجب احساس نگرانی در برادران اهل سنت و سوءاستفاده دشمن می‌شود.
  • شکل محبت برادران اهل سنت به اهل بیت (ع) و سیدالشهدا (ع) با شیعیان متفاوت است.
  • دوستی اهل بیت یک مفهوم مشترک بین همه مسلمانان است، اما مصادیق این دوستی، متفاوت است.
  • در ابراز ارادت قاطبه برادران اهل سنت به حضرت امیرالمؤمنین (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) تردیدی نیست. آنها حسنین (ع) را «سیدالشباب اهل الجنه» می‌دانند و برای امام حسین (ع) از تعبیر سیدالشهدا استفاده می‌کنند.
  • (اهل سنت) با این که نسبت به حضرت سیدالشهدا (ع) احترام و ارادت دارند، امّا چون بر اساس مبانی فقهی خودشان عزاداری (برای هرکسی) را نادرست می‌دانند، عزاداری برای امام حسین (ع) را هم به عنوان یک حرکت آیینی و شرعی قبول ندارند. طبیعی است که این رویکرد از روی بغض نیست و پشتوانه‌اش بحث فقهی خودشان است.
  • باید یک‌سری ظرایف و حساسیت‌ها را در نظر گرفت. گاهی برخی دوستان اهل سنت ترجیح می‌دهند بخشی از ابراز ارادت خودشان را علنی نکنند، چون فکر می‌کنند احتمال دارد با این پدیده برخورد رسانه‌ای و تبلیغاتی شود. به عبارت دیگر و از نگاه آنان، از محبتشان به اهل بیت (ع) سوء استفاده می‌شود. متأسفانه اغلب فعالان مذهبی و رسانه‌ای ما این ظرایف و دقایق را در نظر نمی‌گیرند. باید این اصل را بپذیریم که در خصوص اهل سنت، پذیرش امامت شرط لازم برای محبت اهل بیت (ع) نیست. دوستی اهل بیت (ع) و سیدالشهدا (ع) وجود دارد، امّا حتماً نباید به امامت قائل باشند. شما در ماه محرم، در هر جای ایران و جهان اسلام به نماز جمعه اهل سنت بروید، اشاره‌ای به حادثه عاشورا و فضائل حضرت سیدالشهدا می‌شود.
  • من معتقدم که تمرکز رسانه‌ای بر این موضوع، خیلی هم مفید نیست.چون برخی دوستان اهل سنت از بدسلیقگی در رسانه‌ای شدن این ابراز ارادت‌ها و سوء استفاده از آن احساس نگرانی می‌کنند. متأسفانه برخی بدون توجه به این ظرایف، خواسته یا ناخواسته از موضوع محبت سیدالشهدا (ع) که بین شیعه و سنی مشترک است، استفاده اختلافی می‌کنند. نباید فضایی فراهم شود که از محبت اهل سنت به اهل بیت (ع) سوء استفاده شده و بر علیه آنان استفاده شود.

انوار وب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper